Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Badania Profilaktyczne

Badania Profilaktyczne

Badania profilaktyczne – czym są? Podstawowe informacje

Badania profilaktyczne to po prostu badania lekarskie, które wykonujemy bez umotywowania tej decyzji w złym samopoczuciu. Zadaniem badań profilaktycznych jest wykrycie ewentualnych schorzeń rozwijających się w naszym organizmie zanim staną się one uporczywe. Dzięki takim badaniom będziemy w stanie w porę zareagować na pogarszający się w ciszy stan naszego zdrowia, dzięki czemu zapobiegniemy często tragicznym konsekwencjom niektórych przypadłości. Idealnym przykładem takiej sytuacji może być rak.

W niektórych przypadkach badania profilaktyczne stanowią konieczność. Muszą się im poddawać sportowcy, a także pracownicy wielu rozmaitych sektorów – interwał w tej mierze zależny jest od sektora, w którym są oni zatrudnieni. Za badania profilaktyczne uznać możemy także te okresowe wizyty u lekarza medycyny pracy.

Jakie badania profilaktyczne warto wykonać?

Istnieje wiele rodzajów badań profilaktycznych, którym możemy się poddawać. Zdecydowanie najpopularniejszym i wręcz podstawowym w tej mierze narzędziem jest morfologia krwi, która pozwala na odczytanie wielu dolegliwości, stanowiąc podstawę dla dalszej diagnostyki lub leczenia. W ramach profilaktycznych badań krwi, oprócz morfologii wykonuje się także badanie OB, lipidogram czy poziom glukozy oraz elektrolitów we krwi. Istotne jest również ogólne badanie moczu.

Do innych badań profilaktycznych zaliczymy USG jamy brzusznej, RTG klatki piersiowej, a także kontrolę dermatologiczną znamion naskórnych. Warto regularnie uczęszczać również na kontrole stomatologiczne. Kobiety powinny pamiętać o regularnych badaniach ginekologicznych, a także mammografii. 

Badania profilaktyczne – kiedy się je wykonuje?

Badaniom profilaktycznym zasadniczo powinien poddawać się każdy z nas – w większości przypadków wystarczy jedno badanie w ciągu roku. Niemniej, w niektórych przypadkach częste wizyty u lekarza będą niezbędne – dotyczy to na przykład sportowców, którzy regularnie muszą kontrolować swoje zdrowie.

Współczesne prawo pracy w Polsce również określa sytuacje, w których pracodawca musi wysłać na badania swoich pracowników. W tej materii wyróżniamy badania wstępne – musi się im poddać każdy pracownik w każdej branży – okresowe oraz kontrolne. W niektórych sektorach dodatkowo może być niezbędne wykonanie badań sanitarno-epidemiologicznych.

Badania profilaktyczne – cena

Cena badań profilaktycznych uzależniona jest od wielu czynników. W wielu przypadkach będziemy mogli postarać się o właściwe skierowanie lekarskie, dzięki czemu koszt badań pokryje NFZ. W przypadku badań dla pracowników, ich koszt każdorazowo pokrywa pracodawca.

Jeżeli zaś chcielibyśmy poddać się badaniom na własną rękę, to w większości przypadków nie powinniśmy obawiać się zbyt dużych kosztów. Morfologia krwi to koszt ok. 12 złotych, badanie moczu 11 złotych, a cena RTG klatki piersiowej waha się od 30 złotych do 72 złotych.

Pokaż więcej

None
14.11.2024 07:03 W Polsce ok. 60 proc. osób zmaga się z podwyższonym poziomem cholesterolu

Z niejasnych powodów Twój cholesterol jest wciąż za wysoki, mimo że dobrze się odżywiasz i uważasz, że prowadzisz zdrowy styl życia? Pojęcia zdrowej diety lub zdrowego stylu życia są dosyć subiektywne, jeśli nie trzymamy się pewnych wytycznych. A te regulują nasze codzienne zachowania w celu profilaktyki zdrowotnej. Zwłaszcza jeśli chodzi o cholesterol. Dlaczego cholesterol jest tak istotny? Od jego stężenia może zależeć nasze zdrowie, ale też ryzyko zapadalności na różne choroby. To problem tzw. chorób cywilizacyjnych, który dotyczy większości osób na świecie. W Polsce ok. 60 proc. osób zmaga się z podwyższonym poziomem cholesterolu, tylko kilka, kilkanaście procent z nich jest tego świadoma. Między innymi z tego powodu monitorowanie jego poziomu wpisane jest w profilaktykę zdrowotną. 

