Pacjenci.pl Choroby Masz białe linie na paznokciach? To znak od twojego organizmu, którego lepiej nie bagatelizować
Fot. Freepic

Masz białe linie na paznokciach? To znak od twojego organizmu, którego lepiej nie bagatelizować

5 sierpnia 2024

Białe linie czy plamki na paznokciach to nie tylko problem natury estetycznej, ale i zdrowotnej. Nie wolno ich bagatelizować, bo to jasny sygnał od organizmu o niedoborach, a nawet niektórych chorobach. Co może dziać się w organizmie, gdy paznokcie wyglądają w ten sposób? Odpowiadamy.

Zdrowe paznokcie to nie tylko nasza wizytówka, ale też gwarancja, że nasz organizm pracuje prawidłowo. Płytka paznokci powinna być gładka i mocna, a jednocześnie pozbawiona przebarwień. Plamki lub linie w kolorze białym są sygnałem od organizmu, że dzieje się coś złego.

Co jest przyczyną białych plamek na paznokciach?

Białe linie lub plamki w kształcie zbliżonym do kropek, które pojawiają się na paznokciach, świadczą o niedoborach minerałów – głównie wapnia, ale też  białka, cynku, potasu i magnezu . W przypadku wapnia takie ślady na paznokciach mogą wiązać się zarówno z jego niedoborem, jak i nadmiarem.

Leukonychia może też powstawać w wyniku mikrourazów , a nawet, o czym wie niewielu z nas, może być skutkiem chorób.  Co ciekawe, w niektórych przypadkach, białe linie na paznokciach są jedynie defektem estetycznym o podłożu genetycznym. Warto jednak to sprawdzić.

Jak usunąć białe plamki z paznokci – leczenie

W przypadku białych linii na paznokciach nie ma mowy o usuwaniu plamek – zamiast tego należy dążyć do usunięcia czynników, które mają wpływ na ich powstawanie. Warto więc wzbogacić swoją dietę i/lub stosować suplementy . Jeśli jednak leukonychia związana jest z grzybicą, należy zastosować preparaty przeciwgrzybicze.

Co jeść, żeby pozbyć się białych plam na paznokciach?

Aby pozbyć się białych plamek na paznokciach, należy uzupełnić niedobory witamin i minerałów. Warto skupić się więc na tym, co jemy. Doskonałym źródłem wapnia są strączki, nabiał, zielone warzywa, morele, szprotki i orzechy. Cynk uzupełnimy jedząc pomidory, otręby pszenne i grzyby oraz warzywa kapustne. Produktami bogatymi w żelazo są z koeli mięso, orzechy i pełnoziarniste produkty.

Z niedoborem magnezu świetnie poradzą sobie czekolada, banany i awokado. Poziom potasu poprawią strączki, pomidory i jarmuż. Źródłem witaminy C są cytrusy, truskawki, kiszonki i porzeczki. Poziom witaminy E poprawimy ubogacając dietę w oleje.

Czytaj też:

Ciemna kropka na paznokciu? To może być pierwszy objaw czerniaka

Przygotuj stopy na lato. Podolog radzi, jak zadbać o paznokcie u stóp

Dlaczego paznokcie rosną do góry? To może być objaw groźnej choroby

Tak rozwija się miażdżyca. Lekarz tłumaczy, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę
Jakim chorobom sprzyja otyłość? Te groźne schorzenia wskazała lekarka
Obserwuj nas w
autor
Izabela Nestioruk-Narojek

Absolwentka Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Na co dzień pisze o zdrowiu i kwestiach medycznych, a w wolnych chwilach pochłania niezliczone ilości książek. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko