Klacid Uno – dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania

Autor Marcelina Dzięciołowska24.02.2021

Klacid Uno to antybiotyk o działaniu antybakteryjnym, przeznaczony do stosowania ogólnego. Wskazaniem do przyjmowania leku Klacid Uno są: zapalenie gardła, zapalenie oskrzeli, zapalenie zatok, ucha środkowego, a  także zakażenia skóry i tkanek. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do przyjmowania leku Klacid Uno? Jak należy dawkować ten preparat? 

Czym jest Klacid Uno?

Klacid Uno to antybiotyk w postaci tabletek o zmodyfikowanym uwalnianiu, dostępny w aptekach wyłącznie na receptę. Substancją czynną leku Klacid Uno jest klarytromycyna (500 mg). Dostępne są dwie wersje opakowań: 5 i 7 sztuk produktu w opakowaniu.

Wskazania do przyjmowania leku Klacid Uno

Wskazaniem do stosowania leku Klacid Uno w postaci tabletek jest leczenie zakażeń, wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na klarytromycynę (substancję czynną leku).

Klacid Uno wykorzystywany jest w leczeniu:

  • zakażenia skóry i tkanek miękkich;
  • zapalenie tkanki łącznej;
  • zakażeń dolnych dróg oddechowych;
  • zakażeń górnych dróg oddechowych;
  • ostrych zapaleń ucha środkowego;
  • zapalenie skóry.

Przeciwwskazania do przyjmowania leku Klacid Uno

Przeciwwskazaniem do stosowania leku Klacid Uno jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu.

Nie należy przyjmować preparatu Klacid Uno równolegle z cisaprydem, pimozydem, terfenadyną, astemizolem, ergotaminami lub dihydroergotaminami statyn.

Przeciwwskazaniem jest również wydłużenie odstępu QT lub zaburzenia rytmu serca.

Nie należy stosować leku przy hipokaliemii.

Innym przeciwwskazaniem jest ciężka niewydolność wątroby współistniejąca z niewydolnością nerek.

Dawkowanie leku Klacid Uno

Dawkowanie leku Klacid Uno dla osób dorosłych:

Zwykle osobom dorosłym lekarz zaleca przyjmowanie dawki 500 mg 1 raz na dobę. W przypadku ciężkich zakażeń lekarz może zwiększyć dawkę do 1 g jeden raz na dobę.

Tabletki Klacid Uno należy przyjmować doustnie, połykać w całości (tabletek nie należy rozgryzać). Preparat należy przyjmować w czasie spożywania posiłku.

Dawkowanie leku Klacid Uno dla dzieci:

Nie ma danych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania preparatu Klacid Uno u dzieci.

Ostrzeżenia i informacje dodatkowe

W przypadku osób w podeszłym wieku, osób z niewydolnością wątroby, chorobą wieńcową serca i ciężką niewydolnością serca zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności.

Nie należy stosować preparatu Klacid Uno u osób z wrodzonym lub udokumentowanym nabytym wydłużeniem odstępu QT lub z komorowymi zaburzeniami rytmu serca.

Przyjmowanie antybiotyku Klacid Uno nie ma wpływu na zdolność kierowania pojazdami mechanicznymi i obsługę maszyn.

Przed zastosowaniem leku Klacid Uno przez kobiety w ciąży należy skonsultować się z lekarzem.

Zawarta w preparacie Klacid Uno klarytromycyna przenika do mleka matki, wobec czego kobiety karmiące piersią powinny skontaktować się z lekarzem przed rozpoczęciem kuracji.

Możliwe skutki uboczne

Stosowanie leku Klacid Uno może spowodować wystąpienie skutków ubocznych, do których należą m.in.: dolegliwości skórne (świąd, pokrzywka), astenia, uczucie bólu w klatce piersiowej, ból w okolicy odbytu, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, skurcze mięśni, obniżony nastrój, suchość w jamie ustnej, wzdęcia z oddawaniem gazów, dreszcze, zmęczenie, zapalenie błony śluzowej żołądka, zapalenie języka, zaparcia, zwiększenie aktywności aminotransferazy alaninowej.

Mogą wystąpić także: reakcja anafilaktyczna, agranulocytoza, hipoglikemia, zapalenie okrężnicy, róża, łupież rumieniowy, małopłytkowość, zaburzenia psychotyczne i inne.

Następny artykuł