Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Nudności – objawy, przyczyny
Dominika Wilk
Dominika Wilk 19.03.2022 01:30

Nudności – objawy, przyczyny

nudności
pixabay

Nudności – charakterystyka, objawy

Nudności to nieprzyjemne uczucie związane z chęcią zwrócenia treści żołądkowej, które jednak nie prowadzi do wymiotów. Jest niebolesne i powstaje w wyniku odpowiedzi na bodźce fizjologiczne i patologiczne (np. zatrucie pokarmowe). Jednorazowe nudności nie są groźne, jednak jeśli przechodzą w stan przewlekły, świadczą o niewłaściwym funkcjonowaniu organizmu (wyjątkiem jest ciąża) i są symptomem, nad którym warto się pochylić. To, co zdaniem specjalistów powoduje mdłości od strony fizjologicznej to zakłócona motoryka przewodu pokarmowego m.in. rozszerzanie się światła przewodu pokarmowego oraz tachygastria (zwiększony rytm elektryczny żołądka). Nudności mogą być też wywołane przez np. nagłą zmianę pozycji ciała po posiłku. Charakterystyczne dla mdłości jest częstsze połykanie śliny i rozluźnienie części wpustowej żołądka. Do tego dochodzi większe napięcie ściany szyjnej części przełyku i zaciskanie się głośni. Nudności mogą trwać od kilku minut do kilku godzin, bywa jednak tak, że przeciągają się do kilku dni.

Nudności – przyczyny

Choroby przewodu pokarmowego

Bardzo często przyczyną nudności są choroby przewodu pokarmowego np. nieżyt żołądka, jelit, zatrucia pokarmowe czy nadwrażliwość na określone pokarmy. Również gastropareza, czyli opóźnione opróżnianie żołądka może przyczyniać się do ich odczuwania. Gastropareza może mieć charakter idiopatyczny, często jednak towarzyszy innym chorobom typu: cukrzyca, twardzina czy rak trzustki. Warto więc, w momencie uczucia zalegania treści żołądkowej, dokładniej zlokalizować źródło problemu.

Nudności razem z wymiotami są jednym z objawów stanów zapalnych toczących się w jamie brzusznej, takich jak np. zapalenie trzustki czy też zapalenie wyrostka robaczkowego. Mogą występować również przy chorobach wątroby.

Choroby ośrodkowego układu nerwowego

Zwiększone ciśnienie śródczaszkowe to kolejna przyczyna nudności. Ciśnienie to zwiększa się przy takich dolegliwościach jak: zawał, guzy, infekcje, krwawienie. Nudności powiązane z ośrodkowym układem nerwowym to także te o podłożu psychogennym: bulimia, jadłowstręt psychiczny czy też depresja.

Leki

Mdłości najczęściej wywołują niesteroidowe leki przeciwzapalne, diuretyki, środki hormonalne, antybiotyki, leki kardiologiczne. W szczególności na mdłości skarżą się pacjenci onkologiczni – występują one aż u 70-80% osób w trakcie chemioterapii, u których nie zastosowano profilaktycznego leczenia przeciwwymiotnego.

Tagi: