Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Amalgamat u dentysty? Wykluczone, zakaz UE już od nowego roku
Aneta Paniczko
Aneta Paniczko 07.11.2024 14:34

Amalgamat u dentysty? Wykluczone, zakaz UE już od nowego roku

amalgamat, czarna plomba
Fot. Canva/RobertoDavid, Getty Images

Popularne ciemne plomby znikają, a w ich miejsce stomatolodzy mają stosować materiały alternatywne – trwalsze i bardziej estetyczne. 
To efekt wprowadzenia w życie unijnego rozporządzenia w sprawie rtęci, który od 1 stycznia 2025 ma obowiązywać w większość krajów Unii Europejskiej. 

Zakaz używania amalgamatu dentystycznego

Amalgamat jest materiałem od wielu lat wykorzystywanym przez dentystów w wypełnianiu ubytków. Niestety zawartość rtęci czyniła z niego produkt niebezpieczny dla zdrowia i środowiska. W lipcu tego roku uchwalono nowe przepisy UE, które wykluczają stosowanie amalgamatu w praktyce dentystycznej. Plomby amalgamatowe można wymienić, gdy istnieją wyraźne przesłanki medyczne oraz wyłącznie w tym gabinecie, który posiada separator amalgamatu. 

dentysta.png
Fot. Canva/superohmo

Największe zagrożenie ekologiczne

Nie tylko zdrowie pacjenta było zagrożone podczas stosowania amalgamatów dentystycznych. Ryzyko stwarzały również szkodliwe opary rtęci, mogące negatywnie wpływam na zdrowie stomatologów, higienistek czy techników dentystycznych. Wszelki kontakt z tym materiałem stwarzał poważne zagrożenie dla zdrowia. Zatrucie rtęcią jest niebezpieczne dla zdrowia, może powodować m.in. krwotoczne uszkodzenie jelit, niewydolność krążenia, uszkodzenie nerek i układu nerwowego. 

Problem stanowi również zanieczyszczenie środowiska rtęcią - do którego dochodzi w wyniku palenia zwłok w krematoriach. Podczas tego procesu do atmosfery uwalniana jest rtęć pochodząca z amalgamatów stomatologicznych. 
 

Polska wyprzedziła Unię Europejską — już w 2022 r. wycofała amalgamat

Co zamiast amalgamatu? Stomatolodzy mają do dyspozycji doskonałej jakości materiały światło- i chemoutwardzalne, o barwie zbliżonej do naturalnych zębów – stosując je również na zębach trzonowych. Co więcej, polscy stomatolodzy już ponad dwa lata temu zrezygnowali ze stosowania amalgamatów. Koszt wprowadzenia nowych materiałów, według danych Ministerstwa Zdrowia, podniósł ceny świadczeń o 21 mln zł. 

Źródło: Infodent24

Zobacz także:

Brakuje ci magnezu? Te objawy powiedzą wszystko

Bolą cię stopy? A może masz metaliczny posmak w ustach? To mogą być objawy perimenopauzy

Androlog, proktolog czy urolog? Czym zajmują się ci specjaliści?