Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Dieta > Mogą śmiało zastąpić cukier i słodycze. A mózg, kości, serce i wiele innych tylko nam za nie podziękują
Izabela Nestioruk-Narojek
Izabela Nestioruk-Narojek 07.08.2024 15:21

Mogą śmiało zastąpić cukier i słodycze. A mózg, kości, serce i wiele innych tylko nam za nie podziękują

Daktyle - mogą śmiało zastąpić cukier i słodycze. A mózg, kości, serce i wiele innych tylko nam za nie podziękują
Fot. pexels/Radwan Menzer

Daktyle, czyli owoce daktylowca, mogą śmiało konkurować z najlepszymi słodyczami. Świetnie zastępują też cukier. Są słodkie i po prostu pyszne, jednak nie o same walory smakowe tu chodzi. Daktyle są też bardzo zdrowe i mają wiele magicznych wręcz właściwości. 

Daktyle nazywane są „królewskimi owocami”, ale nie tylko dlatego, że dawniej były przysmakiem rodzin królewskich. Zasłużyły sobie na to miano swoimi właściwościami prozdrowotnymi i naturalną słodyczą. Dziś na szczęście możemy kupić je w każdym sklepie i bez problemu cieszyć się ich działaniem. Na co są dobre daktyle i dlaczego warto zjeść choćby dwa dziennie? Odpowiadamy. 

W jakim kraju rosną daktyle?

Daktyle to owoce pestkowe, które mogą osiągać długość do siedmiu centymetrów, cechujące się bardzo słodkim smakiem i mięsisto-mazistą konsystencją. Ciekawostką jest, że na świecie uprawia się około 1,5 tys. odmian daktyli. Najpopularniejsze i najbardziej cenione to daktyle Medjool, Mazafati i Halawi. Największym producentem daktyli jest Egipt, jednak około 90% z nich zjadają Egipcjanie. Największymi eksporterami są z kolei Tunezja, Arabia Saudyjska i Izrael. Innymi producentami są też Zjednoczone Emiraty Arabskie, Iran, Algieria i Stany Zjednoczone. Dzięki temu możemy śmiało kupić te wspaniałe owoce w polskich sklepach.

Dlaczego warto jeść daktyle na śniadanie? Do czego służy patyczek w opakowaniu daktyli? Ma ważną funkcję

Na co są dobre daktyle i dlaczego warto je jeść?

Daktyle to owoce, które charakteryzują się dużą ilością witamin i składników mineralnych w porównaniu do innych owoców. Są jednym z największych źródeł potasu (w 100 g owocu znajdziemy ponad 600 mg potasu). Ponadto daktyle zawierają magnez, żelazo, miedź, mangan oraz sporo witamin - A, C oraz witamin z grupy B – i przeciwutleniaczy oraz błonnika.

Daktyle cenią sobie m.in. sportowcy, ponieważ są dobrym źródłem energii. Naukowcy uważają, że owoce te chronią przed odkładaniem się złogów cholesterolu na ściankach naczyń krwionośnych i mogą zmniejszyć ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego. Wysoka zawartość potasu pozwala z kolei utrzymywać prawidłowe ciśnienie krwi i chroni  przed nadciśnieniem tętniczym. Błonnik łagodzi zaś dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Po daktyle warto sięgać też kiedy jesteśmy narażeni na silny stres bądź borykamy się z bezsennością. 

Wystarczy jeść dwie sztuki dziennie, by zauważyć różnicę i wspomóc pracę naszego organizmu. Regularne spożywanie daktyli zmniejsza ryzyko rozwoju chorób zwyrodnieniowych mózgu, takich jak choroba Alzheimera. 

Kto nie może jeść daktyli?

Okazuje się, że nie wszyscy mogą jeść daktyle. To owoce, które mają wysoki indeks glikemiczny i przyczyniają się do wzrostu poziomu cukru we krwi. Powinni więc ograniczać je cukrzycy oraz osoby z poniższymi dolegliwościami:

  • nieżyt żołądka,
  • kolka żołądkowa,
  • wzdęcia,
  • migrena.

 

Objawy rzeżączki pojawiają się po trzech dniach. Są bagatelizowane, a potem jest za późno
Objawy rzeżączki pojawiają się po trzech dniach.
Z roku na rok rośnie liczba zachorowań na choroby weneryczne i to nie tylko w naszym kraju. Choć antybiotyki przez wiele lat radziły sobie z rzeżączką, to choroba wraca i jest coraz trudniejsza do wyleczenia. A nieleczona może mieć poważne konsekwencje. Czym jest rzeżączka, co robić, by się nie zarazić i jak leczyć ją, gdy jest już za późno na profilaktykę? Odpowiadamy.Rzeżączka jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób płciowych. Zachorować może zarówno kobieta, jak i mężczyzna, jednak w zależności od płci, objawy są różne. Leczenie obejmuje terapię antybiotykową i choć może skutkować pełnym wyleczeniem, należy pamiętać, że nawrót choroby jest możliwy. 
Czytaj dalej
Ma 30 lat i waży 300 kg. Przed operacją musi spełnić jeden warunek. Teraz „wszyscy zamykają jej drzwi”
Ma 30 lat i waży 300 kilogramów
Anita, 30-letnia mieszkanka Słupska, waży 300 kilogramów. Znaczna otyłość nie pozwala jej na normalne funkcjonowanie. Od kilku miesięcy niemal nie rusza się z miejsca, a od trzech lat nie wychodzi z domu. Marzy o tym, by schudnąć, jednak aby wykonano operację bariatryczną, musi stracić 100 kilogramów. Nie uda się to jednak bez fachowej pomocy.Problem nadwagi i otyłości to jeden z największych problemów współczesnego świata. Z raportu NFZ wynika, że w 2020 roku według szacunków na świecie było 2,6 mld osób z nadwagą lub otyłością (wskaźnik BMI >= 25kg/m2), z czego aż 0,99 mld osób było otyłych. Z kolei według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2019 roku 56,6% osób w Polsce powyżej 15. r.ż. miało nadwagę lub otyłość (z otyłością było 18,5% osób). Według szacunków NCD Risk Factor Collaboration w Polsce w 2025 roku z otyłością będzie 25,9% kobiet i 30,3% mężczyzn w wieku 20 lat lub więcej. 
Czytaj dalej