Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Zmiany w wypisywaniu recept. Dotyczą konkretnej grupy leków i wchodzą od 1 grudnia
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 19.10.2023 13:43

Zmiany w wypisywaniu recept. Dotyczą konkretnej grupy leków i wchodzą od 1 grudnia

leki
canva.com

Pacjenci nie mogą realizować już papierowych recept na leki psychotropowe. Zmiany weszły od 1 grudnia. Lekarz, by wypisać receptę, będzie musiał mieć wgląd do historię wypisywanych recept. Ale to pacjent może ją udostępnić.

Już od 1 listopada recepty na leki o działaniu psychotropowym i odurzającym musza zawierać kody kreskowe. Lekarze mogą wypisać je wyłącznie w postaci e-recepty. Jest to kolejny krok w walce z nadużyciami w wystawianiu recept. 

1 grudnia weszły kolejne zmiany. Pacjenci nie mogą realizować już papierowych recept na leki psychotropowe i odurzające. A recepta na leki zawierające te substancje, nie mogą mieć odroczonego terminu realizacji, czyli „od dnia”.

Leki psychotropowe i odurzające tylko na e-receptę

Lekarz, by przepisać środki odurzające lub psychotropowe, musi sprawdzić, czy i kiedy, a także w jakich dawkach n. inny lekarz przepisywał temu pacjentowi tego typu leki. 

By wypisać receptę na tzw. psychotropy, lekarz poprosi pacjenta o udostępnienie historii jego recept. To, czy lekarz zweryfikował historię wystawianych recept, będzie weryfikował system komputerowy. 

Jednak w praktyce dopiero od 1 stycznia 2024 roku wystawianie recept bez sprawdzenia historii dla tego pacjenta, lekarzowi uniemożliwi system - zablokuje możliwość wystawienia recepty. 

Nowością jest też to, że lekarz nie będzie mógł już wystawić recepty na leki psychotropowe, jeśli nie badał pacjenta przez trzy miesiące lub dłużej. Jednak to, czy pacjent będzie zbadany w przychodni, poradni, gabinecie - w realu, czy tylko w trakcie teleporady, nie ma znaczenia - to tylko zależy od tego, co lekarz ustali  pacjentem.  

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego recept. Zmiana rozporządzenia ma na celu zgodność z ustawą refundacyjną, która od 1 listopada 2023 r. zabroni wystawiania recept na produkty lecznicze o kategorii dostępności „Rpw” oraz na inne produkty lecznicze dostępne w aptece, które zawierają w składzie środki odurzające lub substancje psychotropowe.

Nowelizacja znosi możliwość wystawiania recept w formie papierowej na leki zawierające w składzie środki odurzające lub substancje psychotropowe. Leki te lekarze będą mogli przepisywać wyłącznie w postaci e-recepty. 

Projekt bez nazwy - 2023-10-19T133855.051.png

 

Zmiany w przychodniach od 1 listopada. Co, jeśli zachorujesz w weekend? Lek na odchudzanie, stosowany przez Adele, skuteczniejszy niż popularny Ozempic!

Nowelizacja nie obejmuje weterynarzy

Wyjątek stanowią lekarze weterynarii, którzy w dalszym ciągu będą mogli wystawiać recepty na leki zawierające środki odurzające lub substancje psychotropowe w postaci papierowej.
 

Nowa regulacja ma wpłynąć na informatyzację w ochronie zdrowia

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że nowa regulacja wpłynie na obszar informatyzacji, ponieważ będzie wymagała dostosowania systemów informatycznych pozwalających na wystawianie i realizację recept.
 

Polecane