Pacjenci.pl Choroby Miliard osób na świecie z otyłością. Ilu wśród nich jest Polaków, którzy bez skutku próbują schudnąć?
Altrendo Images/Shutterstock.com

Miliard osób na świecie z otyłością. Ilu wśród nich jest Polaków, którzy bez skutku próbują schudnąć?

1 marca 2024
Autor tekstu: Sylwia Wamej

Dane na temat otyłości nie napawają optymizmem. Na świecie jest już ponad miliard osób z tym problemem -  ok. 880 mln dorosłych i 159 mln dzieci. Choroba otyłościowa stała się tak powszechna, iż w wielu państwach występuje o wiele częściej, niż niedowaga. Jak w tym smutnym rankingu wypadają Polacy?

Jak podało School of Public Health otyłych osób na świecie jest ponad miliard.Liczba otyłych osób wśród dorosłych w 2022 r. była ponad dwukrotnie wyższa, niż w 1990 r. natomiast wśród dzieci i nastolatków w wieku 5-19 lat ponad czterokrotnie wyższa, niż 30 lat temu.

Tak tyją Polacy

Jak się okazuje, najwięcej otyłych osób mieszka na Karaibach, Bliskim Wschodzie oraz Afryce Północnej.  W amerykańskim Samoa otyłych jest aż 81 proc. kobiet i 70. proc mężczyzn. Jeśli chodzi o Polskę, odsetek otyłości wśród mężczyzn oszacowano na 32, 2 proc. z kolei jeśli chodzi o kobiety, to 24, 6 proc.

Naukowcy podkreślają, że te dane są "oszałamiającymi liczbami", a to dlatego, że w ciągu ostatnich trzech dekad zaobserwowano aż czterokrotny wzrost otyłości, wśród najmłodszych, czyli grupy dzieci i młodzieży.

Profesor Majid Ezzati z Imperial College London, współautor tego badania podkreśla, że w bogatszych i bardziej rozwiniętych krajach, wskaźniki otyłości spadają, natomiast mocno rosną we wszystkich pozostałych, biedniejszych regionach. Naukowiec zwraca uwagę na ogromną liczbę otyłych młodych ludzi, nazywając rosnącą ilość "bardzo niepokojącą".

Lek na odchudzanie, stosowany przez Adele, skuteczniejszy niż popularny Ozempic!
Po tym poznasz zbyt wysoki cholesterol. Jaki poziom cholesterolu we krwi jest normą?

Najbiedniejsi tyją najbardziej

Badacze zwrócili też uwagę na to, że otyłość w większości krajów stała się dużo bardziej rozpowszechniona, niż niedowaga. Dotyczy to również krajów słabo oraz średnio rozwiniętych. Te biedniejsze kraje jeszcze do niedawna zmagały się z niedożywieniem.

Obecnie choć problem niedowagi jest znacznie mniejszy: zmniejszył się o połowę względem 1990 r. nie oznacza, że całkiem zniknął. Wciąż jeszcze miliony ludzi są niedożywione. Najgorsza sytuacja jest w państwie Afryki Wschodniej - Erytrei. Tam 33 proc kobiet i mężczyzn zmaga się z niedowagą.

Profesor Ezzati podkreśla, że wysoka otyłość, zwłaszcza w państwach wyspiarskich ma związek ze znacznie większą dostępnością niezdrowego jedzenia.

shutterstock_1962242731.jpg

Otyłość zwiększa ryzyko wielu chorób

Naukowiec zwraca uwagę na to, ze kiedyś problem otyłości dotyczył tylko bogatych krajów. Francesco Branca, dyrektor ds. żywienia w WHO, wyjaśnia, ze otyłość jest problemem całego świata. Nad badaniami opublikowanymi przez czasopismo "The Lancet" pracowało aż półtora tysiąca naukowców we współpracy razem ze Światową Organizacją Zdrowia.

Lekarze zwracają uwagę na to, że otyłość wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju wielu chorób, m.in. cukrzycy, schorzeń nerek oraz serca, niektórych nowotworów, a także z niepełnosprawnością.

Według szefa WHO, dr. Tedrosa Ahanoma Ghereneyusa w walce z problemem otyłości mogą pomóc takie rozwiązania, jak m.in. nakładanie podatków na produkty zawierające dużą ilość cukru (tzw. “podatek cukrowy” funkcjonuje już w Polsce). Warto też promować zdrowe jedzenie w szkołach. Walka z otyłością musi być współpracą sektora publicznego z prywatnym, odpowiedzialnego za wpływ swoich produktów na zdrowie.

Źródło: BBC

Pokonał raka. Lekarze nie dawali mu wielkich szans
Prof. Mariusz Wyleżoł: Nie istnieje coś takiego jak „zdrowa otyłość”
Obserwuj nas w
autor
Sylwia Wamej

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UMCS w Lublinie. Piszę m.in. o żywieniu, zdrowiu psychicznym i profilaktyce. Prywatnie miłośniczka podróży, muzyki na żywo i tańców swingowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja