Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Gastroskopia dla wrażliwych pacjentów. Takie są dzisiejsze alternatywy
Aneta Paniczko
Aneta Paniczko 12.01.2025 12:42

Gastroskopia dla wrażliwych pacjentów. Takie są dzisiejsze alternatywy

gastroskopia, gastroskopia przez nos
Fot. Canva/ViktoriiaNovokhatska, Getty Images

Badanie diagnostyczne, które pozwala na wykrycie chorób układu pokarmowego, nikomu nie kojarzy się zbyt dobrze. W sukurs wrażliwym pacjentom przyszła współczesna technologia i choć ci, którzy badanie wykonują, nie unikną kontaktu z rurką, mogą poczuć się bardziej komfortowo.  
 

Znieczulenie ogólne – komfortowy sposób na gastroskopię

Pacjenci, którzy obawiają się, że odruch wymiotny może być u nich zbyt silny, zamiast znieczulenia miejscowego, mogą wybrać znieczulenie ogólne. To rozwiązanie przeznaczone jest dla pacjentów, którzy:

  • odczuwają silny lęk przed badaniem
  • nie umieją współpracować z lekarzem w czasie badania
  • mają silny odruch wymiotny

Procedura zastosowania narkozy wskazana jest również w przypadku badań, które będą trwały dłużej (np. z powodu usuwanych polipów). Znieczulenie ogólne w tym wypadku oznacza wprowadzenie pacjenta w głęboki sen, sama procedura odbywa się więc poza jego świadomością – nic nie czuje i nie ma przykrych wspomnień. Trzeba jednak pamiętać, że takie badanie dostępne jest głównie w placówkach prywatnych i może być wykonane tylko wtedy, gdy nie ma wyraźnych przeciwwskazań, takich jak choroby serca, układu oddechowego czy wątroby.

Szczepionka na raka dla dzieci. Jest za darmo Czy opuncja figowa jest zdrowa? Poznaj moc świętej rośliny Azteków

A jeśli nie tradycyjna gastroskopia to co?

Jeśli wprowadzane rurki przez gardło sprawia, że za wszelką cenę chcemy badania uniknąć, warto rozważyć badanie przez nos. W tym przypadku używa się cieńszego gastroskopu o średnicy 5-6 mm (zamiast klasycznych 8-12 mm), odruch wymiotny jest wówczas słabszy, a odczucia dyskomfortu delikatniejsze (w celu znieczulenia stosuje się spray medyczny na śluzówkę nosa). Taka procedura jest też mniej inwazyjna, umożliwia swobodne oddychanie, a nawet komunikację z personelem medycznym. 

Jak się przygotować do gastroskopii?

Bez względu na sposób przeprowadzenia: przez usta, nos, w znieczuleniu ogólnym czy miejscowym, przygotowanie do samego badania jest takie samo. Obejmuje:

  • rezygnację z jedzenia na 12 godzin przed badaniem
  • unikanie picia płynów na 6-8 godzin przed samym badaniem
  • odstawienie leków mogących wpłynąć na wynik badania

Należy poinformować lekarza o aktualnym stanie zdrowia, np. o chorobach przewlekłych, które mogą stanowić przeciwwskazanie do wykonania badania w znieczuleniu ogólnym.

Znieczulenie ogólne nie tylko w przypadku gastroskopii

Warto wiedzieć, że sporo placówek, głównie prywatnych oferuje procedurę przeprowadzenie gastroskopii razem z kolonoskopią w znieczuleniu ogólnym. Badanie trwa nieco dłużej, ale za „jednym zamachem można zbadać wszystkie niezbędne parametry, łącznie z wycięciem polipów. Tu przygotowanie do badania jest nieco bardziej skomplikowane, wymaga bowiem od pacjenta przyjmowania m.in. specjalnych środków przeczyszczających.

Zobacz także:

Nowotwór nosa i zatok przynosowych. Główny objaw można długo bagatelizować

7 objawów guza mózgu. Nigdy ich nie przegap

Naukowcy potwierdzają: zimą rośnie liczba zawałów i ryzyko zatoru