Nowa ustawa reguluje sytuację dawców. W 2025 roku będą mieli nowe uprawnienia
O ile wiele się mówi o przywilejach dawców krwi, łącznie z przysługującymi im dodatkowymi dniami wolnego od pracy, o dawcach narządów, komórek i tkanek wspomina się zdecydowanie rzadziej. W tym roku ma się to zmienić, zyskają bowiem dodatkowe uprawnienia.
Nowe uprawnienia dla dawców
Dawstwo narządów, komórek i tkanek to gest, który ratuje ludzkie zdrowie i życie. Bezinteresowny, jednak niedoceniany. W 2025 roku mają wejść w życie nowe przepisy, które regulują sytuację cichych bohaterów, przyznając żywym dawcom szereg dodatkowych uprawnień.
Zmiany te mają na celu nie tylko docenienie ich gestu dla dobra innego człowieka, ale też zapewnienie im samym lepszej opieki medycznej czy wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.
![dawca narządów canva wutzkoh, wutzkoh](https://images.iberion.media/images/origin/dawca_narzadow_canva_wutzkoh_wutzkoh_b25f20fd97.jpg)
Bezpłatna komunikacja miejska i inne przywileje
W tym roku osoby, które zostały dawcami narządów, regenerujących się tkanek lub komórek (np. szpiku kostnego), zyskują nowe uprawnienia, a posiadacze legitymacji „ Zasłużony Dawca Przeszczepu” będą mogli dodatkowo korzystać z refundowanych witamin i suplementów wspomagających zdrowie. Szczegółowa lista przywilejów upoważnia do:
- bezpłatnej komunikacji miejskiej
- pierwszeństwa w kolejkach do lekarza i apteki
- 100 proc. płatnego zwolnienia lekarskiego po zabiegu
- darmowych leków na receptę
- monitoringu zdrowia przez okres do 10 lat od momentu zostania dawcą
![przywileje dawców canva DGLimages, Getty Images](https://images.iberion.media/images/origin/przywileje_dawcow_canva_DG_Limages_Getty_Images_989a9eb242.jpg)
Legitymacja „Zasłużony Dawca Przeszczepu”
Dokument wydawany jest osobom, które spełniają określone kryteria. Legitymacja potwierdza ich status jako dawcy i umożliwia korzystanie z dodatkowych ulg, np. darmowego transportu miejskiego. Wydawana jest w regionalnych centrach transplantacyjnych oraz wybranych placówkach medycznych.
Warto pamiętać, że każdy żywy dawca narządu będzie objęty specjalnym programem monitoringu zdrowia. W jego ramach przewidziano m.in. kompleksowe badania diagnostyczne przed i po zabiegu, obowiązkowe kontrole po 3 miesiącach oraz co 12 miesięcy przez okres kolejnych do 10 lat oraz szybszy dostęp do specjalistycznych konsultacji.
W ten sposób dawcy narządów i tkanek będą mieli zapewnioną kompleksową opiekę oraz możliwość szybszej regeneracji po zabiegu lub reakcji na ewentualne komplikacje zdrowotne.
Źródło: Infor
Zobacz także:
Przy tej chorobie należy się zasiłek. Chorym się o tym nie mówi
Po tym poznasz, że w nodze robi się zator. Reaguj, nim będzie za późno
ZUS wypłaca odszkodowanie za te choroby. Może wynieść nawet 25 tys. złotych