Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Czujesz się źle po grzybach? Ta jedna rzecz może ocalić Ci życie
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 10.10.2024 09:22

Czujesz się źle po grzybach? Ta jedna rzecz może ocalić Ci życie

Zatrucie grzybami, grzyby, grzybobranie
Fot. Shutterstock/alex_gor

Grzybobranie w pełni i wielu z nas wyrusza do lasu w poszukiwaniu dorodnych okazów. Trzeba bardzo uważać na grzyby i umieć je rozpoznawać, a omyłkowe zjedzenie trującego grzyba może mieć tragiczne konsekwencje dla naszego zdrowia. Jeśli po zjedzeniu grzybów zauważymy te dolegliwości, koniecznie wezwijmy pomoc medyczną. Nie ma na co czekać.

 

Grzybobranie w pełni, lecz trzeba bardzo uważać na gatunki

Grzybiarze mogą pochwalić się zbiorami takich grzybów jak m.in. kania, borowiki czy prawdziwki. Najlepszą porą na zbieranie grzybów to wczesny ranek, gdyż większość gatunków najintensywniej rośnie w nocy i ubiegniemy w ten sposób innych grzybiarzy. Poranne zbieranie grzybów jest szansą na znalezienie młodych i zdrowych okazów, których nie zdążą zaatakować leśne zwierzęta czy szkodniki.

Niestety, zdarza się tak, że w zebranych grzybach może trafić się trujący okaz, który przypomina gatunek jadalny. O zatrucie nietrudno, tym bardziej, że co roku szpitale odnotowują co najmniej kilkaset przypadków zatrucia grzybami. O ile jedne z nich przechodzi się w miarę łagodnie, inne mogą niestety zakończyć się śmiercią.

Bardzo ważna jest szybka reakcja

Bardzo ważna jest szybka reakcja, a w pierwszej kolejności trzeba wezwać pogotowie. Możemy to zrobić dzwoniąc pod numer 999 lub 112. Warto dodać, że na wczesnym etapie zatrucia zalecane jest też wywołanie wymiotów, a w tym celu należy podać chorej osobie m.in. wodę z dodatkiem soli lub tez węgla aktywnego.

Pamiętajmy też o tym, by zabezpieczyć wymiociny, resztki potrawy lub też pozostałości grzybów, z jakich została przyrządzona, a później przekazanie im ratownikom medycznym. Próbki zostaną wtedy poddane badaniom laboratoryjnym. Pozwolą one ustalić, jakie gatunki grzybów odpowiadają za zatrucie. Ułatwi to, ale również przyspieszy ustalenie procesu leczenia.

Objawy zatrucia grzybami

Co należy do objawów zatrucia grzybami? W tym przypadku mowa jest o nudnościach, wymiotach, bólu brzucha, biegunce, nadmiernej potliwości, dusznościach, zaburzeniach widzenia, pobudzeniu psychoruchowym, gorączce, suchości w ustach oraz rozszerzonych źrenicach.

Czas, w którym zauważa się pierwsze symptomy, może zależeć od czynników, takich jak m.in. rodzaj oraz ilość zjedzonego trująca grzyba, ale też funkcjonowanie układu odpornościowego. Dodajmy, że zatrucia grzybami możemy podzielić na dwa rodzaje. Należą do nich zatrucia o krótkim okresie utajenia (od 30 minut do 5 godzin po kontakcie z toksyną oraz zatrucia o długim okresie utajenia - od 6 godzin do 24 godzin.

Leczenie zatrucia grzybami obejmuje przede wszystkim usunięcie resztek grzybów z przewodu pokarmowego. Dlatego też najpierw mówi się o wywołaniu wymiotów i płukanie żołądka w szpitalu. Później pozostawia się w żołądku zawiesinę węgla aktywowanego. Ma on za zadanie powstrzymanie toksyn przed rozprzestrzenianiem się. W czasie leczenia lekarze dbają o to, by nie doszło do odwodnienia organizmu oraz monitorują m.in. działanie wątroby. Warto wziąć pod uwagę, że samo podejrzenie zatrucia powinno skłonić nas, by szukać pomocy specjalistycznej, bo im wcześniej wdroży się odpowiednie leczenie, tym większe szanse na szybki powrót do zdrowia.

Zobacz też:

Oto dlaczego warto jeść kurki. Pomagają na pasożyty i trawienie, lecz nie tylko

Po tym poznasz zatrucie muchomorem. Nie można lekceważyć już pierwszych objawów

Zaczynają się wybudzać. Mogą być nosicielami groźnych pasożytów