8 objawów raka żołądka. Nigdy ich nie ignoruj
Lekceważenie pierwszych symptomów nowotworu wpływa na opóźnienie prawidłowej diagnozy i zmniejsza szanse chorego na wyleczenie. Dlatego niezwykle ważne jest, by stale przyglądać się swojemu organizmowi, który chętnie daje sygnały, że dzieje się coś złego. Oto 10 objawów raka żołądka, których pod żadnym pozorem nie należy ignorować.
Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2020 r. wykryto w Polsce 4505 przypadków raka żołądka. Nawet 90% chorych w momencie diagnozy ma nowotwór w stopniu zaawansowanym, co utrudnia podjęcie skutecznej terapii.
1. Utrata masy ciała
Niezamierzona i nagła utrata wagi to znak od organizmu, że dzieje się coś złego. To jeden z najbardziej charakterystycznych objawów raka żołądka, który zwykle pojawia się jako pierwszy. Często spadek kilogramów związany jest ze spadkiem apetytu. To postępujące wyniszczanie organizmu.
Tak pachnie nowotwór. Nigdy nie ignoruj tego zapachu 10 pierwszych objawów raka trzustki. Nigdy ich nie przegap2. Dyskomfort i ból w jamie brzusznej
Ból w nadbrzuszu lub śródbrzuszu to kolejny objaw raka żołądka. Nasila się zazwyczaj po posiłku, choć w niektórych przypadkach może przybrać stały charakter. Warto wiedzieć, że ból ciągły może być objawem naciekania tkanek poza żołądkowych. Co więcej, bóle te nie słabną po zażyciu leków zobojętniających soki trawienne, przyjmowanych z powodu takich dolegliwości jak zgaga czy wrzody żołądka.
3. Nudności i wymioty
Okresowe nudności i/lub wymioty to często spotykane objawy raka żołądka. Pojawiają się głównie przy guzach umiejscowionych obwodowo. Ich pojawianie się dodatkowo nasila problemy z utratą wagi i osłabieniem, prowadząc do wyniszczenia organizmu przez chorobę. Mogą pojawić się też krwawe wymioty. Zwykle występują u 10-15% chorych na ten nowotwór.
4. Zmiana koloru stolca
Zmiana koloru stolca podczas raka żołądka dotyczy 15 proc. chorych. Pojawia się, gdy choroba się rozwija. Smoliste, czarne stole pojawiają się niezależnie od tego, gdzie guz jest zlokalizowany. Jest to następstwem krwawienia z przewodu pokarmowego.
5. Zaburzenia połykania
Rak żołądka wiąże się też z zaburzeniami połykania, czyli dysfagią. Ten objaw dotyczy guzów żołądka umiejscowionych w okolicy wpustu. Chory, który tego doświadcza, odczuwa wrażenie trudności w połykaniu lub przechodzeniu pokarmów i płynów z jamy ustnej do żołądka, co wiąże się z dużym dyskomfortem i ma ogromny wpływ na brak apetytu, a co za tym idzie, utratę masa ciała.
6. Objawy skórne
Choć skórne objawy nowotworów, takie jak obrzęki twarzy, rąk, czy nóg, zwykle są objawami nowotworów układu krwionośnego, to raka żołądka również można zauważyć na skórze. W przypadku tego nowotworu u chorych może występować przebarwienie w fałdach skórnych np. pod kolanami, na zgięciu łokcia. Z każdą niepokojącą zmianą warto zgłosić się do dermatologa.
7. Guz
Badanie przedmiotowe, jeśli rak żołądka ma już zaawansowaną postać, pozwoli wyczuć nowotwór w formie guza. Jego lokalizacja jest zależna od rodzaju nowotworu. Może być wyczuwalny w nadbrzuszu (ból nadbrzusza).
8. Powiększenie węzłów chłonnych
W przypadku wystąpienia przerzutów raka żołądka może dojść do powiększenia węzła chłonnego nad lewym obojczykiem, który również może być wyczuwalny dotykiem podczas badania przez lekarza. Obserwujemy wówczas objaw Troisiera (powiększony węzeł Virchowa w dole nadobojczykowym lewym) oraz powiększenie wątroby z towarzyszącym wodobrzuszem.
Zobacz też:
Rak złośliwy nie znosi tego owocu. Jedz go kilogramami
Twoje serce nienawidzi tego napoju. Lepiej go nie pij