Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Szkliwo zębów

Szkliwo Zębów

Szkliwo zębów – co to jest? Podstawowe informacje

Szkliwo zębów jest jedną z trzech twardych tkanek zęba – pozostałe dwie to zębina i cement dentystyczny. Szkliwo zębów jest zlokalizowane w obrębie korony zęba, na przykład na powierzchniach żujących zębów trzonowych czy na guzkach żujących kłów.

Szkliwo zębów jest najtwardszym elementem ludzkiego organizmu, co zawdzięcza materiałowi, z którego jest zbudowane – w niemal stu procentach (ok. 96%-98%) tworzy je dwuhydroksyapatyt, nieorganiczny związek chemiczny, którego główny budulec stanowi wapń. Pozostała część szkliwa to woda i związki organiczne. Uszkodzenie szkliwa prowadzi do próchnicy zębów.

Jak odbudować szkliwo na zębach?

Odbudowa szkliwa nazębnego to trudny i długotrwały proces, który skutecznie można przeprowadzić wyłącznie w gabinecie stomatologicznym. Warto już w tym miejscu podkreślić, że pełna odbudowa szkliwa może być niemożliwa – wiele zależy od stopnia zastanych uszkodzeń. To tylko pokazuje jak ważna jest odpowiednia profilaktyka.

Odbudowa szkliwa nazębnego, a dokładniej jego remineralizacja, to proces dwuetapowy. Pierwszym z nich jest kompleksowa higienizacja, a więc skaling i piaskowanie, polegające na usunięciu kamienia nazębnego i pozostałych osadów. Dopiero po tym procesie dentysta może przystąpić do wypełnienia ubytków w szkliwie fluorkami i innymi materiałami, dzięki czemu pacjent będzie miał zapewnioną większą ochronę przed próchnicą, a ewentualne dolegliwości związane z nadwrażliwością zębów zostaną zminimalizowane.

Sposoby na zabezpieczanie szkliwa zębów

Na kondycję szkliwa zębów wpływa przede wszystkim nasza dieta oraz higiena jamy ustnej. Do demineralizacji szkliwa, a co za tym idzie, do próchnicy zębów, prowadzi przede wszystkim nieodpowiedni styl odżywiania, zawierający dużą ilość cukrów. Wynika stąd w linii prostej, że jeżeli chcemy zadbać o nasze zęby, to w pierwszej kolejności powinniśmy wyeliminować z diety słodkie napoje, słodycze, ciastka i inne produkty, które zawierają duże ilości cukrów. Zamiast tego warto spożywać produkty zawierające jak najwięcej wapnia – na przykład jogurty czy białe sery.

Kolejnym sposobem na zabezpieczenie szkliwa zębów jest regularna i dokładna higiena jamy ustnej. Samo mycie zębów może okazać się niewystarczające – warto sięgnąć również po płyn do płukania jamy ustnej czy nić dentystyczną, a także wyposażyć się w szczoteczkę soniczną.

Należy wspomnieć, że szkliwo zębów może ulegać szybszej degeneracji w przypadku niektórych chorób, w szczególności takich jak cukrzyca, refluks żołądkowy, bulimia czy niedoczynność tarczycy. Osoby cierpiące na te przypadłości powinny poświęcić większą uwagę właściwym nawykom żywieniowym i higienicznym, a także regularnie udawać się na wizyty kontrolne u stomatologa.

Pokaż więcej

lek. Bartosz Zimnoch, zęby
27.04.2024 10:41 Tak nieświadomie rujnujesz swoje zęby. Cztery najczęstsze błędy, które niszczą szkliwo

Szkliwo może ulegać uszkodzeniom wskutek działania różnych czynników, takich jak m.in. nieprawidłowa higieny jamy ustnej, niewłaściwa dieta, niektóre schorzenia czy leki. Należy mieć świadomość, że szkliwo się nie regeneruje, dlatego warto wiedzieć, jak zapobiegać jego destrukcji. Przestawiamy cztery nieprawidłowe nawyki, które najczęściej niszczą nasze szkliwo. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze stomatologiem lek. Bartoszem Zimnochem. 

mycie zębów
07.01.2024 10:46 Mycie zębów może im zaszkodzić? Dentysta wskazuje trzy konkretne sytuacje

Wielu z nas nie wyobraża sobie wyjścia z domu bez umycia zębów. Jest to czynność tak oczywista, że nawet bierzemy pod uwagę, że może… szkodzić. Jak to możliwe? Dentystka wskazała co to za sytuacja. To nagranie zrobiło furorę w mediach społecznościowych.