Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Uroda i pielęgnacja > Ciemna kropka na paznokciu? To może być pierwszy objaw czerniaka
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 12.07.2024 14:54

Ciemna kropka na paznokciu? To może być pierwszy objaw czerniaka

Czerniak paznokcia
Fot. Canva

Mała, podłużna czarna linia na paznokciu może wcale nie być wynikiem stłuczenia! To często pierwszy objaw bardzo groźnego nowotworu, jakim jest czerniak paznokcia. Panie, które regularnie wykonują manicure powinny zawsze oglądać swoje paznokcie po zdjęciu stylizacji, aby upewnić się, że są one w dobrym stanie. 

Czerniak paznokcia

Czerniak paznokcia czy też czerniak podpaznokciowy jest rzadką odmianą tego nowotworu i występuje u około 1 proc. chorych na czerniaka ogółem. Najczęściej występuje na kciuku lub na paluchu u stopy. Wśród przyczyn wystąpienia wymienia się nie tylko promieniowanie UV, ale także urazy mechaniczne. Do rozwoju zmiany predysponują także ciemny fenotyp skóry oraz starszy wiek. 

 

Jesienne 14. emerytury będą wcześniej. Część seniorów już wkrótce dostanie pieniądze Nie żyje gwiazda kultowego "Lśnienia" Stanleya Kubricka. Co było przyczyną śmierci Shelley Duvall?

Jak rozpoznać czerniaka paznokcia?

Czerniak paznokcia bardzo, ale to bardzo przypomina krwiak, dużo rzadziej grzybicę płytki. Stąd też zmiana jest bagatelizowana i na ogół rozpoznawana, gdy nowotwór daje już przerzuty. Badaniem, które rozpoznaje czerniaka jest badanie dermatoskopowe lub videoskopowe. Czerniak paznokcia można ocenić także wedle kryteriów reguły CUBED, czyli:

  • C (coloured lesion where any part is not skin colour) – znamię o innym niż skóra kolorze;
     
  • U (Uncertain diagnosis) – niepewna diagnoza;
     
  • B (Bleeding lesions on the foot or under the nail, whether the bleeding is direct bleeding or oozing of fluid. This includes chronic „granulation tissue”) – krwawiące znamię, sączące się, w tym chroniczna tkanka ziarninująca;
     
  • E (Enlargement or deterioration of a lesion or ulcer despite therapy) – powiększanie się znamienia lub owrzodzenia pomimo leczenia;
     
  • D (delay in healing of any lesion beyond 2 months) – opóźnienie w gojeniu powyżej dwóch miesięcy.

Kiedy do lekarza?

Wszelkie dziwne i niepokojące zmiany na paznokciach powinny wzbudzać czujność - paznokcie, podobnie jak włosy czy kondycja skóry, często są odzwierciedleniem stanu zdrowia. Dlatego jeśli pojawia się coś odbiegającego od normy, powinno się skonsultować to z lekarzem - w tym przypadku z dermatologiem. 

Zmiany podpaznokciowe lub w paznokciu diagnozuje się przede wszystkim poprzez pobranie wycinków z brzegu zmian i oddanie ich do badania histopatologicznego. 

Na zmiany na paznokciach, zwłaszcza pod względem ich koloru, powinny być wyczulone kobiety regularnie wykonujące manicure hybrydowy. 

Zobacz też:

Tak wygląda czerniak. Te zdjęcia powinien zobaczyć każdy

Będzie szczepionka na czerniaka? Trwają testy

Tani krem wygładzający zmarszczki z Biedronki. Super efekty za mniej niż 20 zł