Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Oscar Pistorius wyszedł z więzienia. Musi chodzić na terapię
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 05.01.2024 17:46

Oscar Pistorius wyszedł z więzienia. Musi chodzić na terapię

Oscar Pistorius w 2016 roku
MARCO LONGARI/AFP/East News

Oscar Pistorius, złoty medalista paraolimpijski, został warunkowo zwolniony z więzienia. 11 lat temu zastrzelił swoją narzeczoną. Przekonywał wówczas, że pomylił ją z włamywaczem. Na wolności będzie chodził na terapię, by pracować nad kontrolą gniewu. Wyjście Pistoriusa z więzienia skomentowała mama zamordowanej kobiety, June Steenkamp. 


 

Zbrodnia w walentynki

Oscar Pistorius w Walentynki 2013 r. czterokrotnie strzelił do swojej narzeczonej przez drzwi łazienki. Do tragedii doszło w domu sportowca w Pretorii. Pistorius podczas procesu twierdził, że wydawało mu się, że w pomieszczeniu znajduje się włamywacz. Został skazany za nieumyślne zabójstwo. W więzieniu spędził 8,5 roku. Wcześniej przebywał w areszcie domowym. Jego narzczoną była 29-letnia modelka Reeve Steenkamp.

Pistorius ma obecnie 37 lat. Miał odbywać wyrok do grudnia 2029 r. Został zwolniony warunkowo, lecz do tego czasu będzie pozostawał pod obserwacją. Będzie musiał informować m.in. o zmianie miejsca zamieszkania i zatrudnieniu.

Projekt bez nazwy - 2024-01-05T172302.610.png

To objawy cichej depresji, choć nie kojarzymy ich z chorobą psychiczną. Psycholog wyjaśnia Żałoba czy już depresja? Czym jest zespół przewlekłej żałoby?

Kim jest Oscar Pistorius?

Oscar Pistorius pochodzi z Johannesburga. Jest lekkoatletą i biegaczem niepełnosprawnym. To złoty medalista igrzysk paraolimpijskich, na których zdobył sześć złotych medali. W pierwszym roku życia lekarze amputowali mu nogi z powodu wrodzonych wad.

Pistorius jest rekordzistą świata wśród niepełnosprawnych w biegach na dystansach 100, 200 i 400 m. Jest pierwszym paraolimpijczykiem w historii bez obu kończyn, który startował w igrzyskach olimpijskich w Londynie w 2012.

Matka zamordowanej modelki nie kryje oburzenia

"Nigdy nie będzie sprawiedliwości, jeśli nie można odzyskać najbliższej osoby. Żaden wyrok nie przywróci nam Reevy" - napisała w dzisiejszym oświadczeniu matka modelki June Steenkamp.

"To my, ci, których opuściła, odbywamy wyrok dożywocia" - podkreśliła

Pistorius będzie kontynuował terapię pomagającą w kontrolowaniu gniewu. Lokalne media twierdzą, że sportowiec zamieszka w domu wujka w Pretorii.

Atak nożownika. Kluczowa w takich sprawach jest opinia psychiatrów
Grzegorz Opielak psychiatra
Jest tymczasowy areszt wobec 71-letniego Zbysława C., który śmiertelnie ugodził nożem 5-letniego chłopca. Czy spędzi resztę życia w więzieniu czy w szpitalu psychiatrycznym? - Kluczowa będzie opinie biegłych psychiatrów. Orzekną, czy w chwili ataku na dziecko miał zachowaną poczytalność – mówi psychiatra dr hab. n. med. Grzegorz Opielak*.Przypominamy wywiad, który opublikowaliśmy po ataku nożownika na poznańskim Łazarzu, który w dniu 18 października 2023 roku o godz. 10 nożownik zaatakował spacerujących przedszkolaków. Ciężko rannego pięcioletniego chłopca nie udało się uratować. Zmarł po dwugodzinnej operacji w szpitalu. Teraz został tymczasowo aresztowany. Będę go badać biegli psychiatrzy i psycholodzy. - Taka obserwacja trwa zwykle cztery tygodnie, ale może być przedłużona - tłumaczy dr n. med. Grzegorz Opielak, kierownik szpitalnego oddziału psychiatrii i psychogeriatrii w rozmowie z portalem Pacjenci.pl
Czytaj dalej
"Mąż ma ADHD. Nasz związek wisiał na włosku"
kłótnia pary
Jestem żoną mężczyzny, który cierpi na ADHD, tzn. nie ma postawionej diagnozy, bo dopiero niedawno po wielu kryzysach rodzinnych, katastrofach organizacyjnych oraz zdiagnozowaniu się przez jego dorosłą już córkę, zaczęłam czytać i drążyć temat. 99 proc. objawów pasuje do jego zachowań. Zaczynam dostrzegać światełko w tunelu, bo nasze małżeństwo zawisło już na włosku. - mówi Anna. W portalu Pacjenci.pl publikujemy komentarze osób z ADHD, ich bliskich, a także psychiatrów i psychologów. By walczyć ze stygmatyzacją, po tym, jak kilka dni temu w „Gazecie Wyborczej” ukazał się tekst przedstawiający osoby biorące leki na ADHD niczym szukających wiecznego haju bohaterów „Wilka z Wall Street”. (Jeśli nie czytałaś czy nie czytałeś, to omówiony TUTAJ).
Czytaj dalej