Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Prof. Mariusz Wyleżoł: Nie istnieje coś takiego jak „zdrowa otyłość”
Redakcja Pacjenci.pl
Redakcja Pacjenci.pl 03.01.2024 14:30

Prof. Mariusz Wyleżoł: Nie istnieje coś takiego jak „zdrowa otyłość”

prof. Mariusz Wyleżoł o chorobie otyłościowej
Prof. Mariusz Wyleżoł, fot. Tabaso FilmMarcin Fabisiak/tło Shutterstock.com

8 mln dorosłych w Polsce choruje na otyłość. I chyba każdy wierzy w choć jeden mit związany z tyciem i odchudzaniem. Cztery najczęstsze obala dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł, chirurg bariatra, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości.

Mit 1: Z otyłości się „wyrasta”

– Choroba otyłościowa ma charakter przewlekły i nie ma tendencji do samoistnego ustąpienia. Nie nie należy oczekiwać, że sama zniknie w wieku dojrzewania. Wg badań 70-80 proc. dzieci z nadmierną masą ciała choruje na otyłość także w wieku dorosłym. A dzieci i nastolatki z nadmierną masą ciała rozwijają te same powikłania choroby otyłościowej, co dorośli: nadciśnienie tętnicze, cukrzycę typu 2, zmiany zwyrodnieniowe w narządzie ruchu. Młode osoby chorujące na otyłość częściej chorują także na depresję – mówi chirurg bariatra, dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości. 

Mit 2: Można mieć otyłość i być zdrowym

– Nie istnieje coś takiego jak „zdrowa otyłość”. To pojęcie jednoznacznie obaliły badania przeprowadzone na grupie 3,5 mln Brytyjczyków. Dowiedziono, że nadmierna masa ciała zwiększyła ryzyko chorób układu krążenia o połowę – nawet u osób, które w danym momencie miały prawidłowe ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. To, że wyniki badań są w normie, dowodzi tylko, że nasz organizm potrafi przez stosunkowo długi okres adaptować się do nadmiernej masy ciała. Niestety, ale mechanizmy adaptacyjne działają jedynie do pewnego momentu. 95% osób o nadmiernym BMI finalnie cierpi z powodu co najmniej jednego powikłania otyłości. A powikłań choroby otyłościowej jest ponad 200 – mówi dr hab. n. med. Wyleżoł.

Pogrzeb popularnej lekarki, znanej jako Profesor Zdrówko będzie świecką ceremonią Atak nerwicy łatwo pomylić z arytmią. Kardiolog wskazał, jak je odróżniać

Mit 3: Kobieta w ciąży musi jeść za dwoje

– Oczywiście, podczas ciąży zwiększa się zapotrzebowanie energetyczne, ale nie od razu i nie podwójnie. Zalecenia Instytutu Matki i Dziecka, mówią, że w II i III trymestrze zapotrzebowanie wzrasta średnio o 20 proc., czyli około 300-400 kcal, a to odpowiada 3-4 bananom. Kobieta w ciąży powinna kontrolować swoją masę ciała, aby zminimalizować ryzyko nadwagi i otyłości po ciąży. Dbając o właściwą podaż składników odżywczych i zbilansowaną dietę, ma też wpływ na tzw. płodowe programowanie metaboliczne, a więc na prawidłową urodzeniową masę ciała dziecka i na zmniejszenie również u niego ryzyka rozwinięcia się otyłości – podkreśla dr hab. n. med. Wyleżoł.

Mit 4: Operacja bariatryczna leczy otyłość

– Operacje bariatryczne to zabiegi ratujące zdrowie i życie. Ale warto zaznaczyć, że otyłości nie można raz na zawsze wyleczyć, nawet dzięki bariatrii u wszystkich chorych. Wprawdzie wyniki badań wskazują na to, że operacje bariatryczne naprawiają niejako zaburzone mechanizmy regulacji spożycia pokarmów stwierdzane u chorych na otyłość i w ten sposób same w sobie prowadzą do redukcji masy ciała. Jednak nawet najbardziej zaawansowana operacja bariatryczna może okazać się z czasem zawodna bez odpowiedniej wiedzy żywieniowej operowanych, czy też bez świadomości, jak wielkie znaczenie ma dla zdrowia aktywność fizyczna. 

Warto zauważyć, że chorzy po operacji bariatrycznej mogą także wymagać leczenia farmakologicznego otyłości. Jeśli indywidualne zalecenia nie będą spełniane, istnieje prawdopodobieństwo, że po pewnym czasie, uzależnionym od predyspozycji osobniczych i środowiskowych, nastąpi nawrót choroby otyłościowej – mówi dr hab. n. med. Wyleżoł.

Chcesz podzielić się z innymi swoją historią związaną z chorobą otyłościową? napisać do redakcji? [email protected]

Tekst powstał w ramach kampanii:„Porozmawiajmy szczerze o otyłości” zorganizowanej przez firma Novo Nordisk. Patronat merytoryczny Polskie Towarzystwo Leczenia Otyłości.