Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Niemal 3 miliardy osób rocznie cierpi, a leczy się na własną rękę. Skutki mogą być poważne
Fot. Canva/Boris Jovanovic, Getty Images

Niemal 3 miliardy osób rocznie cierpi, a leczy się na własną rękę. Skutki mogą być poważne

9 listopada 2024
Autor tekstu: Aneta Paniczko

Ból głowy jest jednym z najczęstszych zaburzeń neurologicznych na świecie i dotyczy prawie 3 miliardów ludzi. Może być spowodowany m.in. nadużywaniem leków, stanami migrenowymi, chorobą, stresem czy zaburzeniem pracy układu hormonalnego.

Bez względu na rodzaj bólu głowy – zazwyczaj pierwszym krokiem w jego tłumieniu staje się sięganie po środki przeciwbólowe. Za chwilową ulgą w bólu czai się jednak spore ryzyko, które może powodować jeszcze więcej problemów. Jednym z nich jest podwyższone ciśnienie krwi. Jaka jest korelacja między bólem głowy a nadciśnieniem?

Zacznij rozmawiać z lekarzem

Udowodniono, że ból głowy może mieć silny związek z wysokim ciśnieniem krwi . Potwierdzają to prowadzone od lat badania, które są podstawą do zainteresowania się w takiej sytuacji zdrowiem pacjenta – o ile zgłosi się do przychodni. Tłumienie bólów głowy silnymi środkami przeciwbólowymi jest bowiem powszechne i wielokrotnie wyprzedza konsultację ze specjalistą.

Analizując badania nad związkiem między bólem głowy a nadciśnieniem, naukowcy doszli do wniosku, że pacjent, który powie do lekarza: „ Wiem, że mam wysokie ciśnienie krwi, ponieważ boli mnie głowa ”, nie wywoła większej sensacji. Zastanawiali się jednak, dlaczego od pacjentów, którzy nie zostali jeszcze zdiagnozowani pod tym kątem, lekarz rzadko kiedy usłyszy: „ Boli mnie głowa, czy mógłby sprawdzić mi pan ciśnienie? ”. Postawione w ten sposób pytanie powinno padać częściej.

ból głowy nadciśnienie.png
Fot. Canva/milan2099, Getty Images
Gdy o lekarza ciężko, idziemy do apteki. Farmaceutka: "Cieszy mnie, gdy pacjenci zadają pytania"
Strach w trudnych czasach jest naturalną reakcją. W jakich sposób poradzić sobie z lękiem przed wojną i gdzie szukać pomocy?

Bóle głowy a nadciśnienie

Na szczęście coraz większy nacisk kładzie się na związek przyczynowo-skutkowy między bólem głowy a nadciśnieniem, choć wciąż zdarzają się przypadki, gdy silne bóle głowy leczy się jak bóle migrenowe – a tymczasem pierwszą rzeczą powinno być zbadanie, czy pacjent nie ma nadciśnienia.
Co ciekawe, badania naukowe potwierdzają nie tylko silny związek między bólem głowy a nadciśnieniem, ale również chorobami neurologicznymi, metabolicznymi czy sercowo-naczyniowymi. Powiązano z nim udar, padaczkę, stwardnienie rozsiane, otyłość, cukrzycę oraz zaburzenia snu. Nieleczone nadciśnienie może prowadzić do wielu powikłań i chorób, warto o tym pamiętać.

Tabletki na ból głowy a wysokie ciśnienie

Inną kwestią jest przyjmowanie środków na ból głowy, zwłaszcza niesteroidowych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Możemy o nich przeczytać, że u osób chorujących na nadciśnienie tętnicze środki te zwiększają skurczowe ciśnienie krwi. Zatem nie wiedząc, że ból głowy może być wynikiem wysokiego ciśnienia, a sięgając po tabletki, możemy sobie tylko zaszkodzić.


Pamiętajmy, że ból głowy może być oznaką poważnej choroby, warto skonsultować się z lekarzem (lub skorzystać z możliwości wykonania pomiaru ciśnienia w kiosku profilaktycznym NFZ), aby jej zapobiec, a w razie potrzeby rozpocząć leczenie.

Zobacz także:

#PrawoiZdrowie. Co zrobić, gdy prawa pacjenta są łamane? Radca prawny

Na tym L4 możesz wychodzić i wyjeżdżać za granicę. Ile wynosi wynagrodzenie?

Polacy nie wiedzą, że na NFZ ta usługa jest za darmo. Wybierają prywatne wizyty

Tę zasadę rejestracji w przychodni warto znać. Decyzja nie zależy od pracownika
Różnice między nowotworem i łagodnym rozrostem gruczołu krokowego. Urolog tłumaczy
Obserwuj nas w
autor
Aneta Paniczko

Redaktorka i dziennikarka z kilkunastoletnim stażem. Lubi wyszukiwać ciekawostki naukowe i kulinarne oraz dzielić się nimi z innymi – uważa, że każdy powód do merytorycznej dyskusji jest dobry. Z wykształcenia socjolog o specjalizacji medialnej. Miłośniczka wysokich gór i niskich jamników. Aktualnie opiekunka jednego, który lubi pokazywać swój uparty charakter.  

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko