Masz białe linie na paznokciach? To znak od twojego organizmu, którego lepiej nie bagatelizować
Białe linie czy plamki na paznokciach to nie tylko problem natury estetycznej, ale i zdrowotnej. Nie wolno ich bagatelizować, bo to jasny sygnał od organizmu o niedoborach, a nawet niektórych chorobach. Co może dziać się w organizmie, gdy paznokcie wyglądają w ten sposób? Odpowiadamy.
Zdrowe paznokcie to nie tylko nasza wizytówka, ale też gwarancja, że nasz organizm pracuje prawidłowo. Płytka paznokci powinna być gładka i mocna, a jednocześnie pozbawiona przebarwień. Plamki lub linie w kolorze białym są sygnałem od organizmu, że dzieje się coś złego.
Co jest przyczyną białych plamek na paznokciach?
Białe linie lub plamki w kształcie zbliżonym do kropek, które pojawiają się na paznokciach, świadczą o niedoborach minerałów – głównie wapnia, ale też białka, cynku, potasu i magnezu. W przypadku wapnia takie ślady na paznokciach mogą wiązać się zarówno z jego niedoborem, jak i nadmiarem.
Leukonychia może też powstawać w wyniku mikrourazów, a nawet, o czym wie niewielu z nas, może być skutkiem chorób. Co ciekawe, w niektórych przypadkach, białe linie na paznokciach są jedynie defektem estetycznym o podłożu genetycznym. Warto jednak to sprawdzić.
Jak usunąć białe plamki z paznokci – leczenie
W przypadku białych linii na paznokciach nie ma mowy o usuwaniu plamek – zamiast tego należy dążyć do usunięcia czynników, które mają wpływ na ich powstawanie. Warto więc wzbogacić swoją dietę i/lub stosować suplementy. Jeśli jednak leukonychia związana jest z grzybicą, należy zastosować preparaty przeciwgrzybicze.
Co jeść, żeby pozbyć się białych plam na paznokciach?
Aby pozbyć się białych plamek na paznokciach, należy uzupełnić niedobory witamin i minerałów. Warto skupić się więc na tym, co jemy. Doskonałym źródłem wapnia są strączki, nabiał, zielone warzywa, morele, szprotki i orzechy. Cynk uzupełnimy jedząc pomidory, otręby pszenne i grzyby oraz warzywa kapustne. Produktami bogatymi w żelazo są z koeli mięso, orzechy i pełnoziarniste produkty.
Z niedoborem magnezu świetnie poradzą sobie czekolada, banany i awokado. Poziom potasu poprawią strączki, pomidory i jarmuż. Źródłem witaminy C są cytrusy, truskawki, kiszonki i porzeczki. Poziom witaminy E poprawimy ubogacając dietę w oleje.
Czytaj też:
Ciemna kropka na paznokciu? To może być pierwszy objaw czerniaka
Przygotuj stopy na lato. Podolog radzi, jak zadbać o paznokcie u stóp
Dlaczego paznokcie rosną do góry? To może być objaw groźnej choroby