Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Leki na przeziębienie – rodzaje, domowe sposoby
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska 19.03.2022 01:23

Leki na przeziębienie – rodzaje, domowe sposoby

Leki na przeziębienie – rodzaje, domowe sposoby
pixabay.com

Leki na przeziębienie stosowane są w stanach infekcji wirusowych atakujących górne drogi oddechowe. Ich zadaniem jest łagodzenie takich objawów, jak bóle gardła, nieżyt nosa, kaszel czy gorączka. Nie w każdej sytuacji zachodzi konieczność sięgania po leki na przeziębienie – istnieją także domowe sposoby na walkę z infekcją.

Czym jest przeziębienie i jak z nim walczyć?

Przeziębienie to infekcja wirusowa atakująca górne drogi oddechowe, zdarzająca się dość często. Nawet osoby z prawidłowo funkcjonującym układem odpornościowym borykają się z nimi czasami kilka razy do roku. Za przeziębienia odpowiadają rynowirusy, wirusy paragrypy, koronawirusy, adenowirusy oraz wirus RSV. W związku z tym, na przeziębienia wywołane wirusami nie działają przeciwbakteryjne antybiotyki ani inne preparaty antybakteryjne. 

Objawy przeziębienia

Zazwyczaj przeziębienie trwa około siedmiu dni i objawia się bólem gardła, nieżytem nosa, kaszlem, a niekiedy gorączką (do 38 stopni Celsjusza). W przypadku, gdy objawom tym towarzyszą dreszcze, bóle mięśni i stawów, a temperatura przekracza 38 stopni Celsjusza – prawdopodobnie nie jest to już przeziębienia a grypa, którą należy skonsultować z lekarzem. 

Leki na przeziębienie – rodzaje

Choć przeziębienie zazwyczaj ma łagodny przebieg, to może ono być uciążliwe i utrudniać wykonywanie codziennych czynności oraz odbierać komfort życia. Dlatego, aby mu zaradzić warto sięgnąć po leki na przeziębienie. Rodzaje leków na przeziębienie: 

  • Leki na katar i nieżyt nosa – są to preparaty w postaci aerozolu i kropli do nosa z oksymetazoliną, zawierają ją leki takie jak: Acatar, Oxalin, Nasivin lub produkty z ksylometazoliną, takie jak: Otrivin, Sudafed, Xylogel, Xylometazolin. Preparaty przeznaczone do stosowania miejscowego łagodzą podrażnienia błony śluzowej nosa. Warto także w przeziębieniach sięgnąć po roztwory soli fizjologicznej lub wody morskiej.

  • Leki na bóle głowy i gorączkę – najskuteczniejszym z tej grupy leków jest paracetamol, działający przeciwgorączkowo i przeciwbólowo. To samo działanie wykazują również leki niesteroidowe (ibuprofen lub aspiryna), ale nie są one odpowiednie dla dzieci.

  • Leki na kaszel suchy lub mokry – mają one zazwyczaj postać syropu, łagodzą suchość i ból gardła, a kaszel powinien ustąpić po kilku dniach. 

  • Leki na ból gardła – dostępne są w postaci pastylek do ssania, płukanek i syropów. Nawilżają one śluzówkę gardła, łagodzą obrzęk i dolegliwości bólowe.

Przed przyjęciem leków na przeziębienie należy dokładnie zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania, a także przestrzegać zaleceń dotyczących dawkowania.

Domowe sposoby zamiast leków na przeziębienie

W przeziębieniach o łagodnym przebiegu nie trzeba sięgać po leki na przeziębienie, ponieważ można poradzić sobie z jego objawami korzystając z tego, co mamy pod ręką w domu. 

Skutecznymi sposobami na pozbycie się przeziębienia są:

  • płukanki na gardło – roztwór soli, szałwia, rumianek;

  • inhalacja dróg oddechowych z użyciem ziół, soli morskiej lub olejków eterycznych;

  • herbata z imbirem, miodem i malinami;

  • mieszanka ciepłego mleka z miodem;

  • rosół – rozgrzewa i rozrzedza zalegający śluz.

Tagi:
Polecane