Tych 8 produktów niszczy twój żołądek, jeśli spożywasz je z samego rana
Zdaniem wielu osób, w tym dietetyków, śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia. Dlatego dobór właściwych potraw, aby dobrze rozpocząć naszą aktywność, jest bardzo istotny. Nie każdy produkt nadaje się do spożywania na pusty żołądek. A brak wiedzy może narazić nas na problemy trawienne, refluks czy nagłe skoki cukru we krwi.
Te ciepłe napoje mogą Ci zaszkodzić
Mocna kawa
Picie kawy na pusty żołądek nie jest dobrym pomysłem, zwłaszcza w przypadku osób, które mają problemy z mikrobiotą jelitową lub zgagą. Kawa wypijana na czczo sprzyja zwiększonej produkcji kwasu solnego, co może prowadzić do refluksu czy podrażnienia błony śluzowej żołądka. Kofeina działa rozluźniająco na dolny zwieracz przełyku, co sprzyja cofaniu się treści żołądkowej. W efekcie może nad dręczyć uczucie pieczenia w przełyku i nieprzyjemny posmak w ustach. Pierwszą filiżanką kawy warto więc poprzedzić posiłkiem białkowym.
Herbata czarna i zielona
Podobna sytuacja występuje w przypadku – zwłaszcza mocnych, czarnych i zielonych herbat. Herbata również może działać drażniąco na żołądek. Jeśli zależy nam na wypiciu ciepłego napoju, może to być napar ziołowy lub filiżanka ciepłej przegotowanej wody.
Słodkie czy pikantne?
Pikantne potrawy
Pikantne potrawy są jedną z gorszych opcji żywieniowych na śniadanie. Kapsaicyna, która jest zawarta w ostrych przyprawach, działa drażniąco na błonę śluzową żołądka. W efekcie jej spożycia może dojść do zwiększonego wydzielania kwasu żołądkowego. Przyspieszy również nasz metabolizm, a u osób szczególnie wrażliwych wpłynie na komfort i samopoczucie, doprowadzając do biegunki czy bólów brzucha.
Słodkości na talerzu
Pączek czy słodka bułeczka drożdżowa to kusząca opcja na śniadanie, jednak pamiętajmy, że zawierają mnóstwo cukrów prostych. A te mogą powodować gwałtowny wzrost poziomu glukozy we krwi, co w efekcie kończy się szybkim spadkiem energii i pogorszeniem samopoczucia. Układ trawienny nie pozostaje obojętny na taką dawkę cukru, będzie próbował więc zrównoważyć jego obecność, prowadząc do nieprzyjemności żołądkowych i luźnych stolców. Lepiej w takim wypadku sięgnąć po produkty bogate w błonnik lub białko, które spowolnią wchłanianie cukru.
Cytrusy i napoje
Napoje gazowane
Dwutlenek węgla obecny w napojach gazowanych powoduje wzdęcia i nieprzyjemne odbijanie, z kolei zawarty w ich cukier będzie sprzyjał wahaniom poziomu glukozy we krwi i spadkom energetycznym. Słodzone wersje tych napojów są szczególnie niebezpieczne, ponieważ będą nie tylko przyczyniać się do nagłych spadków energii, ale i ogólnego rozstroju organizmu.
Owoce cytrusowe
PPomarańcze, grejpfruty i cytryny wydają się ciekawym i zdrowym pomysłem na rozpoczęcie dnia, ale mogą działać drażniąco na pusty żołądek. W przypadku osób z problemami trawiennymi mogą wywoływać zgagę, refluks, skurcze. Jeśli potrzebujesz takiej porcji witamin z samego rana, połącz je ze zdrowymi węglowodanami, np. pełnoziarnistym tostem.
Potrawy tłuste i przetworzone
Smażenie? Nie z samego rana
Tłuste, smażone jedzenie wymaga dłuższego trawienia, co zwiększa produkcję kwasu żołądkowego. Efektem mogą być refluks i ból brzucha. Gastroenterolodzy zalecają spożywanie tłustych potraw w połączeniu z lekkostrawnymi węglowodanami i warzywami, które neutralizują kwas.
Przetworzona żywność
Gotowe dania czy przekąski pełne konserwantów i sztucznych składników mogą obciążać układ trawienny, szczególnie jeśli ciężkie potrawy spożywamy na czczo. Zamieńmy je na porządną porcję białka, a także warzyw i zdrowych węglowodanów, a energii wystarczy nam na dłużej.
Źródło: NDTV
Zobacz także:
Masz ciemne plamy na łokciach? To może być objaw groźnej choroby
Półpasiec to bolesna choroba wirusowa. Po tych objawach go rozpoznasz
Nowotwór nosa i zatok przynosowych. Główny objaw można długo bagatelizować