Dodatkowe badania, medycyna pracy, Ministerstwo Zdrowia
12.11.2024 13:06 Medycyna pracy: dodatkowe obowiązkowe badania profilaktyczne dla pracowników

Od 2025 roku mają wejść w życie zmiany w medycynie pracy. Ministerstwo Zdrowia rozszerza pakiet o dodatkowe badania profilaktyczne – obowiązkowe dla każdego zatrudnionego na umowę o pracę. Zmiany mają na celu połączyć system medycyny pracy z badaniami profilaktycznymi na NFZ. Wiceminister zdrowia, Wojciech Konieczny, poinformował, że pakiet liczby badań w medycynie pracy zostanie poszerzony.  

NFZ, kioski profilaktyczne, badania
07.11.2024 08:00 Kioski profilaktyczne NFZ: Skorzystaj z tych 7 bezpłatnych badań i wsparcia doradcy

Kioski profilaktyczne dostępne w oddziałach wojewódzkich NFZ oferują szeroki wachlarz pomiarów, które pozwalają na monitorowanie stanu zdrowia i szybką ocenę wyników. Dzięki nowoczesnym urządzeniom możemy samodzielnie zmierzyć wzrost, wagę, skład ciała, ciśnienie i inne parametry. Otrzymane wyniki nie pozostają bez odzewu – można je omówić z doradcą, który dodatkowo podpowie nam, jak działać profilaktyczne i gdzie szukać informacji, np. w sprawie diety. Warto wiedzieć, że kioski NFZ są przyjazne osobom z niepełnosprawnościami, a pomoc doradcy jest dostępna dla każdego. 

Badanie krwi
23.05.2024 14:11 Darmowe badania krwi. Uprawnionych jest 20 mln pacjentów

Badania krwi to podstawowe badania, które pozwalają na ocenę stanu zdrowia pacjenta. Zaleca się wykonywać je raz do roku lub częściej, jeśli są ku temu podstawy medyczne. Aktualnie, aby wykonać badania krwi na NFZ, trzeba posiadać skierowanie od lekarza. Rząd realizuje jednak program “Profilaktyka 40 plus”, w ramach którego można wykonać niektóre badania za darmo, po uprzednim zarejestrowaniu się. 

Izabela Czuraj
14.05.2024 13:01 Badania genetyczne przyszłością medycyny? Rozmowa z ekspertem

Nowoczesne technologie umożliwiają szczegółową analizę genów pacjenta, co może być bardzo przydatne w diagnozowaniu chorób genetycznych i chromosomalnych. Badania genetyczne dają możliwość wczesnego rozpoznania predyspozycji do różnych schorzeń, co pozwala na podjęcie odpowiednich działań profilaktycznych oraz przeprowadzenie skutecznego leczenia. Są szczególnie istotne dla osób, u których w rodzinie występowały choroby genetyczne.O roli badań genetycznych w profilaktyce i leczeniu chorób, Pacjenci.pl rozmawiają z Izabelą Czuraj - prezesem DNA Medical Group.

 darmowa mammografia piersi
06.03.2024 19:05 Tym kobietom przysługuje darmowa mammografia. Sprawdź, czy to ty

Mammografia to badania wykrywające raka piersi, gdy nie ma jeszcze żadnych objawów. Niewiele kobiet wie, że można je wykonać bezpłatnie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Jednak taki przywilej nie przysługuje wszystkim. Sprawdź, czy jesteś na liście i dowiedz się, dlaczego warto.Bezpłatną mammografię raz na 2 lara mogą wykonać kobiety w wieku 45-74 lat, a te z grupy ryzyka oraz z dawniej zdiagnozowanym nowotworem piersi, nawet co rok. Do badania nie jest potrzebne skierowanie. Jak je załatwić? 

badanie profilaktyczne
06.01.2024 18:19 Te badania warto wykonać chociaż raz w roku. Polacy wciąż się ich boją

Raz na pół roku lub rzadziej do lekarza zgłasza się ok. 40% Polaków. Statystyka ta nie poprawiła się nawet po pandemii. Polacy boją się chorób, ale boją się też badań, dzięki którym można by je szybciej wykryć. Przedstawiamy listę niezbędnych badań profilaktycznych. Warto je wykonywać przynajmniej raz w roku! 

program 40+
03.07.2023 17:00 Minister Zdrowia przedłużył Program "Profilaktyka 40 plus". Dlaczego warto z niego skorzystać?

Dobre wieści dla osób, które jeszcze nie skorzystały z bezpłatnych badań profilaktycznych w ramach Programu „Profilaktyka 40 Plus”. Minister Zdrowia nie dawno ogłosił, że program pilotażowy zostaje przedłużony! Również pacjenci, którzy brali udział w badaniach objętych Programem, mogą ponownie skorzystać ze świadczeń, jednak pod pewnym warunkiem. Rozmawialiśmy z lekarką Agnieszką Graczyk-Szuster, kardiolożką i specjalistką chorób wewnętrznych (#Doktor Od Serca), która zachęca do wzięcia udziału w Programie „Profilaktyka 40 Plus”.  

sztuczna inteligencja
23.06.2023 11:22 Sztuczna inteligencja w medycynie — co może zaoferować pacjentom?

Sztuczna inteligencja i jej wpływ na nasze życie to w ostatnim czasie gorący temat. Dyskutują o niej specjaliści niemal z każdej branży, również lekarze. Jednak AI w procesie leczenia stosowana jest już od dawna.  Na czym polega zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z Maciejem Pleskotem, Kierownikiem Projektów w Healthnomic S.A

tort urodzinowy
15.06.2023 08:40 Osoby po 40. roku życiu powinny je wykonać. Bez tych badań ani rusz

Czterdzieste urodziny to dobry moment, by przyjrzeć się swojemu zdrowiu. W tym celu warto wykonać przynajmniej kilka badań profilaktycznych, które umożliwią jego ocenę kondycji organizmu. Które badania wykonać? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą dr. Agnieszką Graczyk-Szuster, Doktorem Od Serca, kardiologiem i specjalistą chorób wewnętrznych.

profilaktyka40+
06.12.2022 23:00 Program "Profilaktyka 40 Plus" - Bezpłatne badania dla Polaków. Dlaczego warto skorzystać? Ekspert tłumaczy

