Oddajesz krew? Masz dodatkowe dni wolne od pracy
Oddawanie krwi to wyjątkowy sposób na wspieranie lokalnej społeczności. Zaledwie jedna jednostka, czyli 450 ml krwi, może uratować życie aż trzem osobom. Jako krwiodawca możesz korzystać też z drobnych przywilejów. Jednym z nich są dodatkowe dni wolne od pracy, które ostatnio wzbudzają kontrowersje.
Zgodnie z ustawą o publicznej służbie krwi dawcy przysługuje zwolnienie od pracy i wykonywania czynności służbowych za każdą donację: w dniu oddania krwi i następnego dnia. Dwa dni wolne dla krwiodawców to względna nowość, wprowadzona w 2023 roku. We wrześniu ubiegłego roku (2024) do Sejmu wpłynęła interpelacja w tej sprawie.
Przedsiębiorcy są niezadowoleni
Wydłużenie krwiodawcom czasu na regenerację z jednego do dwóch dni nie podoba się przedsiębiorcom. Poseł Bartosz Romowicz w treści interpelacji zwrócił uwagę na problemy przedsiębiorców, którym nie podoba się sposób, w jaki pracownicy wykorzystują dni wolne. Według nich oddawanie krwi służy organizacji tzw. długich weekendów i to nawet kilka razy w roku. Poza tym pracownicy nie informują pracodawców z wyprzedzeniem o planowanej donacji i związanej z tym nieobecności.
W interpelacji poseł sugerował przeniesienie części kosztów ponoszonych przez pracodawców w związku z nieobecnościami krwiodawców na ministerstwo zdrowia. Pytał też o zmiany w rozporządzeniu, które zmusiłyby pracowników do wcześniejszego zgłaszania nieobecności i umożliwiały pracodawcom sprzeciwienie się oddaniu krwi przez pracownika w danym terminie.
Pracodawca już nie będzie płacił. To koniec L4 na dawnych zasadach 26 dni urlopu to przeszłość. Do wykorzystania będzie więcejDni wolne dla krwiodawców zostają
W udzielonej dziś odpowiedzi Minister Zdrowia przypomniał, że pracodawca jest zobowiązany zwolnić pracownika na czas określony przez stację krwiodawstwa również na mocy rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 2014 roku. Chociaż pracownik powinien uprzedzić o planowanym oddaniu krwi z wyprzedzeniem, resort zdrowia nie może nałożyć takiego obowiązku na pracowników prawnie.
W odpowiedzi na interpelację zasugerowano także, by pracownicy i pracodawcy w swoich działaniach kierowali się zasadami współżycia społecznego i dobrymi praktykami. Możemy więc ponownie zadać sobie pytanie o dobrą wolę i chęć porozumienia na linii pracodawca-pracownik.
Fakty o krwiodawstwie
Krew jest lekiem niezbędnym podczas operacji chirurgicznych, transfuzji po wypadkach, w leczeniu nowotworów i innych chorób przewlekłych. Nie istnieje sztuczna krew – jedynym sposobem na dostarczenie jej osobom potrzebującym są dawcy.
Obecnie oddawanie krwi jest szybkie (zwykle trwa około 10 minut) i w pełni bezpieczne. Używa się jednorazowych, sterylnych narzędzi, więc ryzyko zakażenia jest zerowe. Przed oddaniem krwi dawca przechodzi badania, które obejmują pomiar ciśnienia, oznaczenie poziomu hemoglobiny oraz testy na choroby zakaźne (np. HIV, WZW B i C, kiła), co zapewnia bezpieczeństwo i jemu, i przyszłemu biorcy.
Jeśli zastanawiasz się nad oddaniem krwi i szukasz rzetelnych informacji, znajdziesz je na portalach krwiodawcy.org oraz krew.info. Możesz też sprawdzić aktualne stany magazynowe i zapotrzebowanie na krew w poszczególnych centrach krwiodawstwa na stronie https://krew.info/zapasy/.
Czytaj także:
Przełom w leczeniu hemofilii. Nowe terapie jednak nie dla wszystkich chorych
NFZ zapłaci za nowe protezy zębowe, ale trzeba będzie poczekać
Nawet 24 dni w sanatorium za darmo. ZUS zapłaci za turnus tych pacjentów