MODY to niezwykle rzadki typ cukrzycy. Ma ją tylko 1-2 procent pacjentów
Cukrzyca jest cywilizacyjną chorobą metaboliczną, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem cukru we krwi. Najbardziej znane rodzaje tej choroby to cukrzyca typu 1 i typu 2. Niewielu słyszało zaś o niezwykle rzadkiej cukrzycy typu MODY. Czym się charakteryzuje i jak ją rozpoznać?
MODY to rzadki typ cukrzycy, który spowodowany jest mutacją genu odpowiadającego za wydzielanie insuliny. Najczęściej dotyka młodych ludzi i choć jest niezwykle rzadka, to charakteryzuje się łagodnym przebiegiem choroby. Niestety, jej rozpoznanie nie jest jednak proste.
MODY – objawy rzadkiego typu cukrzycy i diagnostyka
Cukrzyca MODY jest uwarunkowana genetycznie . Jej przyczyną jest punktowa mutacja w genach, które kodują uwalnianie insuliny przez komórki beta trzustki. To choroba dziedziczna niezależnie od płci. Najczęściej ujawnia się między 10. a 30. rokiem życia , szczególnie w wieku dziecięcym i nastoletnim, czyli typowym dla cukrzycy typu 1. Co ciekawe jej obraz bardziej przypomina cukrzycę typu 2.
Pacjenci z MODY nie mają podwyższonego poziomu cukru , a hiperglikemia jest u nich wykrywana przypadkowo. Co ciekawe, w przeciwieństwie do cukrzycy typu 2, rzadziej występuje u nich otyłość i insulinooporność. Zdarza się jednak, że u chorych pojawia się nadmierne pragnienie czy częstsze oddawanie moczu.
Symptopem może być też obniżenie progu nerkowego dla glukozy - pojawienie się cukru w moczu, nawet przy dobrym poziomie cukru we krwi. Zdarzają się również wady rozwojowe układu moczowo-płciowego, np. dwurożna macica lub brak jajnika, brak bądź niedorozwój nerki, inne jej położenie czy torbiele. Rzadszymi objawami towarzyszącymi są mnogie gruczolaki wątroby i zanikowa trzustka. U kogo można podejrzewać cukrzycę MODY? Przede wszystkim u młodych pacjentów do 25. roku życia z umiarkowaną hiperglikemią w przedziale 130-250 mg/dL, w których rodzinie występowała cukrzyca.
Cukrzyca MODY – diagnostyka
W diagnostyce cukrzycy typu MODY pomocne będą następujące badania:
- poziomu glukozy we krwi na czczo,
- pomiar hemoglobiny glikowanej HbA1c,
- poziom insuliny we krwi,
- przeciwciał typowych dla cukrzycy typu 1: przeciwko komórkom wysp trzustkowych (ICA), dekarboksylazie kwasu glutaminowego (anty-GAD), fosfatazie tyrozynowej (IA2), przeciwko białku transportującemu cynk (ZnT8Ab),
- poziomu peptydu C we krwi,
- lipidogram,
- przy obecności wskazań również test obciążenia glukozą (OGTT).
Do pełnego zdiagnozowania cukrzycy MODY należy wykonać badania genetyczne .
Jak leczyć cukrzycę MODY?
Podstawą leczenia cukrzycy MODY jest dieta cukrzycowa oraz pochodne sulfonylomocznika (SU) . W niektórych podtypach potrzebne będzie włączenie do leczenia insuliny. Warto pamiętać, że podtyp może wymagać odrębnego podejścia, więc warto być pod stałą opieką lekarza.
Zobacz też:
Masz białe linie na paznokciach? To znak od twojego organizmu, którego lepiej nie bagatelizować
Antybiotyki mogą powodować rozwój alergii i astmy. Lekarz nie ma wątpliwości