Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > To są 3 bardzo ważne badania krwi. Kiedy ostatnio je robiłeś?
Marta Uler
Marta Uler 01.09.2024 08:37

To są 3 bardzo ważne badania krwi. Kiedy ostatnio je robiłeś?

Trzy najważniejsze badania krwi
Fot. Canva

Badanie krwi to jedno z najważniejszych narzędzi diagnostycznych, które pozwala lekarzowi ocenić stan zdrowia pacjenta. Regularne badania pomagają np. wykrywać wczesne objawy chorób.

Najważniejszym badaniem, podstawowym, jest morfologia, z której bardzo dużo możemy wyczytać, ale są jeszcze dwa inne, które mogą dostarczyć nam i naszemu lekarzowi cennych informacji o naszym stanie zdrowia.

Badanie krwi to podstawa profilaktyki

Czy warto się badać, gdy „nic się nie dzieje”? Odpowiedź może być tylko jedna – oczywiście. Regularne badania pozwalają na wczesne wykrycie problemów zdrowotnych, jeszcze zanim pojawią się poważne objawy. Dzięki temu można szybko podjąć odpowiednie kroki, takie jak zmiana stylu życia, wprowadzenie diety lub leczenie, co znacząco zwiększa szanse na skuteczne zaradzenie problemowi.

Badania profilaktyczne pomagają także monitorować ogólny stan zdrowia, umożliwiając lepsze zarządzanie chorobami przewlekłymi i zapobieganie powikłaniom. Nawet najprostsze badanie, jakim jest pobranie krwi, to inwestycja w długoterminowe zdrowie i lepszą jakość życia. A które badania najwięcej mówią o naszym stanie zdrowia?

Jakie są najważniejsze badania krwi? Fot. Pexels/Gustavo Fring
Kalkulator emerytalny 2024. Nowa funkcjonalność w aplikacji ZUS Jesz to mięso każdego dnia. Nie masz pojęcia, że kłębią się w nim groźne pasożyty

Trzy najważniejsze badania krwi

Morfologia krwi – to podstawowe, jedno z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych. Analizuje liczbę i jakość różnych typów krwinek: czerwonych (erytrocytów), białych (leukocytów) oraz płytek krwi (trombocytów). Wyniki morfologii mogą wskazywać na wiele stanów chorobowych, takich jak anemia (niedokrwistość), infekcje, stany zapalne, a także problemy z układem krwiotwórczym. Dzięki temu badaniu można wstępnie ocenić ogólny stan zdrowia i wykryć ewentualne zaburzenia.

Lipidogram – mierzy poziomy różnych rodzajów tłuszczów we krwi, takich jak cholesterol całkowity, LDL (tzw. "zły" cholesterol), HDL (tzw. "dobry" cholesterol) oraz trójglicerydy. Badanie to jest kluczowe w ocenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, takich jak miażdżyca, zawał serca czy udar mózgu, a pamiętajmy, że choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów. Regularne monitorowanie lipidogramu pozwala na wczesne wykrycie nieprawidłowości i podjęcie działań profilaktycznych, np. zmianę diety lub wprowadzenie leczenia farmakologicznego.

Glukoza na czczo – to podstawowe badanie oceniające metabolizm węglowodanów i funkcjonowanie trzustki. Wynik tego badania pomaga w diagnozie cukrzycy, stanu przedcukrzycowego oraz hipoglikemii (niskiego poziomu cukru we krwi). Regularne badanie poziomu glukozy jest szczególnie ważne dla osób z grup ryzyka, takich jak osoby otyłe, z nadciśnieniem, czy z historią cukrzycy w rodzinie.

Jak często należy się badać?

To, jak często należy wykonywać dane badania, zależy od kilku czynników, m.in. od tego, czy jesteśmy ogólnie zdrowi, czy też leczymy się przewlekle na jakąś chorobę, od całej naszej historii medycznej, w końcu od wieku i płci. O tym, kiedy powinniśmy pójść na pobranie krwi, z pewnością poinformuje nas nasz lekarz rodzinny. Generalnie jednak zaleca się, by omawiane badania wykonywać raz w roku. Jeśli nie pamiętasz, kiedy ostatnio robiłeś badania krwi, udaj się do lekarza, by wystawił ci odpowiednie skierowanie.

Zobacz także:

Senność, ciągłe zmęczenie? Oto 3 pierwiastki, których może Ci brakować

Te sygnały mogą być objawami raka jelita grubego. Gdy je zauważysz, biegnij na kolonoskopię

Ta witamina hamuje rozwój stwardnienia rozsianego. Pojawiła się szansa dla tysięcy Polaków