Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Obecna pogoda w Polsce to szok organizmu! Wahania temperatury mogą poważnie zaszkodzić
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 08.08.2023 16:20

Obecna pogoda w Polsce to szok organizmu! Wahania temperatury mogą poważnie zaszkodzić

upały
canva

W ostatnim czasie większość z nas odczuwa spore wahania temperatury. Z dnia na dzień upał zastępuje chłód, co stanowi dla organizmu nie lada wyzwanie. Gwałtowne zmiany tego rodzaju sprzyjają chorobom i infekcjom. Co dzieje się w ludzkim ciele wraz z nagłą zmianą temperatury?

Temperaturowy rollercoaster w Polsce

Pogoda w Polsce tego lata raczej nas nie rozpieszcza. Temperatura raz rośnie powyżej 30 stopni Celsjusza, by następnego dnia spaść do 15 stopni Celsjusza – takie wahania mogą stanowić poważne obciążenie dla organizmu. Upał zabiera energię, a gdy jest pochmurno i deszczowo, nastrój również często nie dopisuje:

istotna zmiana warunków termiczno-tlenowych (ochłodzenie i wzrost wagowej zawartości tlenu w powietrzu atmosferycznym) sprawi, że u wielu osób mogą występować trudności z koncentracją uwagi". Jeżeli ochłodzeniu towarzyszy porywisty wiatr (tak jak w ostatnich dniach) nie powinno nas zaskoczyć pojawiające się uczucie niepokoju. Oprócz tego "w czasie burz osoby podatne na bodźce meteorotropowe mogą odczuwać drażliwość” – czytamy na stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej

 

Największy błąd, jaki popełniamy latem! Tego nie rób w upalne dni pod żadnym pozorem Najgorszy napój na upały, Polacy go kochają i potrafią pić bez żadnego umiaru

Wahania temperatury mogą przyczynić się do rozwoju chorób

Gdy w krótkim czasie doświadczamy wysokich i niskich temperatur, organizm odczuwa to dotkliwie. Z tego powodu nie jest w stanie dostroić procesów biologicznych. Z powodu nagłej zmiany pogody nie może przystosować się do nowych warunków i tym samym cały organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować – zaburzony zostaje również okres snu.

Nagła zmiana temperatury powietrza powoduje, że organizm staje się bardziej podatny na zakażenia wirusowe i bakteryjne. Ma to miejsce również wtedy, gdy wchodzimy do klimatyzowanego pomieszczenia z nagrzanego pomieszczenia.

Wraz ze wzrostem temperatury na zewnątrz uruchamia się mechanizm termoregulacyjny, którym jest pocenie. Jednak czasem to nie wystarczy, by schłodzić organizm, co powoduje niebezpieczny wzrost temperatury ciała – zaburzeniem w tej sytuacji może być udar cieplny.

Warto śledzić komunikaty i ostrzeżenia meteorologiczne

Śledzenie tego rodzaju informacji umożliwia lepsze dopasowanie ubioru do panujących warunków termicznych. Gdy danego dnia ma padać deszcze, warto zabrać ze sobą np. parasol. Ponadto pamiętajmy o tym, że promieniowanie ultrafioletowe stanowi zagrożenie również wtedy, gdy odczuwalna temperatura jest niska – nawet w tych warunkach zalecane jest nakrywanie głowy i stosowanie środków ochrony przeciwsłonecznej.

Tagi: Zdrowie