Niepokojące sygnały raka przełyku. 10 objawów, które trzeba znać
Rak przełyku, jak wiele podstępnych chorób, początkowo rozwija się bez wyraźnych objawów. Początkowe stadia to zwykle lekka chrypka i nieprzyjemne odczucie podczas przełykania pokarmów. Na nowotwór przełyku najczęściej narażone są osoby po 50. roku życia, ale warto znać jego objawy, aby w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem.
Rozmowa ze specjalista i właściwe badania zdecydowanie zwiększają szanse na wyleczenie. Jest to o tyle ważne, że nieleczony nowotwór przełyku może skutkować wieloma komplikacjami zdrowotnymi, niedożywieniem i groźnymi przerzutami.
Przyczyny i wczesne sygnały raka przełyku
Niespecyficzne symptomy tej choroby bardzo łatwo zbagatelizować. W sezonie infekcyjnym winę zwalimy na przeziębienie, wiosną możemy obarczyć nią alergię . Ale przedłużające się objawy nie wróżą niczego dobrego, zwłaszcza jeśli od lat cierpimy na refluks żołądkowo-przełykowy (powstaje wówczas tzw. przełyk Barretta, szczególnie narażony na gruczolakoraka przełyku ), nie stronimy też od alkoholu czy papierosów. Nie bez znaczenia jest również genetyka.
1. Dysfagia czyli trudności w połykaniu pokarmu
Najbardziej charakterystyczny objaw nowotworu, który powoduje dyskomfort i nieprzyjemne odczucia podczas przełykania pokarmu . Początkowo przeszkadzają nam pokarmy twarde, np. skórka od chleba, później problem może stwarzać nawet przyjmowanie płynów. Jako główny powód uznaje się zwężenie przełyku. Powoduje to brak chęci spożywania posiłków, a w konsekwencji nawet niedożywienie.
2. Pieczenie i uczucie bólu w klatce piersiowej
Często
mylony z refluksem żołądkowo-przełykowym
objaw, który może prowadzić do powstania nowotworu. Pieczący ból w klatce piersiowej nie jest niczym przyjemnym, powstaje bowiem w wyniku nacisku guza na ścianki przełyku i otaczające tkanki.
Szczególnie dotkliwie daje o sobie znać w trakcie spożywania posiłku
, spożywania ciepłych płynów czy odpoczynku w pozycji leżącej po spożytym posiłku.
3. Kaszel i chrypka mylone z infekcją
Niestety, objawy, które są specyficzne dla wielu infekcji, mogą świadczyć również o nowotworze.
Długotrwale nieustępująca chrypka, mimo leczenia i przyjmowania preparatów łagodzących
, może powstać w wyniku nacisku guza na nerwy krtani. Objaw to chrypka, ale tez nieprzyjemny kaszel, suchy i nieprzemijający. Jeśli utrzymuje się zbyt długo, może być oznaką, że choroba jest już w stadium zaawansowanym. Szczególny
niepokój powinien wzbudzić kaszel z domieszką krwi.
4. Brak apetytu i w konsekwencji spadek masy ciała
Spadek wagi mnie zawsze świadczy o czymś dobrym, zbyt szybka utrata kilogramów i bez powodów (bez diety, bez ćwiczeń) może oznaczać chorobę nowotworową. Niedożywienie to również efekt nieprzyjmowania posiłków z powodu bólu gardła. Skutkuje to brakiem odpowiedniej ilości składników dostarczanych do organizmu, spadkami energetycznymi i pogorszeniem ogólnej kondycji. Mylący jest również brak apetytu. Pozorna sytość sprawia, że chorzy nie spożywają posiłków, pogarszając swój stan.
5. Refluks żołądkowo-przełykowy
Częsta przypadłość, która dotyka nawet małe dzieci, w tym wypadku może skutkować silnym uszkodzeniem błony śluzowej przełyku. Odbijanie po posiłku, uczucie kwasu w ustach, pieczenie za mostkiem mogą być nie tyle objawem refluksu, co choroby nowotworowej.
Cofanie się treśi pokarmowej i w konsekwencji patologiczne zmiany w komórkach
błony śluzowej mogą skutkować powstaniem gruczolakoraka przełyku.
6. Uczucie „guli” w gardle i zalegania pokarmu
Wrażenie, że nie do końca połknęliśmy pokarm, uczucie, że „coś” jeszcze zostało w gardle lub niżej w przełyku mogą świadczyć o zmianach nowotworowych. To uczucie zapchania przełyku , do którego mogą dojść odruchy wymiotne, spowodowane jest zwężeniem jego światła przez rosnący guz.
7. Nudności i wymioty bez wyraźnej przyczyny
Nasilone nudności, odruch wymiotny i oddawanie pokarmu po posiłku to wyraźny sygnał ostrzegawczy. Częstym objawem raka przełyku są właśnie nudności oraz wymioty, w których pokarm jest zmieszany z krwią.
8. Zgaga, pieczenie przełyku, niestrawność
Długotrwała zgaga, uczucie pieczenia w przełyku to również powód do niepokoju. Pod lupę weźmy sytuacje, gdy zgaga następuje po tłustym i obfitym posiłku i utrzymuje się bardzo długo. Może jej towarzyszyć ból w nadbrzuszu, k tóry może być mylony z wrzodami żołądka. Zgaga, która pojawia się w nocy to powód do natychmiastowej diagnostyki.
9. Krwawienie z przełyku
Wymiociny zabarwione krwią, kaszel z resztkami krwi to ostry sygnał ostrzegawczy. I znak, że choroba jest już w znacznym stadium rozwoju. Krew pojawia się w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych, do czego dochodzi, kiedy guz przybiera coraz większe rozmiary.
10. Ogólne osłabienie i wyczerpanie
Brak spożywania wystarczającej ilości składników , słaby apetyt, nudności i wymioty prowadzą do wyczerpania i ogólnego pogorszenia kondycji organizmu. Osłabienie sprawia, że stajemy się apatyczni, drażliwi, a przewlekłe zmęczenie odbiera chęć do działania. Pojawia się anemia z niedożywienia i utraty krwi.
Zobacz też:
Czy komórki w naszym ciele mogą uczyć się tak jak mózg? Naukowcy znają odpowiedź
Skąd się bierze zapach starszych osób? Naukowcy odkryli źródło tej charakterystycznej woni
Trendy w suplementacji. Kolagen, który działa nie tylko na skórę