Pole elektryczne w leczeniu arytmii serca. Pionierski zabieg w Poznaniu
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Poznaniu przeprowadzono pierwszy w Wielkopolsce zabieg ablacji migotania przedsionków metodą elektroporacji (PFA – Pulsed Field Ablation), który otwiera nowy rozdział w terapii zaburzeń rytmu serca.
Wprowadzenie ablacji techniką elektroporacji to krok w kierunku bezpieczniejszego i szybszego inwazyjnego leczenia migotania przedsionków.
Na czym polega nowa technika
Innowacyjna technologia oparta na działaniu pola elektrycznego zastępuje tradycyjne metody, takie jak wymrażanie czy wypalanie tkanek, co czyni zabieg bardziej precyzyjnym i bezpiecznym. Zabieg przeprowadził zespół Pracowni Elektrofizjologii pod kierownictwem dr n. med. Bartosza Żuchowskiego. Elektroporacja różni się od tradycyjnych metod leczenia arytmii serca. Daje pacjentom z arytmią szansę na szybszy powrót do zdrowia i mniejsze ryzyko powikłań.
„Był to pierwszy zabieg izolacji żył płucnych przy użyciu platformy PulseSelect™ w województwie wielkopolskim. Ta nowatorska technologia, w odróżnieniu od technik termicznych, czyli „wymrażania” lub „wypalania”, powoduje uszkodzenie tkanek odpowiedzialnych za arytmię, poddając je działaniu silnego pola elektrycznego” – czytamy na stronie FB USK w Poznaniu.
Fot. FB Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu
To może zwiastować demencję. Ekspert o znaku ostrzegawczym Tak można ustrzec się przed czerniakiem. Lekarz wyjaśnia zasady profilaktyki i leczenia nowotworuBezpieczniejszy i szybszy zabieg
Elektroporacja jako technika nie-termiczna wprowadza nowe możliwości w leczeniu arytmii, zapewniając zarówno większe bezpieczeństwo, jak i skrócony czas rekonwalescencji.
„Odpowiednio dobrana fala elektryczna jest wysoce selektywna dla komórek serca tzn. w mniejszym stopniu niż metody termiczne oddziałuje na sąsiadujące tkanki tj. naczynia krwionośne, nerwy czy elementy układu pokarmowego” – czytamy na stronie FB Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu.
Nowa technologia poprzez platformę PulseSelect™ wykorzystuje silne pole elektryczne i tworzy mikroskopijne pory w ścianach komórkowych. W wyniku tego procesu komórki odpowiedzialne za arytmię ulegają obumarciu, nie szkodząc sąsiadującym tkankom.
Krok w kierunku bezpieczniejszego i szybszego leczenia
Metoda ablacji techniką elektroporacji znacznie więc zmniejsza ryzyko uszkodzeń zdrowych tkanek, co czyni ją bardziej bezpieczną dla pacjentów, którzy mogą liczyć na szybszy powrót do sprawności.
„Dzięki współpracy z doświadczonym zespołem anestezjologicznym pacjenci bardzo dobrze znieśli ablację metodą PFA" – czytamy na stronie FB USK w Poznaniu.
Czytaj także:
1000 zł miesięcznie bez względu na dochód. Jest decyzja: wypłaty już od 1 listopada
Kup od razu dwa słoiczki. Ten krem wymazuje zmarszczki jak gumka
Nie podawaj swojego numeru PESEL w aptece. W ten prosty sposób zrealizujesz e-receptę