Spora część Polaków ma problem z myciem zębów. Lek. stom. Karolina August o problemach z gabinetu stomatologicznego
- Ludzie są często zdziwieni, że myją zęby źle. Dzieci uczy się w przedszkolu mycia zębów, a potem - nikt już o tym nie mówi - mówi w rozmowie z nami dr Karolina August, stomatolog. Dlaczego Polacy nie myją zębów? Aż 800 tys. z nas, jak wynika z sondaży, nie ma w domu nawet szczoteczki do zębów. Nie mówiąc już o tym, że dzieci nie myją zębów, bo… nikt ich tego nie uczył. - Dziecko samo sobie zębów nie umyje, ale nikt nie mówi rodzicom, że zęby trzeba szczotkować już od pojawienia się pierwszego zęba.
99 proc. dorosłych Polaków ma próchnicę. A do dentysty trafiają dopiero wtedy, kiedy ból uniemożliwia im funkcjonowanie. - Ci pacjenci trafiają na ogół w stanie bardzo poważnym, a są takie osoby, które nie były u dentysty przez 20 lat. Ci ludzie mają taką traumę, że nie chodzili do dentysty - dowiadujemy się.
Strach przed dentystą
- Od kiedy pamiętam, mój tata zawsze bał się dentysty i dużo rzeczy, które powodują największy strach w gabinecie, wiem od niego. Wizyta u dentysty jest bardzo intymna, pokazuje się część ciała, którą nie pokazuje się innym. To jest też tak, że pacjent nie ma kontroli nad tym, jak wygląda leczenie. Dlatego chciałabym oddać im część tej kontroli. Jeśli ktoś boi się dźwięków - można użyć słuchawek wygłuszających. Przeprowadzam też wizyty adaptacyjne u dorosłych. Są nawet takie osoby, które nie są gotowe na wejście do gabinetu, wtedy pierwsze rozmowy są poza gabinetem - mówi dr Karolina August.
Lekarz stomatolog informuje pacjentów o każdym swoim kroku, o tym, co ma w rękach, co będzie robić. Ma nawet umówiony taki znak z pacjentem, że kiedy go pokazuje, to natychmiast przerywa leczenie i pozwala pacjentowi odpocząć. - Nigdy nie miałam sytuacji, że jakiś zabieg trzeba przerwać - co tylko świadczy o sukcesie tej metody.
Kioski profilaktyczne NFZ: Skorzystaj z tych 7 bezpłatnych badań i wsparcia doradcy Nocne światło jest niebezpieczne. Zwiększa ryzyko śmierci nawet o 34%Jak traktowani są pacjenci u dentysty?
- Wciąż zdarzają się sytuacje, kiedy pacjent nie zostaje potraktowany jako partner w procesie leczenia, ale jako przedmiot. Coś ma być zrobione, pacjent ma siadać, a jeśli nie współpracuje, to do widzenia. Często zdarzają się sytuacje, że dziecko krzyczy w gabinecie, zdarzają się pacjenci, którzy mówią, że czuli ból przy usuwaniu zęba, a ktoś im mówił, że to niemożliwe. My mamy bardzo duże możliwości w uśmierzaniu bólu u pacjenta, a ja zawsze mówię pacjentowi, że jeśli coś się będzie działo, to dołożymy znieczulenia. Nie musi się godzić na to, co jest bolesne i niekomfortowe. Często zdarzają się też pacjenci, którzy mówią, że nikt nie powiedział im o potrzebie zrobienia zdjęcia rentgenowskiego czy o tym, że niewłaściwie myje zęby - dowiadujemy się.
Od pokazywania prawidłowej techniki mycia zębów są higienistki. Przy czym dr August zwraca uwagę, że bez właściwiej higieny leczenie zębów nie ma sensu.
Mycie zębów - fakty i mity
- Na języku również gromadzą się bakterie, dlatego warto korzystać z czyścika do języka. A to, czego pacjenci najczęściej nie wiedzą, to to, że NIE PŁUCZEMY JAMY USTNEJ po umyciu zębów. A płynu do płukania jamy ustnej należy używać 20 min. po umyciu zębów - o technikach prawidłowej higieny jamy ustnej opowiada nam lekarz stomatolog.
Czy myjemy zęby przed czy po śniadaniu? - Jest tak, że wieczorem myjemy zęby dla zdrowia, a rano myjemy je dla komfortu naszego i przebywających z nami osób. Jeśli nie mamy problemów z jamą ustną, zmniejszonego wydzielania śliny czy problemu z zapachem, to możemy umyć zęby po śniadaniu - dowiadujemy się.
A co z gumami do żucia? Czy to ma sens? - Gumy są słodzone różnego rodzaju słodzikami, które mogą zapobiegać próchnicy, ale największym problemem jest używanie gumy non stop, co jest bardzo szkodliwe i dla zębów, i dla stawów. Takie ciągłe żucie może nawet uszkadzać zęby. Gumę powinno się żuć do 20 minut i następnie ją wypluć.
Pamiętajmy, że profilaktyka i mycie zębów są podstawą do dbania o jamę ustną i stan uzębienia.
Zobacz też:
Lekarka wymienia 12 oznak nadmiernego stresu
Polacy nie wiedzą, że na NFZ ta usługa jest za darmo. Wybierają prywatne wizyty
Co można zrobić w mniej niż 10 minut dziennie, aby żyć dłużej? Poznaj najlepsze sposoby