Pacjenci.pl Żywienie Miały być bio, a znaleźli w nich pestycydy. Jak tu ufać Lidlowi czy Biedronce?
Fot. Shutterstock / Tupungato

Miały być bio, a znaleźli w nich pestycydy. Jak tu ufać Lidlowi czy Biedronce?

22 stycznia 2025
Autor tekstu: Marta Uler

Wielu konsumentów ceni sobie działy z bio warzywami i owocami w popularnych sieciach, ponieważ w stosunkowa niskiej cenie można kupić coś zdrowego. A przynajmniej tak powinno być. Jak jednak wykazują testy, nawet w ekologicznych warzywach i owocach znajdują się pestycydy.

Takie badania systematycznie przeprowadza fundacja Pro-Test. Ostatnio w tych, podobno, najzdrowszych jabłkach z Lidla i szpinaku z Biedronki, znaleziono szkodliwe substancje.

Ekologiczne owoce i warzywa pod lupą

Fundacja prokonsumencka Pro-Test systematycznie przeprowadza badania warzyw i owoców z najpopularniejszych sieci handlowych. I, bardzo często, znajduje w nich coś, czego tam być nie powinno lub powinno być znacznie mniej. Chodzi o różne substancje chemiczne, a przede wszystkim pestycydy.

Niedawno fundacja wzięła pod lupę szpinak bio z Biedronki i jabłka bio z Lidla. Na stronie Pro-Test czytamy:

„Zbadaliśmy zawartość pestycydów w szpinaku bio z Biedronki, w jabłkach bio z Lidla i w aronii kupionej bezpośrednio od rolnika, która nie miała certyfikatu produkcji ekologicznej, a jedynie zapewniono nas, że jest ekologiczna. Wyniki zaskakują. I rzucają cień na powszechnie panujące przekonania na temat produktów ekologicznych…”.

"Nudzę się!!!" – i dobrze. Dziecko wcale nie musi być cały czas zajęte
„Minister żałuje i jest mu łyso”. Oświadczenie Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawie 25 tys. zł wydanych na badania dla pracowników

Pestycydy w warzywach i owocach bio

Okazało się, że w ekologicznych jabłkach gala z Lidla wykryto pestycyd, który, według prawa, nie powinien się w nich znajdować. Takie jabłka nie mogą nazywać się „bio”. W szpinaku bio z Biedronki także znaleziono pestycyd, aczkolwiek był to taki związek, który akurat jest dozwolony w uprawach ekologicznych.

„W owocach i warzywach z certyfikatem europejskiego zielonego liścia, świadczącym o uprawie ekologicznej, są dozwolone wybrane pestycydy. Dozwolonych jest oczywiście mniej substancji niż w produktach konwencjonalnych, ale wciąż mogą się w nich legalnie znajdować. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzi wykaz środków ochrony roślin dozwolonych w produkcji ekologicznej. Co zaskakujące, substancje, które są dopuszczone w ekologii, mają taki sam NDP (najwyższy dopuszczalny poziom) jak w uprawach konwencjonalnych”.

Pestycydy a zdrowie

Pestycydy, które mają chronić rośliny przed szkodnikami, mogą negatywnie wpływać na zdrowie człowieka. Niektóre związki chemiczne stosowane w rolnictwie są np. podejrzewane o działanie rakotwórcze, a inne mogą zaburzać gospodarkę hormonalną lub osłabiać układ nerwowy. Długotrwałe spożywanie produktów z pozostałościami pestycydów może zwiększać ryzyko alergii, problemów trawiennych , a nawet chorób neurodegeneracyjnych.

Choć normy bezpieczeństwa regulują ich dopuszczalne ilości, to zauważmy, że istnieje coś takiego, jak kumulacja tych substancji w diecie, bo przecież spożywamy wiele różnych produktów. A to już może budzić obawy. Właśnie dlatego warto wybierać żywność ze sprawdzonych źródeł, a także myć i obierać warzywa i owoce, by ograniczyć kontakt z potencjalnie szkodliwymi substancjami.

Jak kupować zdrowe produkty?

Co ciekawe, w aronii, która nie posiadała żadnych certyfikatów, nie znaleziono pestycydów. Była najbardziej ekologicznym produktem spośród badanych. Testerzy znaleźli ogłoszenie o sprzedaży owoców na OLX. Sprzedawca zapewniał, że mimo iż jego aronie nie mają certyfikatu żywności ekologicznej, nie były pryskane i jakością dorównują owocom bio.

Przedstawiciele fundacji pojechali po aronię specjalnie na plantację w województwie lubelskim. Po badaniach okazało się, że rzeczywiście, była wolna od pestycydów. Jak się zatem okazuje, czasem lepiej zaufać rolnikowi z bazarku niż oficjalnym certyfikatom. Nie da się jednak ukryć, że zdrowe odżywianie to czasem nie lada wyzwanie.

Zobacz także:

Te produkty są najbardziej rakotwórcze. Wielu z nas spożywa je codziennie

Czekolada z Dubaju wycofana ze sklepów. Wprowadzano konsumentów w błąd

Tych 8 produktów niszczy twój żołądek, jeśli spożywasz je z samego rana

Trump zdecydował: USA opuszcza WHO. Jakie będą skutki?
Są nowe normy ciśnienia tętniczego. To ważna zmiana dla pacjentów
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko