Jakim chorobom sprzyja otyłość? Te groźne schorzenia wskazała lekarka
Otyłość jest chorobą XXI wieku, która dotyka dużą część społeczeństwa. Jest to choroba metaboliczna, która urzeczywistnia się poprzez nadmierne gromadzenie się energii w tkance tłuszczowej. Nieleczona otyłość może skutkować poważnymi konsekwencjami. Zatem jakie niebezpieczne choroby mogą być następstwem otyłości? Odpowiada dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly, diabetolog, specjalistka chorób wewnętrznych i leczenia otyłości.
Otyłość sprzyja nowotworom
Przetworzona żywność, niezdrowe przekąski i fast foody to pokarmy łatwo dostępne i te, które najbardziej smakują. Dodatkowo siedzący tryb życia i znikoma ilość ruchu mogą tylko potęgować otyłość. Te dwa czynniki w dużej mierze są odpowiedzialne za rozwój nadwagi, czy otyłości. Dodatni bilans energetyczny, czy zbyt mały wydatek energetyczny to zjawiska, które prowadzą do nadmiernego gromadzenia się tkanki tłuszczowej, co w efekcie prowadzi właśnie do otyłości.
– Najczęściej przyczyną otyłości jest nadmierna podaż energii, czyli albo za dużo spożywamy, albo za mało jej zużywamy. Przyczyny mogą być też inne, m.in. choroby, bądź spożywane leki, które w konsekwencji zwiększają łaknienie – mówi w rozmowie z Pacjentami dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly.
Otyłość sama w sobie jest już chorobą, natomiast bark interwencji może generować kolejne choroby. Najczęstsze choroby, które mogą wystąpić jako następstwo otyłości to:
- stan przedcukrzycowy,
- cukrzyca,
- nadciśnienie tętnicze,
- podwyższony poziom cholesterolu (dyslipidemia),
- miażdżyca,
- choroby układu krążenia,
- choroby serca,
- choroby przewodu pokarmowego,
- większe ryzyko wystąpienia nowotworu,
- zaburzenia psychiczne.
– Z otyłością powiązanych jest wiele innych chorób, które pozornie nie są z nią kojarzone, m.in. niepłodność, choroba zwyrodnieniowa stawów, a nawet nowotwory. Według badań ryzyko rozwoju nowotworów u osób otyłych może być nawet 5 do 10 razy wyższe niż u osób zdrowych, o prawidłowej masie ciała. U mężczyzn jest to nowotwór jelita grubego, prostaty czy płuc, a u kobiet nowotwór piersi; endometrium bądź wiele innych – wylicza lekarka.
Dziewczynka dostała lek za 9 mln złotych. Nie uwierzysz, co stało się po 20 godzinach Pilny komunikat ZUS. Dotyczy 9 mln emerytów i rencistówRodzaje otyłości
Wśród otyłości możemy wyróżnić dwie predyspozycje gromadzenia się tkanki tłuszczowej w organizmie, które odkładają się bardziej lub mniej w poszczególnych obszarach ciała. Należą do nich:
- Otyłość brzuszna (typu jabłko). Otyłość tego typu charakteryzuje się nadmierną tkanką tłuszczową w okolicy brzucha. Górne partie takie jak ramiona, klatka piersiowa, również mogą być podatne na występowanie nadmiernej tkanki tłuszczowej.
- Otyłość pośladkowo-udowa (typu gruszka). W przypadku sylwetki typu gruszka, najbardziej narażone miejsca na zwiększoną ilość tkanki tłuszczowej to uda, biodra, pupa, łydki. Górne partie ciała są zdecydowanie węższe.
– Nie zawsze pomiar talii będzie więc odpowiednim miernikiem otyłości. Przy otyłości typu gruszki powinniśmy zmierzyć obwód bioder. Groźniejsza dla zdrowia jest otyłość brzuszna, ponieważ dochodzi wtedy do stłuszczenia narządów znajdujących się w jamie brzusznej, m.in. wątroby i trzustki – zaznacza w rozmowie z Pacjentami dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly.
Otyłość wymaga kompleksowego leczenia
Najważniejsze czynniki, które należy uwzględnić w walce z otyłością:
- zmiana stylu życia,
- odpowiednio zbilansowana i zrównoważona dieta,
- ograniczenie spożywanych kalorii,
- zwiększona aktywność fizyczna i ruchowa,
- odpowiednie nawodnienie organizmu,
- leczenie pod nadzorem lekarza specjalisty,
- terapia z pomocą psychologa, czy psychiatry.
Często wymagane jest również leczenie farmakologiczne, które jest odpowiednio przystosowane do pacjenta i jego przypadku. Również przy skrajnej otyłości może być wdrążone leczenie zabiegowe. Jednymi z metod mogą być wprowadzenie balonu do żołądka lub chirurgiczne zmniejszenie żołądka.
– Otyłość leczymy kompleksowo. Najważniejsze jest to, aby rozpoznać, co było pierwszym czynnikiem sprzyjającym gromadzeniu się nadmiernej tkanki tłuszczowej i odnaleźć odpowiednią metodę terapii. Nie ma pojedynczego, dobrego sposobu ani leku. Bardzo ważne jest odżywianie się, czyli dobrze zbilansowana dieta. Istotną rolę odgrywa także regularna aktywność fizyczna (co najmniej 4 –5 razy w tygodniu) – mówi Pacjentom dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly.
Czytaj też:
Taylor Swift otworzyła się na temat śmiertelnej choroby. Gwiazda przeżyła trudne chwile
Fala zakażeń COVID-19 po koncercie Taylor Swift. Fani z Polski powinni uważać
Na gali Grammy pojawiła się nieuleczalnie chora Celine Dione. „Dziękuję wam wszystkim”