Nasza polska ryba jedną z najzdrowszych na świecie! Smaczna, tania i łatwo dostępna
Kumulują mniejsze ilości metylortęci niż duże ryby drapieżniki, a regularne jedzenie śledzi może wspomóc w zapobieganiu miażdżycy, nadciśnieniu, cukrzycy, depresji i chorobie Alzheimera. Czy można chcieć więcej? Przeczytaj, dlaczego tę rybę warto włączyć do codziennej diety, a nie tylko od święta!
Tanie i łatwa dostępna, jedna z najzdrowszych ryb na świecie, w Polsce wciąż jest za mało doceniana.
Śledź – jedna z najzdrowszych ryb na świecie
Śledź to niewielka ryba należąca do grupy tłustych ryb morskich. Choć w naszym kraju jest dobrze znana, nie każdy zdaje sobie sprawę, jakie ma potężne właściwości prozdrowotne.
„Te mniejsze ryby mają dużo dobrych wartości odżywczych pod kątem zawartości kwasów tłuszczowych omega-3 (EPA i DHA) oraz witaminy D. Śledź jest więc uznawany za jedną z najzdrowszych ryb.” - powiedziała dietetyczka kliniczna mgr Magdalena Kartasińska – Kwaśnik.
Śledź jest bogatym źródłem składników odżywczych, które mają niezwykle korzystne działanie na nasze zdrowie. Znajdziemy w nim między innymi:
- duże ilości białka,
- kwasy tłuszczowe omega-3,
- witaminy: D, A i B12,
- minerały: wapń, żelazo, jod, selen, fosfor, magnez.
Spożywanie śledzia może pomóc w profilaktyce i leczeniu wielu schorzeń, takich jak m.in. miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, a nawet depresja czy choroba Alzheimera.
Dlaczego warto jeść śledzia?
Zmniejszenie ryzyka zawału i udaru
Kwasy omega-3, których bogatym źródłem jest śledź, wspomagają funkcjonowanie układu krążenia. Zmniejszają poziom złego cholesterolu we krwi, zapobiegając poważnym schorzeniom, takim jak miażdżyca i nadciśnienie (będące głównymi przyczynami zawału serca i udaru mózgu).
Ochrona stawów
Kwasy omega-3 zapobiegają stanom zapalnym stawów i obniżają ryzyko zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów.
Zmniejszenie ryzyka chorób układu nerwowego
Kwasy omega-3 mają korzystne działanie na układ nerwowy. Poprawiają koncentrację i zdolność zapamiętywania, a także wykazują działanie antydepresyjne, poprzez podnoszenie poziomu serotoniny.
Ponadto, według niektórych badań, kwasy omega-3 mogą mieć pozytywny wpływ na chorobę Alzheimera, będącą najczęstszą przyczyną otępienia u osób starszych. Mogą m.in. zmniejszać stan zapalny w mózgu - jeden z czynników ryzyka choroby Alzheimera.
Wsparcie dla skóry
Kwasy omega-3 wzmacniają barierę hydrolipidową skóry i opóźniają procesy starzenia. Są niezbędne, aby nasza skóra była jędrna i gładka. Spożywanie produktów bogatych w kwasy omega-3 (takich jak m.in. śledź) jest zalecane osobom ze schorzeniami skórnymi, takimi jak łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry.
Śledź to ryba o niskim poziomie zanieczyszczeń
Śledź uznawany jest za „bezpieczną rybę” o najmniejszej ilości rtęci i metali ciężkich. Według Europejskiej Rady Informacji o Żywności (EUFIC) mniejsze ryby kumulują mniejsze ilości metylortęci niż te większe - zwłaszcza drapieżniki, które znajdują się na końcu łańcucha pokarmowego.