Katarzyna Bosacka pokazała skład bułki tartej. Lepiej samemu suszyć i trzeć
Czym jest bułka tarta? To... starta, ewentualnie zmielona, ususzona bułka, i tyle. Skład bułki tartej nie powinien więc w żaden sposób odbiegać od składu świeżej bułki. A gdy weźmiemy do rąk opakowanie takiego produktu, możemy się czasem bardzo zdziwić.
Tak było w przypadku Katarzyny Bosackiej, dziennikarki i propagatorki zdrowego żywienia oraz świadomych zakupów. W mediach społecznościowych opublikowała skład pewnej bułki tartej. Wniosek jest jeden – lepiej samemu suszyć i trzeć.
Bułka tarta to... coś więcej niż starta bułka?
Bułka tarta znajduje się w niemal każdej polskiej kuchni. Używamy jej do panierowania i zagęszczania kotletów albo do wysypywania form do pieczenia ciast czy pasztetów. Przeważnie trudno się bez niej obyć, w związku z czym powstały nawet bezglutenowe wersje bułki tartej dla osób, które nie mogą spożywać tradycyjnego pieczywa.
Dawniej bułkę tartą uzyskiwano w najprostszy sposób. Resztki bułek, kawałki chleba, które nie zostały zjedzone, układało się w ciepłym miejscu, by całkowicie wyschły. Następnie trzeba było je zetrzeć lub zmielić w maszynce do mięsa i bułka tarta była gotowa. Jak się okazuje, ten sposób naszych mam i babć jest najlepszy, mimo że dziś w każdym sklepie spożywczym bez problemu można kupić bułkę tartą. Ale czy warto?
Katarzyna Bosacka podała skład bułki tartej
Na Facebooku pojawił się post Katarzyny Bosackiej, właśnie na temat bułki tartej. Dziennikarka, youtuberka, publicystka, a przede wszystkim propagatorka zdrowego odżywiania i świadomych zakupów, opublikowała skład tego produktu, przesłany jej przez jedną z jej obserwatorek. To:
- cukier (na drugim miejscu w składzie),
- margaryna (z tłuszczem palmowym),
- emulgatory,
- aromaty,
- polepszacze,
- środek do przetwarzania mąki ,
Dziennikarka pisze: "Okazuje się, że sklepowa bułka tarta ma ogrom polepszaczy, których tak naprawdę nie powinna zawierać ".
Co powinno być w składzie bułki?
"Bułka tarta, przygotowana tradycyjnie – z suchej bułki – powinna zawierać takie same składniki, z których ta bułka była upieczona, czyli: mąka, drożdże, sól, woda " – pisze Bosacka. Niestety, nie wszystkie bułki, które kupujemy w sklepach, mogą poszczycić się tak zacnym składem, ale te z dobrych piekarni, dla których jakość pieczywa jest ważna, jak najbardziej.
Jeśli chcemy dbać o nasze zdrowie, powinniśmy czytać składy produktów podawane na etykietach. I wcale nie zawsze jest tak, że to, co zdrowe, jest jednocześnie droższe. Jeśli chodzi o bułkę tartą, także można kupić taką, która nie jest po prostu odrzutem z piekarni, ale która ma w sobie pewne wartości odżywcze i do której nie dodano, niekoniecznie potrzebnych, substancji chemicznych. W końcu to źródło węglowodanów, których potrzebujemy do codziennej aktywności, a w przypadku bułki tartej pełnoziarnistej – także błonnika.
Zobacz także:
Tego nie łącz z ziemniakami. Gnije i fermentuje w jelitach
Tak przechowuj żywność w upalne dni. GIS przypomina o kilku ważnych zasadach
Szczupły człowiek też może być otyły. Lekarz wyjaśnia jak to możliwe