Nie żyje dziennikarka TVN. Chorowała na raka
W poniedziałek, 2 września, media obiegła smutna wiadomość o śmierci Izy Kaczyńskiej-Gontarz, dziennikarki "Dzień Dobry TVN". Kobieta zmarła w wieku 43 lat, przegrywając trudną walkę z rakiem. Osierociła dwójkę dzieci.
Dziennikarka "Dzień Dobry TVN" nie żyje
Iza Kaczyńska-Gontarz
zmarła na początku czerwca, jednak wiadomość ta dopiero teraz dotarła do mediów po emisji materiału ku jej pamięci w "Dzień Dobry TVN". Dziennikarka osierociła dwóch synów w wieku 6 i 10 lat.
Dziennikarka od młodości
zmagała się z
chorą wątrobą
. W ostatnich latach jej stan zdrowia uległ pogorszeniu, co zmusiło ją do przeszczepu wątroby. Niestety, podczas badań w marcu tego roku wykryto u niej
nieoperacyjny nowotwór
innego narządu.
Dziennikarze TVN żegnają Izę Kaczyńska-Gontarz
Koledzy z redakcji "Dzień Dobry TVN" nie kryją żalu po stracie Izy Kaczyńskiej-Gontarz. Ewa Drzyzga, jedna z prowadzących program, wspominała dziennikarkę jako osobę niezwykle silną:
– Przecież miała nas tylu i mogła nas poprosić o pomoc, no nie? A uważała, że da sobie radę. Że ona, jeżeli już tyle rzeczy zrobiła w życiu i tylu ludziom pomogła, to jak ona by nie dała rady? Poza tym ona wiedziała, że tutaj są dzieci, tu jest praca, tu jest mąż, no to wszystko to trzeba zorganizować. Więc po co się narzucać? – mówiła Drzyzga.
Podobnie wz ruszające słowa wypowiedziała Katarzyna Vanevska, wieloletnia szefowa Izy: – Miałam szczęście być szefową Izy przez wiele lat i nie przestawało mnie zachwycać to, że tak naprawdę ciągle mogłam się od niej nauczyć czegoś nowego.
Pierwsze objawy raka. Bądź na nie czujny
Wczesne objawy raka często są mylnie interpretowane jako chwilowe dolegliwości, które nie budzą większych obaw. Jednakże, jak wskazuje lekarka Olga Urbanowska-Domańska, onkolog i gastroenterolog, mogą to być symptomy poważnej choroby.
Jednym z pierwszych objawów raka może być
gorączka
. Utrzymująca się przez kilka dni, trudna do obniżenia, może wskazywać na rozwój nowotworu, szczególnie w przypadku
białaczki
lub chłoniaka.
Zmiany skórne
również mogą sygnalizować obecność nowotworu. Występują one nawet u co dziesiątego pacjenta onkologicznego i są wynikiem procesów autoimmunologicznych. Jeśli pojawiają się bez wyraźnej przyczyny, konieczna jest wizyta u lekarza.
Przewlekłe zmęczenie to kolejny symptom, który może wskazywać na nowotwór. Nie jest to zwykłe zmęczenie, jakie odczuwa zdrowa osoba po intensywnym dniu. Pacjenci onkologiczni odczuwają zmęczenie, które nie ustępuje.
Ból pleców
bywa często kojarzony z problemami z kręgosłupem, ale może również wskazywać na rozwój raka, zwłaszcza trzustki. Jak wyjaśnia, lek. med. Olga Urbanowska-Domańska, ból w okolicy lędźwiowej, promieniujący do brzucha, może być objawem raka.
– Bóle pleców w okolicy lędźwiowej, często promieniujące do brzucha, zazwyczaj kojarzone z dolegliwościami ze strony kręgosłupa, mogą wskazywać na rozwijającego się raka trzustki. Innymi objawami, które powinny skłonić do pogłębienia diagnostyki, są nagłe wystąpienie cukrzycy, biegunki, często występująca niestrawność –
tłumaczy onkolog.
Zobacz też:
Masz taki wzór na skórze? To mogą być problemy z krzepliwością
Tak wygląda mocz przy raku trzustki. Nigdy go nie ignoruj
Mini-udar mózgu – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie