Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Nowe leki dla pacjentów od lipca 2024. Środki dla m.in. chorych onkologicznie i schorzeń rzadkich
Fot. Freepic

Nowe leki dla pacjentów od lipca 2024. Środki dla m.in. chorych onkologicznie i schorzeń rzadkich

19 czerwca 2024
Autor tekstu: Sylwia Wamej

Nowa lista leków dla pacjentów od lipca. Dostępnych będzie 31 nowych specyfików m.in. dla chorych onkologicznie, ale również ważnych leków dla chorób rzadkich.

Minister Zdrowia Izabela Leszczyna podczas konferencji prezentującej nową listę leków mówiła też, że cieszy się, iż w refundacji aptecznej pojawiają się leki stosowane w celu przygotowania do zastosowania metody in vitro.

Lista leków powiększyła się

Minister Zdrowia dodała też, że 3 miesiące temu pojawiła się pierwsza lista polskich leków, a dziś ta lista powiększa się.

“To ważna dla większego bezpieczeństwa lekowego Polski – mówiła minister Izabela Leszczyna podczas konferencji prezentującej nową listę refundacyjną, która będzie obowiązywać od lipca”.

Warto dodać, że duże zmiany w programach lekowych, ale również w refundacji aptecznej przynosi lipcowa lista refundacyjna. Wiadomo, że pojawi się 31 nowych cząsteczkowskazań, w tym 8 dla osób chorych onkologicznie, 23 we wskazaniach nieonkologicznych, a 6 w chorobach rzadkich.

Na nowej liście znajdzie się 31 całkowicie nowych leków
Fot. Freepic
Bób z czy bez skórki, a może na surowo? Jaki bób jeść, żeby było zdrowo?
Cudokrem na wszystko. Wygładza zmarszczki, leczy popękane pięty

31 nowych środków

Mniej za leki zapłacą m.in. chorzy na cukrzycę . Jest to ostatnia lista wiceministra Marka Kosa, który będzie zajmować się nadzorem nad Departamentem Polityki Lekowej Ministerstwa Zdrowia . W nowej liście refundacyjnej nie zabrakło też zmian dla osób chorych na nowotwory, a wszystko dlatego, że nowe terapie pojawią się w przypadku kilku nowotworów.

Od lipca będzie możliwość zastosowania niwolumabu w skojarzeniu z chemioterapią w leczeniu przedoperacyjnym niedrobnokomórkowego raka płuca (NDRP) u pacjentów kwalifikujących się do radykalnej operacji, mających duże ryzyko nawrotu, u których ekspresja PD-L1 ≥ 1%. Niwolumab to lek znany w onkologii, również w leczeniu raka płuca. Możliwość zastosowania go w leczeniu przedoperacyjnym jest większą szansą na wyleczenie pacjentów w tym stadium choroby.

Zmiany obejmą pacjentów hematoonkologicznych

Sporo nowości pojawi się też w przypadku raka prostaty. Chorzy z  hormonowrażliwym rakiem gruczołu krokowego z przerzutami (stadium mHSPC) będą mieli możliwość stosowania nowych leków antyandrogenowych. Chodzi o darolutamid i enzalutamid.  Pojawi się też nowy lek w przypadku czerniaka błony naczyniowej oka. Wiadomo, że to bardzo trudny nowotwór w leczeniu. Pojawia się w tym przypadku nowy lek:  hormonowrażliwym rakiem gruczołu krokowego z przerzutami (stadium mHSPC) dostają możliwość stosowania nowych leków antyandrogenowych. Chodzi o darolutamid i enzalutamid.

Na ten moment wiadomo, że zmiany obejmą również pacjentów hematoonkologicznych. W przypadku chłoniaka grudkowego pojawi się możliwość zastosowania mosunetuzumabu u chorych na chłoniaka grudkowego, u których uprzednio zastosowano co najmniej dwie linie leczenia, w tym przeciwciało anty-CD20 i lek alkilujący.

Od lipca 2024 zmiany czekają również osoby chore na cukrzycę. Ujednolicono oraz uproszczono dotychczasowe wskazania refundacyjne dla długodziałających analogów insulin.

Czytaj też:

Z tymi lekami nie wyjedziesz za granicę. Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę

Tak wyglądają piersi po Ozempicu. Lekarze ostrzegają przed "ozempicowym biustem"

Czy można zwrócić zakupione leki do apteki? Jest to możliwe w trzech sytuacjach


Ta choroba niszczy wątrobę. Łatwo przywieźć ją z wakacji
Te suplementy przeciwstarzeniowe naprawdę działają. Wygładzają zmarszczki, nadają skórze koloryt
Obserwuj nas w
autor
Sylwia Wamej

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UMCS w Lublinie. Piszę m.in. o żywieniu, zdrowiu psychicznym i profilaktyce. Prywatnie miłośniczka podróży, muzyki na żywo i tańców swingowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko