Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Naturalne remedium na kobiece dolegliwości. Pomaga przy menopauzie, PMS i trądziku
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 18.11.2023 11:30

Naturalne remedium na kobiece dolegliwości. Pomaga przy menopauzie, PMS i trądziku

niepokalanek na kobiece dolegliwości
canva.com

Jest wyjątkową rośliną zielną, która stanowi remedium na różnego rodzaju kobiece dolegliwości, m.in. pomaga stabilizować poziom estrogenów, prolaktyny i progesteronu. Zdecydowanie za mało się o niej mówi! Co to za roślina? 

Niepokalanek pospolity - bogactwo cennych substancji leczniczych

Naturalnie występuje na obszarach Azji, Afryki i Europy Południowej. Ze względu na to, że jest to roślina ciepłolubna, w Polsce należy do rzadkości. Kwiaty niepokalanka swoim wyglądem przypominają lawendę, natomiast owoce są podobne do ziarenek pieprzu. 

Niepokalanek to bogactwo cennych substancji leczniczych, takich jak:

  • flawonoidy o działaniu estrogenopodobnym,
  • garbniki,
  • glikozydy irydoidowe,
  • diterpeny labdanowe,
  • ketosteroidy,
  • olejek eteryczny.

Projekt bez nazwy - 2023-11-15T172646.642.png

Przechodzisz menopauzę? Pomóż sobie dietą! Ból przy stosunku - skąd się bierze? Przyczyny i leczenie w rozmowie z ekspertem

Niepokalanek pospolity - remedium na kobiece dolegliwości

Menopauza

Niepokalanek to bogate źródło flawonoidów, które wykazują działanie hamujące starzenie się układu rozrodczego u kobiet. Ponadto bioaktywne związki zawarte w niepokalanku pomagają regulować poziom hormonów we krwi. Dzięki temu niepokalanek łagodzi objawy menopauzy, takie jak m.in. drażliwość, wahania nastroju, uderzenia gorąca, bóle stawów i uczucie zmęczenia.

Trądzik o podłożu hormonalnym

Niepokalanek ze względu na swoje właściwości regulujące poziom hormonów we krwi, zalecany jest przy leczeniu trądziku hormonalnego. Badania kliniczne wykazały, że przyjmowanie przez pacjentów ekstraktów z owoców niepokalanka znacznie przyspiesza gojenie się zmian trądzikowych. Niepokalanek jest też pomocny w przypadku nadmiernego przetłuszczania się skóry twarzy oraz wypadania włosów.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS)

W badaniach klinicznych stwierdzono, że ekstrakt z niepokalanka pospolitego łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Kobiety z PMS mają znacznie podwyższony poziom prolaktyny, szczególnie w drugim i trzecim tygodniu cyklu. Dzięki działaniu niepokalanka, które polega na hamowaniu wydzielania prolaktyny, zmniejszają się dolegliwości związane z PMS, takie jak m.in. bóle głowy, wzdęcia, tkliwość i ból piersi, drażliwość oraz wahania nastroju.

Zaburzenia miesiączkowania

Zbyt wysoki poziom prolaktyny może powodować brak miesiączki. Stosowanie preparatów z niepokalanka pospolitego może więc pomagać przy zaburzeniach miesiączkowania oraz nieregularnych cyklach miesiączkowych.

Problemy z płodnością

Niepokalanek dzięki właściwościom regulującym cykl menstruacyjny oraz poprawiającym poziom progesteronu w fazie lutealnej, wspomaga płodność, co potwierdzają badania naukowe. 

Przeciwwskazania do stosowania niepokalanka

Pamiętajmy, że przyjmowanie jakichkolwiek ziół i suplementów wymaga uprzedniej konsultacji ze specjalistą. 

Stosowanie niepokalanka może powodować skutki uboczne. Wśród rzadkich działań niepożądanych wymienia się nudności i wymioty. 

Nie zaleca się przyjmowania niepokalanka w okresie ciąży i karmienia piersią. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby chore przewlekle oraz kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną. 

Polecane