Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Medycyna pracy: dodatkowe obowiązkowe badania profilaktyczne dla pracowników
Aneta Paniczko
Aneta Paniczko 12.11.2024 13:06

Medycyna pracy: dodatkowe obowiązkowe badania profilaktyczne dla pracowników

Dodatkowe badania, medycyna pracy, Ministerstwo Zdrowia
Fot. Canva/Pixel_away, Getty Images

Od 2025 roku mają wejść w życie zmiany w medycynie pracy. Ministerstwo Zdrowia rozszerza pakiet o dodatkowe badania profilaktyczne – obowiązkowe dla każdego zatrudnionego na umowę o pracę. 

Zmiany mają na celu połączyć system medycyny pracy z badaniami profilaktycznymi na NFZ. Wiceminister zdrowia, Wojciech Konieczny, poinformował, że pakiet liczby badań w medycynie pracy zostanie poszerzony.  

Ministerstwo Zdrowia wprowadza dodatkowe pakiety

Pakiet badań obowiązkowych dla  każdego pracownika zatrudnionego na umowę o pracę ma obejmować lipidogram (badanie poziomu cholesterolu i triglicerydów), poziom cukru we krwi oraz wskaźnik BMI. 

Badania okresowe są obowiązkowe dla każdego pracownika, zatrudnionego na umowę o pracę, wykonywane w trakcie zatrudnienia i w terminach wyznaczonych przez pracodawcę. Wojciech Konieczny, wiceminister zdrowia, zapowiedział w Radiu ZET, że wprowadzenie dodatkowych pakietów badań ma związek z przekształceniem programu „Profilaktyka 40 plus”. 

„To jest obligatoryjne. Każdy to będzie musiał mieć zrobione, zwiększamy liczbę badań w medycynie pracy” – podkreślił Konieczny

Fot. Canva/nearkrasaesom
Męskie zdrowie pod lupą. Samobadanie i diagnostyka raka jąder Trzeba stanąć na jednej nodze. Prosty test określa ryzyko zgonu u osób 50+

Badania obowiązkowe pod groźbą zwolnienia

Kodeks pracy informuje, że pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę podlegają wstępnym i okresowym badaniom lekarskim. Zgodnie z art. 229-230:

„Pracownik ma obowiązek poddać się badaniom lekarskim. Odmowa wykonania polecenia pracodawcy w tym zakresie jest traktowana jak naruszenie wykonania polecenia dotyczącego pracy i może być podstawą do rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych”

Brak badań okresowych wraz z orzeczeniem lekarskim o braku przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku jest podstawą do rozwiązania umowy o pracę.

Dodatkowe badania z myślą o profilaktyce zdrowotnej

Poza pakietem obowiązkowym resort zdrowia proponuje również realizację badań w ramach pakietu rozszerzonego, który choć nieobowiązkowy, może znacząco przyczynić się do profilaktyki zdrowotnej. Dodatkowy pakiet obejmuje badania takie jak mammografia, cytologia, PSA (badanie w kierunku raka prostaty), zdjęcie rentgenowskie płuc, badania w kierunku raka jelita grubego. Według dostępnych informacji, zmiany mają wejść w życie na początku przyszłego roku.  

Ponadto, lekarz sam może wydać skierowanie na przeprowadzenie innych badań, które będą niezbędne przy wydaniu orzeczenia lekarskiego dot. przeciwwskazań do pracy – na określonym stanowisku i w warunkach pracy, które zostały opisane na skierowaniu. 

Źródło: Infor, Radio ZET, gov.pl
 

Zobacz także:

Tak można bezpiecznie usuwać zęby. Rewolucja w stomatologii

Najbardziej płodna matka w historii. Była 27 razy w ciąży, ale rodziła bliźniaki

Ta choroba kości skraca życie. Tak ochronisz się przed schorzeniem, które dotyka miliony ludzi