Jak pogoda wpływa na samopoczucie? Te witaminy mogą skutecznie pomóc w walce z dolegliwościami
Wiele osób narzeka na ból głowy, senność czy osłabienie spowodowane zmianami pogody. To prawda - są wśród nas tzw. meteopaci, którzy bardzo źle reagują na zmiany pogody i spadki lub wzrosty ciśnienia atmosferycznego. Co więcej pogoda może przyczyniać się też do zwiększenia ryzyka wystąpienia zawału serca. Jak sobie pomóc, kiedy pogoda za oknem nie rozpieszcza?
Zmiany ciśnienia a samopoczucie
Ciśnienie atmosferyczne może znacząco wpływać na samopoczucie - grupą, która szczególnie intensywnie odczuwa wpływ ciśnienia na samopoczucie są osoby starsze. Obserwuje się też większą zależność pomiędzy ciśnieniem atmosferycznym a samopoczuciem u kobiet, co ma związek z układem hormonalnym. Zmiany pogody intensywniej odczuwają też osoby przemęczone, żyjące w stresie oraz prowadzące intensywny tryb życia.
W sytuacji, kiedy ciśnienie zmienia się gwałtownie i powyżej 8 hPa na dobę może ono być nawet niebezpieczne dla ich zdrowia. Jak wynika ze statystyk, w takich dniach dochodzi do większej ilości zawałów serca, częściej także zgłaszają się pacjenci z migotaniem przedsionków.
Niskie ciśnienie atmosferyczne powoduje automatycznie zmniejszenie ilości tlenu, co sprawia, że oddech człowieka jest głębszy, praca serca intensywniejsza, a u mężczyzn organizm produkuje mniejszą ilość testosteronu, co przekłada się też na mniejszą ilość spermy. Kiedy ciśnienie atmosferyczne jest niskie czujemy rozdrażnienie i irytację, trudniej też nam się skupić.
Natomiast kiedy ciśnienie atmosferyczne jest wysokie, dochodzi też do zwiększonego ciśnienia tętniczego krwi, a także zwiększenia jej krzepliwości. To z kolei powoduje bóle głowy, senność i zmęczenie.
Nasilenie objawów chorób przewlekłych
Ciśnienie atmosferyczne, które zmienia się szybko i gwałtownie, może prowadzić do zaostrzenia chorób przewlekłych, zwłaszcza układu oddechowego i układu krążenia. Co więcej - większość osób odczuwa zmiany pogody i ocenia je jako uciążliwe. Poza bólem głowy i sennością można zaobserwować też rozdrażnienie, irytację, wewnętrzny niepokój.
Jak sobie poradzić, kiedy pogoda nie sprzyja?
Zalecane są przede wszystkim aktywność fizyczna i ruch na świeżym powietrzu, które wpływają na wytwarzanie endorfin i poprawiają nastrój. Dodatkowo zalecane jest włączenie do diety produktów bogatych w witaminę B, żelazo i magnez. Mają one pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego.
Osoby przewlekle chore powinny być przygotowane na zmiany pogody i kontrolować swoje choroby (np. monitorować ciśnienie krwi).
Czytaj też:
Tak rozwija się nowotwór u dziecka. Onkolog wskazuje pierwsze objawy
Jesteś po czterdziestce? Tych objawów nie bagatelizuj, wskazują na choroby
Nie żyje 32-letni żużlowiec. Przegrał walkę z nowotworem