Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Oziębłość płciowa – możliwe przyczyny i leczenie.
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:29

Oziębłość płciowa – możliwe przyczyny i leczenie.

Oziębłość płciowa – możliwe przyczyny i leczenie.
https://pixabay.com/pl/photos/dziewczyna-le%C5%BC%C4%85c-morze-beach-osoby-2669993/

Oziębłość płciowa to stan, w którym kobieta lub mężczyzna traci zainteresowanie jakąkolwiek aktywnością seksualną. Może to obejmować nie tylko aktywność z partnerem, ale również masturbację czy nawet objawiać się poprzez niemożność pobudzenia się w jakikolwiek inny sposób i pod wpływem jakichkolwiek stymulantów.

Oziębłość płciowa jako temat wstydliwy szczególnie mocno powoduje stygmatyzację dotkniętej nią kobiety. Jednakże w przypadku obu płci najczęstszą reakcją ze strony osób postronnych jest śmiech, kpina i niesmaczne żarty. Jest to również stan bardzo kłopotliwy, zwłaszcza gdy jesteśmy w związku. Wówczas przecież ważne jest szczęście obu stron, a potrzeby seksualne należą do podstawowych potrzeb wynikających z popędów każdego zdrowego człowieka i zwierzęcia. Zwłaszcza wówczas warto zainteresować się możliwymi przyczynami oziębłości płciowej oraz sposobami jej wyleczenia.

Przyczyny oziębłości płciowej – to nie ja, to ty!

Na pewno nie będziecie zaskoczeni, słysząc, że jedną z przyczyn oziębłości płciowej może być ten jeden konkretny partner, z którym sypiacie. Zdarza się, że aktywni seksualnie w innych relacjach stajemy się oziębli i wykazujemy się brakiem zainteresowania kwestiami erotycznymi w tej jednej konkretnej relacji. Może to wynikać z wielu czynników. Jednym z nich jest spadek atrakcyjności partnera w naszych oczach. Mogą to być jednak nieco inne powody takie jak problemy w związku, agresywny partner, toksyczna relacja i każda sprawa związana z obecnym partnerem, która nas smuci, martwi czy stresuje.

Przyczyny oziębłości płciowej – zaburzenia psychiczne

W określeniu „zaburzenia psychiczne” kryje się bardzo szeroka gama różnego rodzaju problemów, przede wszystkim emocjonalnych, które mogą powodować oziębłość płciową. Najczęstsze z nich to:

·        zaburzenia nastroju – pod tą nazwą mieszczą się nie tylko chwilowe wahania nastrojów wywołane np. burzą hormonalną, ale również stałe zaburzenia w postaci takich chorób jak „dwubiegunówka” czy zaburzenia typu borderline,

·        zaburzenia lękowe – w tym przypadku mowa przede wszystkim o tokofobii, czyli strachu przed zajściem w ciążę oraz porodem, która występuje często równolegle z pochwicą (mimowolne zaciskane mięśni pochwy, co uniemożliwia fizycznie odbycie stosunku seksualnego),

·        przewlekłe zmęczenie oraz wystawienie na stres,

·        różnego rodzaju uzależnienia (nie tylko od alkoholu czy narkotyków, ale również od jedzenia czy papierosów),

·        trauma z przeszłości związana z doświadczeniami o nawet bardzo lekkim zabarwieniu seksualnym,

·        dysmorfobia – zaburzenia postrzegania własnego ciała, gdzie chory widzi się brzydszym, grubszym i mniej atrakcyjnym niż jest w rzeczywistości,

·        uzależnienie od pornografii - mimo iż jest to punkt najbardziej zaskakujący, problem dotyczy coraz większej ilości osób, a w tym przypadku ofiarami uzależnienia są najczęściej mężczyźni.

Przyczyny oziębłości płciowej – to nie ja, to moje ciało!

Często występującymi przyczynami oziębłości płciowej są zaburzenia hormonalne. Dotykają one w równym stopniu tak mężczyzn jak i kobiety. Głównym winowajcą jest tutaj występujący w zbyt małych ilościach testosteron (również u kobiet!) oraz zaburzenia hormonalne, związane np. z chorobami autoimmunologicznymi. Często na oziębłość płciową wpływa również stosowana w zaburzeniach hormonalnych i innych farmakoterapia.

Ciało może odmawiać współpracy również w wyniku wychowania. Jeśli w domu rodzinnym seks był tematem tabu, a każde kolejne doświadczenie w relacjach damsko-męskich oraz jakichkolwiek innych wynikających z seksualności (również z osobami tej samej płci), były przez rodziców lub innych ważnych członków rodziny stygmatyzowane, istnieje tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia różnego rodzaju zaburzeń u osoby wychowywanej w takich warunkach, również oziębłości płciowej.

Wśród hipotez tłumaczących występowanie oziębłości płciowej u młodych, zdrowych ludzi wymienia się również zaburzenia neurologiczne na poziomie neuroprzekaźników. Jednakże pomysł ten nie został jeszcze dostatecznie dobrze uzasadniony.

Leczenie oziębłości płciowej – czy mi się to opłaca?

Potrzeba seksu jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka i nierealizowana staje się często powodem tłumionych frustracji. Zwłaszcza, gdy osoba dotknięta tym stanem wcześniej czerpała radość i przyjemność z seksu lub jest w związku z osobą, która tego stanu nie doświadcza. Wówczas dosyć często dochodzi do spięć, kłótni i rozstań.

Możesz oczywiście stwierdzić, że brak popędu ci nie przeszkadza. Warto jednak skonsultować się z lekarzem czy psychologiem chociażby po to, aby wykluczyć choroby, które mogły taki stan spowodować. Wówczas podejmiesz samodzielną decyzję o leczeniu. Wizyta u lekarza to jednak mimo wszystko bardzo ważny krok!

Jeśli chodzi o metody leczenia, odpowiedź niestety nie jest ani prosta ani uniwersalna. Zależy ono bowiem, jak zapewne się domyślasz, od przyczyny, która wywołała oziębłość płciową. W przypadku zaburzeń psychicznych i hormonalnych zwykle konieczna jest farmakoterapia. Jako pierwszy krok zalecamy wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie to konsultacja, która poskutkuje tylko (lub aż!) skierowaniem do lekarza specjalisty.

W przypadku schorzeń psychicznych bardzo często zaleca się psychoterapię, która pomoże poradzić sobie z traumami a także zaburzeniami różnego rodzaju.

Na pewno pierwsze, co należy zrobić, to przełamać w sobie wstyd i potraktować stan oziębłości płciowej jak każdą inną dolegliwość i po prostu iść z tym do lekarza!

Tagi:
Polecane