Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Opracowano sposób na leczenie próchnicy bez wiercenia. To przełomowy wynalazek
Fot. Canva/Catalin205/Getty Images

Opracowano sposób na leczenie próchnicy bez wiercenia. To przełomowy wynalazek

2 grudnia 2024
Autor tekstu: Marta Uler

Jest nadzieja dla wszystkich osób, których wizyta u dentysty przyprawia o dreszcz grozy. Polscy naukowcy opracowali preparat, pozwalający na leczenie próchnicy niemal bezinwazyjnie.

Rewolucyjny preparat wnika w chorobowo zmienione tkanki zęba i hamuje rozwój drobnoustrojów, przyczyniających się do rozwoju próchnicy.

Przełomowe odkrycie polskich naukowców

Naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego przy współpracy z Politechniką Śląską opracowali preparat, który pozwala na niemal bezinwazyjne leczenie próchnicy zębów na wczesnym etapie. To infiltrant dentystyczny, substancja, która konsystencją przypominająca żywicę, i która wnika w chorobowo zmienione tkanki i hamuje rozwój bakterii odpowiedzialnych za rozwój próchnicy.

„Najistotniejszy jest moment diagnostyki, na odpowiednim etapie należy zdiagnozować białą plamę – ubytek podpowierzchniowy. Sam proces aplikowania jest bardzo prosty i dla pacjenta bezbolesny. Jeżeli wcześnie, w odpowiedniej chwili zareagujemy, nie ma żadnej potrzeby wiercenia" – wyjaśniła prof. Małgorzata Skucha-Nowak, ekspertka periodontologii ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego podczas konferencji prasowej.

Preparat może być stosowany zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Póki co, trwają testy kliniczne infiltrantu i jeszcze nie wiadomo, kiedy preparat trafi do gabinetów dentystycznych. Naukowcy zapewniają natomiast, że będzie on nawet tańszy, niż zakładanie tradycyjnego wypełnienia.

Zespół opaski uciskowej na palcu grozi amputacją. Zagrożeniem są włosy matki
Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty? Wyjaśnia ekspertka

Czym jest infiltrant dentystyczny?

Infiltranty dentystyczne to substancje o niskiej lepkości, które wnikają w porowate struktury szkliwa i wypełniają przestrzenie międzykomórkowe, zmniejszając w ten sposób porowatość. W przypadku próchnicy w początkowej fazie pomagają one zatrzymać proces demineralizacji oraz wzmocnić uszkodzone tkanki. Ich zastosowanie jest minimalnie inwazyjne, nie wymaga wiercenia i praktycznie eliminuje dyskomfort pacjenta. Ponadto infiltranty mogą poprawiać estetykę zębów, maskując zmiany próchnicowe, takie jak białe plamy na szkliwie .

"Z punktu widzenia pacjenta jest to etap, w którym jakakolwiek terapia jest bezbolesna. Dzięki odpowiedniemu działaniu mamy szansę zapobiec rozwojowi ubytków próchnicowych i ich konsekwencjom. (...) Wymaga to jednak od pacjentów systematyczności w zgłaszaniu się do gabinetu stomatologicznego" – podkreśliła profesor.

Na czym polega próchnica zębów?

Próchnica to proces patologiczny, który prowadzi do demineralizacji i niszczenia tkanek twardych zęba, takich jak szkliwo i zębina. Prowadzą do niego bakterie próchnicotwórcze, które w wyniku metabolizmu cukrów produkują kwasy. Te kwasy obniżają pH w jamie ustnej, powodując rozpuszczanie minerałów w szkliwie. Jeśli proces ten nie zostanie przerwany, dochodzi do powstania ubytku, który wymaga interwencji dentystycznej.

W początkowej fazie próchnica objawia się jako białe plamy na powierzchni zębów – są to miejsca, gdzie doszło do utraty minerałów. Na tym właśnie etapie możliwa jest remineralizacja szkliwa przy użyciu odpowiednich preparatów, takich jak fluor czy właśnie infiltranty. Trzeba jednak pamiętać, że zaawansowana próchnica prowadzi do bolesnych zmian w głębszych warstwach zęba, co może wymagać leczenia kanałowego.

Źródło: mdpi.com/1996-1944/14/19/5654, infodent24.pl, naukawpolsce.pl

Zobacz także:

Spora część Polaków ma problem z myciem zębów. Lek. stom. Karolina August o problemach z gabinetu stomatologicznego

Amalgamat u dentysty? Wykluczone, zakaz UE już od nowego roku

Ceny u dentysty znów rosną szybciej. Niepokojący trend

W ten sposób obniżysz ryzyko rozwoju nowotworu złośliwego. Zalecenia
Bardzo groźne bakterie w kranówce. Jest ostrzeżenie sanepidu
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko