Ostroga piętowa – przyczyny, objawy, leczenie.

Ostroga piętowa to częsta dolegliwość, której towarzyszą bolesne, uciążliwe objawy. Domowe sposoby pomagają uporać się tymczasowo z bólem, ale nie rozwiążą problemu całkowicie. Nieleczona ostroga piętowa prowadzi do rozwinięcia się poważnych stanów zapalnych, jeśli więc zaobserwujesz u siebie charakterystyczne oznaki tej choroby, koniecznie udaj się do lekarza. Nie ma jednej metody, która sprawdzi się u wszystkich pacjentów. Obecnie jest to jednak dość dogłębnie przebadane zagadnienie i istnieje wiele sposobów skutecznego leczenia. Ortopeda po zdiagnozowaniu choroby zaleci dalsze postępowanie, a fizjoterapeuta wskaże odpowiednie ćwiczenia, które powinieneś wykonywać.
Czym jest ostroga piętowa? Charakterystyka choroby i przyczyny
Tzw. ostroga piętowa to (w języku specjalistycznym) zapalenie rozcięgna podeszwowego. Znajduje się ono na wewnętrznej stronie stopy. Jest swego rodzaju „taśmą”, która łączy piętę i palce, pozwalając na swobodne chodzenie i bieganie. Zwyrodnienie tej części ciała prowadzi do przewlekłego zapalenia i silnego, utrzymującego się bólu.
Schorzenie to występuje głównie u osób 40-50-letnich (najczęściej kobiet), przede wszystkim tych, które prowadzą stojący tryb życia. Jest również typowe u biegaczy, szczególnie długodystansowych. Dość często zdarza się też u innych sportowców mocno obciążających nogi podczas treningu.
Uwaga!!! Ryzyko zachorowania znacznie wzrasta z wiekiem, dlatego osoby po 40. roku życia powinny szczególnie uważać, by nie nadwyrężać stóp. Dotyczy to przede wszystkim długotrwałego stania i intensywnego chodzenia czy biegania, zwłaszcza w niedopasowanych i zbyt sztywnych butach.
Inne przyczyny występowania ostrogi piętowej to:
· nadmierne obciążenie wyższych partii ciała (co również prowadzi do nadwyrężenia nóg),
· tzw. „stopa wydrążona”, czyli zwyrodnienie kostne charakteryzujące się zbyt wysokim podbiciem podeszwy, które powoduje nadmierne wygięcie środkowej części stopy,
· płaskostopie,
· niedostatecznie elastyczne, przykurczone ścięgno Achillesa.
Jakie są objawy ostrogi piętowej?
Ostroga piętowa objawia się przede wszystkim mocnym, przeszywającym bólem pięty (zwłaszcza w środkowej części). Osoby cierpiące na to schorzenie często początkowo je bagatelizują, ponieważ ból zmniejsza się podczas chodzenia. Jednak wraz z postępowaniem choroby objawy stają się coraz bardziej dotkliwe, więc wymagają specjalistycznego leczenia. Typowymi oznakami zapalenia rozcięgna podeszwowego są również:
· duża trudność w podkurczaniu lub napinaniu palców stopy, czasem ból jest tak silny, że staje się to wręcz niemożliwe,
· powstanie twardej narośli w okolicy podbicia (którą również czasem określa się ostrogą piętową),
· zaczerwieniona skóra w tej okolicy.
Jak diagnozuje się ostrogę piętową?
Gdy pacjent trafi do lekarza z objawami ostrogi piętowej, po wykluczeniu innych przyczyn, wykonuje się proste badanie palpacyjne. Ortopeda uciska stopę w konkretnych miejscach, a pacjent ocenia intensywność odczuwanego bólu. Dla pewności może zostać wykonane zdjęcie rentgenowskie, jednak zwykle nie jest ono konieczne.
Leczenia ostrogi piętowej? Sposoby domowe i tradycyjne
W przeszłości często pacjentom z przewlekłym zapaleniem rozcięgna wykonywano operację, polegającą na chirurgicznym usunięciu bolesnej narośli. Jednak ta metoda już od jakiegoś czasu nie jest stosowana, ponieważ często przyczyniała się do rozwoju kolejnych zwyrodnień śródstopia.
W celu złagodzenia bólu i innych objawów ostrogi piętowej poleca się zimne okłady. Kolejnym prostym sposobem, który pacjent może wykorzystać samodzielnie jest kinesiotaping. Polega on na przyklejaniu w odpowiednim ułożeniu specjalnych plastrów (taśm wykonanych z elastycznego materiału), które wspomagają rozluźnianie mięśni i ścięgien. Dodatkowo pomocne może być wykonywanie ćwiczeń rehabilitacyjnych, wzmacniających mięśnie i ścięgna stopy oraz masaż przy użyciu wałka lub małej, twardej piłki.
Często stosuje się środki farmakologiczne – leki przeciwbólowe, rozkurczowe i przeciwzapalne. Konieczne może się również okazać stosowanie antybiotyku.
Inne sposoby leczenia ostrogi piętowej to:
· wkładki do butów lub obuwie ortopedyczne,
· orteza rozciągająca ścięgno Achillesa,
· terapia przy pomocy fal ultradźwiękowych (pobudza regenerację tkanek).
Jak zapobiegać rozwinięciu się ostrogi piętowej?
Przede wszystkim należy unikać nadmiernego obciążania stóp. W typ celu:
· unikaj regularnego stania bez ruchu przez kilka godzin,
· ćwicz ostrożnie i odpowiedzialnie – aktywność fizyczna jest jak najbardziej wskazana, jednak forsowanie się podczas treningu nigdy nie jest korzystne,
· jeśli masz wrodzone wady budowy stóp, nie zaniedbuj regularnej gimnastyki fizjoterapeutycznej, dopasowanej do specyfiki schorzenia,
· stosuj się bez odstępstw do wszystkich zaleceń lekarza.



































