Nowe zasady umawiania wizyt w przychodniach: e-rejestracja wkrótce dostępna dla pacjentów
Przepisy, które weszły w życie 24 sierpnia 2024 roku, wprowadzają istotne zmiany w sposobie rejestracji pacjentów do lekarzy specjalistów. Są one częścią pilotażowego programu, który docelowo ma usprawnić dostęp do świadczeń medycznych oraz skrócić czas oczekiwania na wizyty.
Centralna e-rejestracja umożliwi pacjentom zapisanie się na wizytę lekarską za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP) bez konieczności wychodzenia z domu.
Długie kolejki zmorą pacjentów
Jednym z głównych założeń e-rejestracji jest skrócenie długich kolejek oczekiwania na wizytę u specjalisty, które mocno utrudniają życie pacjentom . Elektroniczny system rejestracji będzie umożliwiał im wyszukiwanie i rejestrowanie się u specjalisty w dostępnym terminie, a w razie potrzeby anulowanie lub przełożenie wizyty.
Początkowo zostanie wdrożony w placówkach medycznych, które już od tego tygodnia mogą przystępować do programu pilotażowego realizowanego na podstawie rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia . Potrwa on do 30 czerwca 2025 roku.
E-rejestracja intuicyjna dla pacjenta
W ramach programu pilotażowego pacjenci, za pośrednictwem Indywidualnego Konta Pacjenta (IKP), będą mogli samodzielnie przeglądać dostępne terminy wizyt w wybranych placówkach medycznych. Ułatwieniem będzie filtrowanie wyników według określonych kryteriów, np. lokalizacji. Po dokonaniu rejestracji zostaną automatycznie powiadomieni o umówionej wizycie do wybranej placówki. T
Trzeba jednak pamiętać, że brak zgłoszenia przez placówkę terminu wizyty do systemu e-rejestracji spowoduje, że pacjent nie będzie mógł jej zobaczyć, anulować lub zmienić w IKP.
Ministerstwo Zdrowia przekazało również informację dla pacjentów, którym samodzielne umawianie wizyt u specjalistów za pomocą systemu może sprawić pewne trudności.
W takiej sytuacji istnieje możliwość zarejestrowania się na wizytę poprzez kontakt z przychodnią – osobiście, telefonicznie lub drogą mailową.
Kto skorzysta z Centralnej e-rejestracji?
Dzięki e-rejestracji pacjenci będą mogli umówić się na wizytę m.in. do kardiologa (z e-skierowaniem), a także na badania profilaktyczne objęte programem pilotażowym, tj. na mammografię i cytologię (bez skierowania).
Z e-rejestracji będą mogli skorzystać dopiero po udostępnieniu terminów przez placówki medyczne . System ma nie tylko ułatwić pacjentom dostęp do informacji o dostępnych terminach wizyt u specjalistów i skrócić czas oczekiwania – ma również zminimalizować liczbę wizyt nieodwołanych, które obecnie są dużym obciążeniem dla systemu opieki zdrowotnej.
Czytaj też:
Czy golić się przed wizytą u ginekologa? Lekarka odpowiada
To są 3 bardzo ważne badania krwi. Kiedy ostatnio je robiłeś?
Ta historia może być przestrogą. Zjadła popularną rybę, straciła ręce i nogi