Pacjenci.pl > Choroby > Leki refundowane. Nowa lista od 1 listopada! Sprawdź, czy Twój lek się załapał
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 22.10.2023 13:30

Leki refundowane. Nowa lista od 1 listopada! Sprawdź, czy Twój lek się załapał

apteka
DrganaGordic/Shutterstock

Nowa lista leków refundowanych w Polsce wchodzi 1 listopada 2023 r. Znika z niej kilka dotąd refundowanych, ale są i nowe. Zmiany dotyczą głównie tych stosowanych w cukrzycy, chorobach kardiologicznych i raku. Zobacz, co z Twoim lekiem. 

Jeśli nie masz czasu czytać całego tekstu, na jego końcu znajdziesz link, który przekieruje Cię do ogłoszenia resortu zdrowia ze szczegółową rozpiską dotyczącą zmian na liście leków.

Ministerstwo Zdrowia właśnie opublikowało na swojej stronie listę leków i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia. Z listy znika kilka leków, a inne na nią wskakują. Niektóre spadki nie zależały od decyzji ministerstwa, ale są wynikiem tego, że producent nie chciał przedłużyć umowy, albo nie obniżył ceny leku, choć miał taki obowiązek. 

Leki refundowane – nowa lista od 1 listopada

Lista leków obowiązująca od 1 listopada, czyli tzw. wykaz refundowanych leków, a także wyrobów medycznych i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, został opatrzony komentarzami resortu zdrowia, więc jeśli widzisz, że Twój lek dotychczas refundowany wypadł z listy, przeczytaj na stronie ministerstwa (link na końcu tego tekstu), jaki jest powód tej zmiany i czy jest szansa, że lek wróci na listę jako bezpłatny lub ze zniżką dla pacjenta. 

Leki psychotropowe kupisz tylko na receptę z kodem kreskowym! Cukrzyca skraca życie. Ratunkiem nowe leki i zmiana trybu życia

Lista leków refundowanych – zmiany w statystykach

1. W związku z wydaniem pozytywnych decyzji o objęciu refundacją, na listę weszło 78 produktów lub nowych wskazań do stosowania. 

2. Dla 65 produktów wprowadzono obniżki urzędowych cen zbytu (od 0,01 zł do 4 590,27 zł).

3. Dla 69 produktów podwyższono urzędowe ceny zbytu (od 0,51 zł do 2 430,00 zł).

4. Dla 994 pozycji w obwieszczeniu spadnie dopłata pacjenta (od 0,01 zł do 452,70 zł).

5. Dla 2886 pozycji w obwieszczeniu wzrośnie dopłata pacjenta (od 0,01 zł do 157,41 zł).

6. Dla 70 produktów ulegną obniżeniu ceny detaliczne brutto (od 0,04 zł do 197,18 zł).

7. Dla 4215 produktów wzrosną ceny detaliczne brutto (od 0,05 zł do 91,92 zł).

8. W związku z wpłynięciem wniosków o skrócenie terminu obowiązywania decyzji refundacyjnych lub upłynięciem terminu obowiązywania decyzji refundacyjnych lub odmową refundacji na kolejny okres w obwieszczeniu nie znajdzie się 49 produktów bądź wskazań figurujących w poprzednim obwieszczeniu.

Zobacz, jak wyglądają zmiany na liście leków refundowanych w statystykach (rys. Ministerstwo Zdrowia):

leki 2023

Leki refundowane – czy lek jest na liście i jaka będzie cena?

Od początku roku 2023, finansowaniem ze środków publicznych zostanie objętych 145 nowych cząsteczko – wskazań – chwali się Ministerstwo Zdrowia i wylicza:

75 – w chorobach onkologicznych,

70 – nieonkologicznych

43 cząsteczko – w chorobach rzadkich. 

Zmiany dotyczą 10 preparatów kardiologicznych, 19 dla chorych na reumatyzm, 7 w hematologii, a po 6 w chorobach skóry i cukrzycy. 

Leki refundowane – czy lek jest na liście i jaka będzie cena

Na liście ogłoszonych przez resort zdrowia leków i suplementów znajdują się m.in. leki stosowane w leczeniu onkoogicznym:

- W nowotworach piersi – Enhertu i Lynparza, w leczeniu nowotworów mieloproliferacyjnych ph (-) - Jakavi, zapisywany chorym z guzami litymi Rozrytlek, a także stosowany w raku urotelialnym – Padceb i Obdivo, cz stosowany w białaczce szpikowej Scemblix, 

W leczeniu pacjentów ze spastycznością kończyn z użyciem toksyny botulinowej typu A – lek o nazwie Dysport.

W leczeniu dermatologicznym są to: Adtralza i Cibingo — stosowane w atopowym zapaleniem skóry;

Od 1 listopada nie będę już refundowane dwa leki na cukrzycę (flozyny). Na szczęście zostaje na niej lek o nazwie Jardiance. 

Z listy znika też „szczepionka” donosowa dla dzieci zapobiegająca grypie, która dotąd była w Polsce refundowana. To Fluenz Tetra, która była refundowana dla dzieci od lat dwóch do lat pięciu. I dla młodzieży, która nie ukończyła 18 roku życia. To, że znika ten preparat, to inicjatywa Ministerstwa zdrowia, po prostu producent nie wystąpił o refundację. Być może tak małe było zainteresowanie tym preparatem zapobiegającym grypie. 

Traci refundację (też z winy producenta – nie chciał obniżyć ceny, choć zobowiązywały go do tego przepisy) także Xofigo, który przyjmowali chorzy na raka gruczołu krokowego. 

Więcej szczegółów – w tym spis wszystkich leków, decyzje dotyczące refundacji, lub jej braku i zmiany cen wraz z komentarzami Ministerstwa Zdrowia znajdziesz pod tym linkiem:

https://www.gov.pl/web/zdrowie/obwieszczenie-ministra-zdrowia-z-dnia-20-pazdziernika-2023-r-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-na-1-listopada-2023-r

Polecane