Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty? Wyjaśnia ekspertka
Daria  Siemion
Daria Siemion 01.12.2024 08:15

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty? Wyjaśnia ekspertka

Milena Grela-Parandyk
Fot. Canva, Helping Hand

Mnóstwo osób pogrążonych w kryzysie psychicznym nie korzysta z profesjonalnej pomocy, ponieważ się boi albo wstydzie. Jak w rozmowie z portalem Pacjenci.pl tłumaczy psychoterapeutka z Helping Hand Milena Grela-Parandyk, nie ma się czego obawiać. Oto, jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty.

Artykuł powstał na podstawie rozmowy z Mileną Grelą-Parandyk.

Kiedy zgłosić się do psychoterapeuty?

Wielu ludzi zastanawia się, kiedy powinno rozważyć wizytę u psychoterapeuty. Psychoterapeutka Milena Grela-Parandyk z Helping Hand wskazuje, że jednym z kluczowych sygnałów są problemy ze snem. 

Problemy ze snem, jak trudności z zasypianiem, częste wybudzanie się nad ranem, a także budzenie się z kołataniem serca lub w poczuciu lęku, mogą wskazywać na zaburzenia psychiczne – tłumaczy w rozmowie z portalem Pacjenci.pl. 

Objawy te mogą towarzyszyć depresji lub innym problemom psychicznym. Również dolegliwości fizyczne, takie jak bóle głowy, mięśni czy częste infekcje, bez wyraźnego podłoża medycznego, mogą być symptomem zaburzeń psychicznych.

Długotrwały smutek, brak energii, negatywne myśli o sobie, świecie i przyszłości oraz utrata zdolności do odczuwania przyjemności to objawy, które również nie powinny być bagatelizowane. 

– Kiedy takie myśli i stany emocjonalne trwają dłużej niż dwa tygodnie, istnieje duże ryzyko, że mamy do czynienia z epizodem depresyjnym i w takiej sytuacji warto poszukać pomocy – mówi ekspertka.

Gdy za oknem ciemno i ponuro, może dopaść nas SAD, czyli depresja sezonowa. Co to takiego? Chcą zbadać psylocybinę w kontekście leczenia depresji. Polscy psychiatrzy mają dostać na to 16 mln złotych

Psychoterapeuta nie ocenia pacjenta

Pierwsza wizyta u psychoterapeuty to moment, którego obawia się wielu pacjentów. Boją się głównie tego, że będą oceniani. Milena Grela-Parandyk uspokaja: – Terapia jest procesem nieoceniającym, co często przynosi ulgę pacjentom już po pierwszej sesji. Wiele osób mówi mi, że czuje się spokojniejsze i mniej spięte, a na początku bardzo się bały.

Pierwsze spotkanie ma formę konsultacji i służy wstępnemu rozeznaniu sytuacji pacjenta. –Terapeuta pyta, co skłoniło pacjenta do wizyty, ale nie chodzi o szczegółową analizę, tylko zarys problemów. Terapeuta może pytać o bieżące okoliczności: sytuację zawodową, relacje, stan zdrowia, podstawowe informacje, które pomagają zrozumieć kontekst życia pacjenta – wyjaśnia ekspertka.


Jak mówi, wstępna diagnoza zazwyczaj trwa trzy spotkania. W tym czasie terapeuta stara się zrozumieć problem i ocenić, jakiej formy pomocy pacjent potrzebuje. Ważne jest, że na początku rozmowa nie koncentruje się na najbardziej osobistych szczegółach, co pozwala pacjentowi stopniowo oswajać się z procesem terapeutycznym.

Im wcześniej przyjdziemy po pomoc, tym lepiej

Zgłoszenie się po pomoc na wczesnym etapie problemów emocjonalnych ma duże znaczenie dla powodzenia terapii. – W przypadku depresji umiarkowanej wiele osób funkcjonuje z nią latami, co pogłębia zmiany biochemiczne w mózgu i może skutkować trwałymi zaburzeniami neuroprzekaźników – ostrzega Grela-Parandyk. 

W przypadku ciężkiej depresji sytuacja jest jeszcze bardziej poważna. – Ona grozi samobójstwem, wymaga hospitalizacji i przyjmowania leków – dodaje ekspertka. 

Masz myśli samobójcze? 
Pomoc otrzymasz w Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym. Telefon 800 70 2222 czynny całodobowo przez  7 dni w tygodniu

Zobacz też:

Apatia a depresja – jak rozpoznać objawy przesilenia jesiennego i odróżnić je od depresji?

Coraz więcej zwolnień lekarskich z tym samym kodem. Przyczyną często jest praca

Depresja? A może po prostu "weź się w garść". Bywa, że nawet lekarze bagatelizują tę chorobę