Lactulose-MIP – skład, wskazania, ostrzeżenia

Autor Marcelina Dzięciołowska26.02.2021

Lactulose-MIP stosowany w zaparciach oraz w leczeniu i profilaktyce encefalopatii wątrobowej. Preparat zawiera substancję czynną – laktulozę i może być stosowany przez pacjenta wyłącznie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Lactulose-MIP ma postać syropu do przyjmowania doustnego i jest wydawany w aptekach bez recepty. Jakie są wskazania i dawkowanie syropu Lactulose -MIP.

Opis syropu Lactulose-MIP

Syrop Lactulose MIP to preparat osmotyczny o działaniu przeczyszczającym. Dostępny jest w aptekach bez recepty.

Skład preparatu Lactulose-MIP

Substancją czynną syropu Lactulose-MIP jest laktuloza (lactulosum). 15 ml syropu zawiera 9,75 g laktulozy. Substancje pomocnicze zawarte w preparacie to: aromat wiśniowy IFF 16-21-3618, kwas cytrynowy bezwodny oraz woda oczyszczona.

Wskazania do przyjmowania preparatu Lactulose-MIP

Wskazaniem do przyjmowania syropu Lactulose-MIP jest leczenie zaparć oraz profilaktyka i leczenie encefalopatii wątrobowej.

Dawkowanie leku Lactulose-MIP

Lactulose-MIP ma postać syropu przeznaczonego do stosowania doustnego. Nie należy przekraczać zalecanej dziennej dawki spożycia preparatu, ponieważ może to wywołać negatywne skutki zagrażające zdrowiu i życiu pacjenta.

Osoby dorosłe w przebiegu zaparć powinny przyjmować 10-15 ml syropu 1-2 razy na dobę.

W przypadku dzieci z zaparciami początkowa sugerowana dawka leku to 10-25 ml na dobę przez 2-3 dni, następnie dawkę można zmniejszyć do 5-15 ml na dobę.

W leczeniu i zapobieganiu encefalopatii wątrobowej osoby dorosłe początkowe powinny przyjmować 10-15 ml 3 razy na dobę, a następnie dawkę można zwiększyć do 30-45 ml 3-4 razy na dobę.

Przeciwwskazania do przyjmowania preparatu Lactulose-MIP

Przeciwwskazaniem do stosowania leku Lactulose-MIP są:

  • uczulenie na którykolwiek składnik tego leku,
  • stosowanie u pacjentów z dziedziczną nietolerancją fruktozy,
  • zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej,
  • zapalenie przewodu pokarmowego,
  • niedrożność jelit,
  • stosowanie u osób z zaburzeniami wydzielania laktazy, galaktozemią, zaburzeniami wchłaniania jelitowego glukozy i galaktozy.


Ostrzeżenia i informacje dodatkowe

15 ml preparatu zawiera 2,4 g węglowodanów w postaci fruktozy, galaktozy i laktozy, dlatego też pacjenci cierpiący na cukrzycę podczas stosowania leku Lactulose-MIP powinni zachować szczególną ostrożność.

W przypadku podawania preparatu Lactulose-MIP niemowlętom i dzieciom należy przed podaniem tego leku wykluczyć występowanie u nich dziedzicznej nietolerancji fruktozy.

Stosowanie preparatu przez pacjentów z nietolerancją fruktozy może wywołać hipoglikemię, zaburzenia czynności wątroby, nerek i/ lub mózgu.

Kobiety w ciąży i w okresie laktacji mogą rozpocząć kurację preparatem Lactulose-MIP jedynie po konsultacji z lekarzem.

Preparat należy przechowywać w miejscu suchym, zacienionym i niedostępnym dla dzieci.

Interakcje Lactulose-MIP z innymi lekami

Zawarta w syropie Lactulose-MIP laktuloza powoduje obniżenie poziomu pH jelita grubego i może zmniejszyć skuteczność leków, których pH zależne jest od okrężnicy.

Laktuloza powoduje nasilenie utraty potasu, która związana jest z przyjmowaniem leków działających moczopędnie, kortykosteroidów czy amfoterycyny B. Obniżone stężenie potasu może spowodować nasilenie działania glikozydów nasercowych.

Możliwe skutki uboczne

Stosowanie leku Lactulose-MIP może spowodować wystąpienie niepożądanych skutków ubocznych, takich jak: nudności, biegunka, bóle brzucha, wzdęcia, wymioty i zaburzenia równowagi elektrolitowej.

Następny artykuł