Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Ta choroba niszczy wątrobę. Łatwo przywieźć ją z wakacji
Daria Siemion
Daria Siemion 17.06.2024 11:15

Ta choroba niszczy wątrobę. Łatwo przywieźć ją z wakacji

Ból wątroby na wakacjach
Fot. Shutterstock / Anatta_Tan

Nawet 10 milionów Polaków wyjedzie w tym roku na wakacje za granicę. Najpopularniejsze kierunki turystyczne wśród naszych rodaków to Chorwacja i Grecja, ale wielu z nich spędzi wakacje nieco dalej: w Ameryce Południowej, Azji i Afryce. Niestety higiena w tamtejszych krajach nie zawsze jest na wysokim poziomie, co sprawia, że łatwo z nich przywieźć “chorobę brudnych rąk”.

"Wirusowe zapalenie wątroby typu A jest chorobą, pojawiającą się wszędzie tam, gdzie panują złe warunki sanitarno-higieniczne. Mieszkańcy krajów biednych, gdzie występuje WZW A, zarażają się wirusem najczęściej we wczesnym dzieciństwie, kiedy objawy są łagodne. Natomiast podróżujący przebywający w tym środowisku, jeżeli zachorują jako dorośli, przechodzą tą chorobę o wiele ciężej" – przestrzega Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Bytomiu.

WZW A – czym jest, jakie są objawy choroby?

Wirusowe zapalenie wątroby typu A nazywane jest inaczej "chorobą brudnych rąk". Wynika to z tego, że odpowiadający za nią wirus HAV występuje w kale osób zakażonych, a do zakażenia dochodzi drogą fekalno-oralną, czyli poprzez spożycie zakażonej żywności. Wystarczy, że pracownik restauracji nie umyje wcześniej rąk... Co ważne, wirus znajduje się również w wodzie, która miała wcześniej kontakt ze stolcem osoby chorej.

"Drogi zakażenia to droga pokarmowa poprzez zakażone przez kał chorego środki spożywcze (np. nie umyte owoce) i woda oraz rzadziej kontakt bezpośredni z zakażonym człowiekiem (np. przeniesienie wirusa poprzez nie umyte po wyjściu z toalety ręce). Do zakażenia może dochodzić równie ż drogą kontaktów seksualnych z osoba zakażoną lub chorą" – informuje bytomski sanepid.

Żółtaczka
Jednym z objawów WZW A może być żółtaczka Fot. Shutterstock / Tenacity_1987
"Wątrobowe dłonie" to poważny objaw. Zgłoś się do lekarza, zanim będzie za późno Masz ciemne plamy na skórze? To być może plamy wątrobowe

Objawy WZW A:

 • gorączka, 
 • brak apetytu,
 • nudności, 
 • żółtaczka,
 • podwyższenie enzymów wątrobowych,
 • wymioty. 

Wirusowe zapalenie wątroby typu A – profilaktyka

"Choroba występuje na całym świecie, szczególnie w krajach o niskim standardzie sanitarnym. Dlatego ważne jest unikanie ryzykownych zachowań także w czasie pobytu za granicą. Podstawą w zapobieganiu zakażeniom jest przestrzeganie zasad higieny, także przy przygotowywaniu i spożywaniu żywności" – czytamy w komunikacie sanepidu w Bytomiu. 

Urzędnicy dodają, że kolejną metodą zapobiegania wirusowemu zapaleniu wątroby typu A są szczepienia ochronne, które zaleca się osobom podróżującym do miejsc niehigienicznych i takich, w których panuje epidemia WZW A. 

Profilaktyka WZW A na wakacjach:

 • często myj ręce,
 • unikaj korzystania z usług fryzjerskich, medycznych, kosmetycznych itp.,
 • nie korzystaj z przedmiotów, na których może znajdować się krew,
 • myj owoce i warzywa przed spożyciem,
 • nie jedz surowego mięsa,
 • unikaj przypadkowych kontaktów seksualnych.

Zobacz też:
Te witaminy szkodzą naszej wątrobie. Sprawdź, czy masz je w swojej apteczce

To najzdrowsza zupa dla wątroby. Nasze babcie gotowały ją co niedzielę

Po tym poznasz, że alkohol uszkodził Twoją wątrobę. Wcale nie trzeba się upijać