Nowe zasady na L4. Zmiany w prawach pracowników i obowiązkach pracodawców
Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych doczekała się nowelizacji, która zakłada istotne zmiany w zasadach obowiązujących podczas zwolnienia lekarskiego, tzw. L4. Co ciekawe pracownik, przebywając na zwolnieniu, będzie mógł wyjechać np. za granicę i to bez ryzyka utraty przysługującego zasiłku.
Jakie są zakazy na L4?
Obecny system prawny zakłada, że każda osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim n ie może ani wykonywać pracy zarobkowej, ani wykorzystywać swojego zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Dotyczy to m.in. wyjazdu na wakacje.
Złamanie dotychczasowych zasad wiązało się z groźbą utraty prawa do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia lekarskiego. Jak się okazało brak precyzyjnych definicji takich pojęć jak „praca zarobkowa” stwarzał spore problemy i niejasności, zarówno ze strony pracownika, jak i pracodawcy . Ta sama sytuacja dotyczyła określenia „aktywność niezgodna z celem zwolnienia”.
Nowela ustawy o systemie ubezpieczeń
Według nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (projekt UD114) przygotowanej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w życie mają wejść następujące zmiany:
- Pracownik będzie mógł wykonywać incydentalne czynności zawodowe, jeśli wynikają one z istotnych okoliczności, np. podpisanie dokumentów czy odpisani na ważny e-mail
- Pracownik będzie mógł wyjechać za granicę w czasie zwolnienia, jeśli nie będzie to kolidować z celem tego zwolnienia
-
Pracownik nie będzie mógł wykonywać regularnej pracy zarobkowej, szczególnie jeśli jest to działalność niezgodna z celem zwolnienia
Dlaczego wprowadzono te zmiany? Ich celem jest wyeliminowanie sytuacji,
w których efektem okazjonalnej aktywności zawodowej była utrata zasiłku.
Kontrola pracownika a prawo pracodawcy
Okazuje się, że mimo najszczerszych chęci ustawodawcy, nowe przepisy mogą otworzyć spore pole do nadużyć. Pracodawcy będą mogli bowiem oczekiwać, że pracownik pozostanie do ich dyspozycji, w razie czego odbierze telefon lub odpisze na e-mail w trakcie zwolnienia. Ten sposób działania może doprowadzić do nadmiernego obciążenia osób chorych, które powinny skupić się na rekonwalescencji. A zatem cel zwolnienia lekarskiego również nie zostanie spełniony.
Zdaniem ekspertów, wykorzystywanie nowych regulacji w celu wywierania presji na pracownikach może stać się nagminne.
Ważne będzie zatem ograniczenie aktywności zawodowych do niezbędnego minimum.
Zobacz także:
Znamy nowy ranking 10 najzdrowszych miast w Polsce
Czy lekarz może ujawnić policji informacje o pacjencie? Naczelna Izba Lekarska wyjaśnia
Oddajesz krew? Masz dodatkowe dni wolne od pracy