Program "Profilaktyka 40 Plus" daje osobom powyżej 40 roku życia możliwość jednorazowego dostępu do pakietu badań diagnostycznych finansowego przez NFZ. Jaki jest cel Programu „Profilaktyka 40 Plus”? Jakie świadczenia obejmuje Program? Jak można przystąpić do Programu i zapisać się na badania? Dlaczego warto wziąć udział w Programie? Na te i inne pytania odpowiada dr Agnieszka Graczyk-Szuster, Doktor Od Serca, kardiolog i specjalista chorób wewnętrznych, która wspiera profilaktykę i edukację zdrowotną. Jaki jest cel Programu „Profilaktyka 40 Plus”?Program „Profilaktyka 40 Plus” pojawił się w Polsce 1 czerwca ubiegłego roku. Był odpowiedzią Ministerstwa Zdrowia na pandemię, w której niestety mieliśmy ograniczony dostęp do lekarzy i badań. Myśleliśmy też bardziej o tym, żeby nie zachorować na Covid-19 i badania profilaktyczne zeszły na dalszy plan. Celem Programu „Profilaktyka 40 Plus” jest profilaktyczna diagnostyka w zakresie najczęściej występujących problemów zdrowotnych po 40 roku życia. Dzięki badaniom profilaktycznym można wykryć chorobę we wczesnym stadium, co zwiększa szansę na jej wyleczenie.Do kiedy trwa Program „Profilaktyka 40 Plus” ?Program trwa już przeszło rok i został wstępnie zaplanowany do czerwca 2022. Niestety w związku z tym, że zgłosiło się bardzo mało osób, został przedłużony do końca tego roku, do 31 grudnia 2022. W tej chwili mamy listopad i wciąż z Programu skorzystało niewielu Polaków. Z tego co wiem Ministerstwo Zdrowia przedłużyło więc możliwość wykonywania badań w pakiecie 40+ o kolejny rok do końca grudnia 2023 roku. Z danych, które śledzę na stronie Ministerstwa Zdrowia wynika, że 700 tysięcy Polaków wykonało badania profilaktyczne w ramach Programu, a uprawnionych jest 20 milionów. Wynika z tego, że w Programie wzięło udział zaledwie 5% Polaków. Pewnie część osób przebadała się prywatnie, w pakietach firmowych. Nie posiadamy danych z prywatnych lecznic, gdyż raportowane są tylko te wykonane w ramach NFZ.Kto może skorzystać z Programu „Profilaktyka 40 Plus” ? Czy badania są bezpłatne?Żeby móc przystąpić do Programu, trzeba spełnić kryterium wieku, czyli mieć 40 lat lub więcej oraz być ubezpieczonym w Narodowym Funduszu Zdrowia. Są to badania, które oczywiście możemy wykonać w prywatnych placówkach odpłatnie, natomiast świadczenia objęte Programem są w pełni bezpłatne.Jakie badania obejmuje Program „Profilaktyka 40 Plus” ?Są to badania krwi i moczu, a także pomiary obwodu brzucha, wagi ciała i ciśnienia tętniczego. Pamiętajmy, że badanie moczu jest również ważne, tak jak badanie krwi. Około 4 500 000 Polaków cierpi na przewlekłą chorobę nerek, która może zostać rozpoznana m.in. na podstawie badania ogólnego moczu i obecności w nim białka. Nie zapominajmy też o pomiarze ciśnienia. Około 10 milionów Polaków choruje na nadciśnienie tętnicze a około 30% z nich nie wie, że ma nadciśnienie tętnicze. Przy okazji badań profilaktycznych warto więc sprawdzić wartości ciśnienia. Dobrze jest znać wagę ciała i wartość obwodu w pasie. Muszę powiedzieć, że wielu moich pacjentów podaje wagę sprzed 10 lat, bo tyle czasu upłynęło od ostatniego pomiaru masy ciała. Nagle wchodzą na wagę i okazuje się, że jest 15 kg więcej. Według wytycznych dla Europejczyków, prawidłowy obwód w talii powinien wynosić u kobiet poniżej 80 cm, a u mężczyzn poniżej 94 cm. Badanie krwi w ramach Programu obejmuje podstawową morfologię (liczba krwinek czerwonych, krwinek białych i płytek krwi), profil lipidowy (stężenie cholesterolu całkowitego i pozostałych frakcji cholesterolowych). Dla nas, kardiologów cholesterol całkowity w tej chwili jest mniej istotny. Najbardziej istotny jest LDL cholesterol , tzw zły cholesterol i na obniżaniu jego stężenia we krwi bardzo się skupiamy. Ten LDL cholesterol zwiększa ryzyko miażdżycy w naszych tętnicach. Podczas wizyty badamy też glukozę na czczo oraz poziom kreatyniny istotnej w ocenie funkcji nerek. Mamy też badanie poziomu kwasu moczowego, które jest ważne w diagnostyce dny moczanowej. Pakiet obejmuje również cały panel wątrobowy, czyli aminotransferazy. Niestety sporo Polaków choruje na niealkoholowe stłuszczenie wątroby, więc warto zbadać się także pod tym kątem. U mężczyzn dodatkowo badamy marker nowotworowy przydatny w rozpoznaniu raku stercza - PSA. W ramach Programu możemy także wykonać badanie kału na krew utajoną, który może być wykorzystany w diagnostyce nowotworów układu pokarmowego.. Oczywiście nie zastąpi to kolonoskopii czy gastroskopii, natomiast dodatni wynik badania, czyli obecność krwi w stolcu oznacza, że trzeba rozszerzyć diagnostykę i wykonać badania endoskopowe przewodu pokarmowego i USG jamy brzusznej.Jak przystąpić do Programu „Profilaktyka 40 Plus” ? Jak zapisać się na badania? Do badania można zgłosić na kilka sposobów. Myślę, że najprościej zrobić to poprzez internetowe konto pacjenta (www.pacjent.gov.pl). Z tego co wiem 3/4 populacji polskiej, czyli spora liczba Polaków posiada już to konto. Po wejściu na stronę internetowego konta pacjenta należy wejść w zakładkę „pakiet 40 plus”. Następnie musimy wypełnić krótką ankietę, dotyczącą stanu naszego zdrowia. Kwestionariusz jest naprawdę krótki, więc nie należy się zniechęcać. Na zakończenie ankiety otrzymujemy kod, z którym należy udać się do wybranego przez nas laboratorium. Oznacza to, że omijamy lekarza rodzinnego i nie potrzebujemy już od niego skierowania na badania. Możemy absolutnie samodzielnie uzyskać skierowanie na pakiet badań. Na stronie Ministerstwa Zdrowia jest wyszczególniona sieć laboratoriów, które mają umowę z NFZ, gdzie możemy się zgłosić do pobrania krwi, moczu i pomiaru pozostałych parametrów. Jeśli nie posiadamy internetowego konta pacjenta, możemy zadzwonić na infolinię domowej opieki medycznej (22 735 39 53, czynna 8:00 18:00). Po krótkiej rozmowie z konsultantem, uzyskamy skierowanie na badania. Możemy więc w szybki i prosty sposób przystąpić do Programu.Jaki jest czas oczekiwania na badania?To się dzieje natychmiast. Wypełniamy ankietę i właściwie natychmiast otrzymujemy kod. W związku z niskim zainteresowaniem społeczeństwa, tak naprawdę możemy „od ręki” wykonać badania w laboratorium. Wielu moich pacjentów, których skierowałam na badania, wypełniło ankietę i w zasadzie tego samego dnia (jeśli oczywiście byli na czczo) wykonało badanie. Droga do badania jest więc szybka i prosta.Dlaczego warto wziąć udział w Programie „Profilaktyka 40 Plus”?Badania profilaktyczne są niezwykle cenne, ponieważ możemy dowiedzieć się o chorobach, które absolutnie nie bolą, nie dają żadnych objawów a zwiększają ryzyko zachorowania na przedwczesny udar mózgu czy zawał serca. Dzięki badaniom możemy wykryć wcześniej nierozpoznane i nieleczone przypadłości, takie jak m.in. nadciśnienie tętnicze czy hipercholesterolemia. Choroby układu sercowo - naczyniowego, takie jak zawał serca, udar mózgu, miażdżyca tętnic kończyn dolnych są na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o główne przyczyny zgonów w Polsce. Drugie miejsce zajmują nowotworowy. W 2021 roku, 35% zgonów w Polsce stanowiły choroby układu sercowo – naczyniowego. Nadciśnienie tętnicze i zwiększone stężenie cholesterolu zwiększają ryzyko zachorowania na te choroby. Zachęcam więc wszystkich, żeby się badać. Badajmy się i motywujmy się wzajemnie do profilaktyki!Z Joanną Kamińską rozmawiała dr Agnieszka Graczyk-Szuster, Doktor Od Serca, kardiolog i specjalista chorób wewnętrznych, która wspiera profilaktykę i edukację zdrowotną. Jest absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Ponadto ukończyła studia podyplomowe "Badania Kliniczne - organizacja i zarządzanie" na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a także studia podyplomowe "Zarządzanie w opiece zdrowotnej" na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Zajmuje się leczeniem pacjentów z chorobami serca (niewydolność serca, choroba wieńcowa, po zawale serca, nadciśnienie tętnicze, kardiomiopatia, wady zastawkowe). Jest gorącym zwolennikiem edukacji kardiologicznej pacjentów, gdyż uważa, że jest ona konieczna do uzyskania dobrych rezultatów leczenia. Specjalizuje się w badaniach obrazowych (echokardiografia, rezonans magnetyczny serca), a także kontroluje stymulatory serca. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz zarządu Sekcji Rezonansu Magnetycznego i Tomografii Komputerowej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.