Pacjenci.pl

Lacipil na nadciśnienie – skład, dawkowanie

26 Lutego 2021

Autor tekstu:

Marcelina Dzięciołowska

Udostępnij:

Lacipil na nadciśnienie jest preparatem w postaci tabletek powlekanych, zawierającym lacydypinę, która wykazuje skuteczne działanie w walce z nadciśnieniem tętniczym. Stosowany jest przez kardiologów i oddziałuje na układ sercowo-naczyniowy.

Opis Lacipilu

Lacipil na nadciśnienie ma formę tabletek powlekanych i wydawany jest w aptekach na receptę. Stosowany jest w leczeniu nadciśnienia tętniczego – zawarta w nim lacydypina działa bezpośrednio na układ sercowo-naczyniowy. Preparat może być także stosowany w leczeniu skojarzonym z innymi lekami na obniżenie ciśnienia (leki moczopędne, beta-adrenolityki, inhibitory konwertazy angiotensyny (IKA).

Skład preparatu Lacipil na nadciśnienie

Jedna tabletka powlekana leku Lacipil zawiera 4 mg lacydypiny. 

Dawkowanie leku Lacipil

Preparat Lacipil należy przyjmować niezależnie od posiłków, raz dziennie, o tej samej porze dnia (najlepiej rano). Dawkę leku oraz częstotliwość stosowania ustala indywidualnie lekarz prowadzący.

Zalecana dawka początkowa leku Lacipil to 2 mg na dobę. Lekarz może zdecydować o zwiększeniu dawki leku w zależności od stopnia nasilenia choroby oraz reakcji pacjenta na substancję aktywną. W takich sytuacjach może zalecić stosowanie dawki do 4 mg, a nawet do 6 mg na dobę. 

Modyfikacji dawki może dokonać wyłącznie lekarz (należy zachować odstęp ok. 3-4 tygodni pomiędzy modyfikacjami dawki).

Preparat jest przeznaczony do obniżania nadciśnienia tętniczego i należy przyjmować go zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie należy samodzielnie modyfikować dawki leku Lacipil oraz zaprzestawać jego stosowania bez konsultacji z lekarzem.

Przeciwwskazania do przyjmowania leku Lacipil 

Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku osób cierpiących na cukrzycę.Skutkiem ubocznym stosowania preparatu Lacipil na nadciśnienie może być nasilenie się istniejącej wcześniej u pacjenta choroby niedokrwiennej serca.Lacipilu nie należy przyjmować w przypadku uczulenia na lacydypinę lub na którykolwiek inny składnik leku. Przed zastosowaniem leku Lacipil należy poinformować lekarza o wszystkich dolegliwościach, przyjmowanych lekach oraz chorobach współistniejących, w szczególności o chorobach serca. 

Możliwe skutki uboczne leku Lacipil

Stosowanie preparatu Lacipil może spowodować wystąpienie niepożądanych działań, należą do nich: osłabienie, zawroty i/ lub bóle głowy, zaczerwienienie twarzy, obrzęki obwodowe, ból wewnątrz klatki piersiowej, drżenie kończyn, kołatania serca (tachykardia), dolegliwości dyspeptyczne, wielomocz, nudności. 

Rzadziej mogą wystąpić skutki uboczne, takie jak: przerost dziąseł, rumień wielopostaciowy, świąd skóry, hipotensja (znaczne obniżenie ciśnienia krwi), dyspepsja (niestrawność). 

Stosowanie Leku Lacipil może wywołać upośledzenie kurczliwości mięśnia sercowego.

Przyjmowanie preparatu Lacipil zgodnie z zaleceniami lekarza nie ma wpływu na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn. Jednak z uwagi na ryzyko wystąpienia zawrotów głowy, nie powinno się prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn oraz zachować szczególną ostrożność.

Lacipil na nadciśnienie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Badania wykazały, że produkt medyczny Lacipil na nadciśnienie przenika do pokarmu matki. Kobiety w ciąży oraz kobiety karmiące piersią powinny przyjmować ten lek wyłącznie, gdy korzyści z leczenia preparatem Lacipil przewyższają ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Stosowanie lacydypiny w ciąży może spowodować osłabienie czynności skurczowej macicy w trakcie porodu.

Lacipil na nadciśnienie a alkohol

Preparat Lacipil na nadciśnienie wchodzi w interakcję z alkoholem. Z uwagi na to należy powstrzymać się od spożywania alkoholu w trakcie kuracji tym preparatem, ponieważ zachodzi wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia interakcji, mogących stanowić zagrożenie dla zdrowia pacjenta. 

Cena leku Lacipil 

Cena preparatu Lacipil waha się od ok. 17 zł do 23 zł, zależnie od przysługującej pacjentowi ulgi. Lek podlega refundacji – pacjent musi pokryć około 30% ceny leku.

Zamienniki leku Lacipil na nadciśnienie

Na polskim rynku farmaceutycznym dostępne są trzy preparaty zawierające w składzie lacydypinę: wyżej wspomniany Lacipil, Lacydyna oraz Lapixen.

Podobne artykuły

badanie mykologiczne skóry

Zdrowie

Badania mykologiczne skóry – kiedy wykonać, jak się przygotować?

Czytaj więcej >
badania psychotechniczne kierowców

Zdrowie

Badania psychotechniczne kierowców – dla kogo, na czym polegają, jak się przygotować?

Czytaj więcej >
Badania intymne – na czym polegają i kiedy warto je wykonać?

Zdrowie

Badania intymne – na czym polegają i kiedy warto je wykonać?

Czytaj więcej >
nierzeżączkowe zapalenie dróg moczowo-płciowych

Zdrowie

Nierzeżączkowe zapalenie dróg moczowo-płciowych – objawy, przyczyny, leczenie

Czytaj więcej >
badanie paznokci

Zdrowie

Badania mykologiczne paznokci – kiedy je wykonać, po co je robić?

Czytaj więcej >
Badania hormonów – kiedy warto wykonać oznaczenie stężenia hormonów we krwi?

Zdrowie

Badania hormonów – kiedy warto wykonać oznaczenie stężenia hormonów we krwi?

Czytaj więcej >