Więcej możliwości na bezpłatne leki i recepty wystawiane przez farmaceutów oraz lekarzy prowadzących prywatna praktykę. Rada Ministrów przyjęła projekt uchwały.Przedłożony przez Minister Zdrowia projekt dotyczący zmiany ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych został przyjęty przez Radę Ministrów. Dzięki takiemu rozwiązaniu więcej osób będzie mogło wystawiać recepty, np. na szczepionki. Będzie to mógł być np. farmaceuta lub lekarz, który prowadzi prywatną praktykę.
Izabela Leszczyna, minister zdrowia zapowiedziała, że od przyszłego roku będzie możliwa refundacja szczepień przeciwko krztuścowi dla kobiet w ciąży. Szefowa resortu zdrowia wyjaśniła, że podjęła decyzję o zmianie rozporządzenia, które spowoduje, że kobiety w ciąży będą miały dostępną szczepionkę przeciw krztuścowi - w takiej formule jak dzieci - czyli bezpłatnie.
Wszyscy zasługujemy na szansę. Ta terapia dotyczy aż połowy chorych Polaków ze zdiagnozowaną niewydolnością serca. Wielu pacjentów na to leczenie nie stać – mówi–podkreśla Agnieszka Wołczenko, Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń EcoSerce, Inicjatorka Porozumienia Organizacji Kardiologicznych. Pacjenci czekają na odpowiedź Ministerstwa Zdrowia.Już dwa miesiące trwa przerwa w dostępności refundacji tej terapii. Pacjenci z chorobami serca wysłali do Ministerstwa Zdrowia list z prośbą o niezwłoczne przywrócenie refundacji. Sprawa dotyczy aż połowy chorych na niewydolność serca w Polsce.
Moja sąsiadka po lekarzach nie chodziła, w aptekach była rzadkim gościem. Jednak wreszcie sytuacja ją zmusiła i postanowiła zadbać o swoje zdrowie i dobry wygląd. Jednak pierwszy rachunek w aptece zadziałał przeciwskutecznie. Raczej zdrowie nadszarpnie, w każdym razie to psychiczne. Magda uwielbiała pracę z dziećmi, a dzieci ją. Z odejściem z pracy zwlekała, ile mogła. Rodzina była zazdrosna, że tyle czasu poświęca przedszkolakom i po powrocie do domu przeżywa ich problemy i przygotowywuje pomoce dydaktyczne. Aż niedawno przeszła na wczesną emeryturę. O kwocie, jaką co miesiąc przesyła ZUS, nie wspomnę. Wiecie, nie jest to emerytura resortowa, ani prezesa banku. Dziewczyna kasy nie ma, ale wreszcie ma czas, by zadbać o zdrowieTeraz wreszcie ma czas dla siebie. Postanowiła wykorzystać go nie na chodzenie po lekarzach (stereotyp o emerytkach), ale pojechała z mężem w góry. W Zakopanem było cudownie, ale wydali tam prawie całe swoje emerytury*, a na dodatek…
Opłaty za leki wytwarzane w Polsce miały być obniżone do 10 proc., a te, które zawierają substancje czynne produkowane w naszym kraju - do 15 proc. Obiecywała to nowelizacja ustawy refundacyjnej, która weszła w życie 1 listopada 2023 r. Do dziś Ministerstwo Zdrowia nie opublikowało wykazu. Apteki nie mogą wydać pacjentom leków ze zniżką.Obniżki dopłat pacjentów mogą pozostać niespełnioną obietnicą, szczególnie dla tych, którzy nie są w grupie otrzymujących darmowe leki.
Nowa lista leków refundowanych w Polsce wchodzi 1 listopada 2023 r. Znika z niej kilka dotąd refundowanych, ale są i nowe. Zmiany dotyczą głównie tych stosowanych w cukrzycy, chorobach kardiologicznych i raku. Zobacz, co z Twoim lekiem. Jeśli nie masz czasu czytać całego tekstu, na jego końcu znajdziesz link, który przekieruje Cię do ogłoszenia resortu zdrowia ze szczegółową rozpiską dotyczącą zmian na liście leków.Ministerstwo Zdrowia właśnie opublikowało na swojej stronie listę leków i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia. Z listy znika kilka leków, a inne na nią wskakują. Niektóre spadki nie zależały od decyzji ministerstwa, ale są wynikiem tego, że producent nie chciał przedłużyć umowy, albo nie obniżył ceny leku, choć miał taki obowiązek.