Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Żywienie > Pestycydy w cytrusach z Auchan. Supermarket wycofuje produkt
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 05.04.2024 11:04

Pestycydy w cytrusach z Auchan. Supermarket wycofuje produkt

Auchan, pestycydy, owoce
Fot. East News/ Arkadiusz Ziołek / Freepic

Sieć sklepów Auchan wycofał ze swojej oferty jeden z owoców w związku ze zbyt dużą ilością pestycydów. Klienci, którzy zakupili wskazaną przez sklep partię produktu, poproszeni zostali o jego niespożywanie, wyrzucenie lub też zwrot do sklepu. Przedstawiciele Auchan wystosowali oświadczenie, w którym przeprosili swoich konsumentów i szczegółowo zdradzili powody swojej decyzji.

Pomelo wycofane z sieci sklepów Auchan

Niedawno fundacja Pro-Test przebadała jabłka z Lidla i Biedronki pod kątem pestycydów, czyli środków ochrony roślin, które są obecne w niemal każdych owocach i warzywach. Z badań można było wyczytać, że więcej pestycydów zawierają jabłka z Lidla.

Teraz kolejna sieć sklepów przestrzega swoich klientów przed jednym produktem, konkretnie przed owocem cytrusowym - pomelo. Powodem jest przekroczenie dopuszczalnego poziomu jednego z pestycydów. Na stronie internetowej sklepu możemy przeczytać:

w trosce o Wasze bezpieczeństwo, firma Auchan na prośbę Dostawcy wraz z Inspekcją Sanitarną, została zobligowana do wycofania produktu, z uwagi na przekroczenie dopuszczalnego poziomu jednego z pestycydów - czytamy.

granat-pomelo-i-mandarynka-na-drewnianym-stole.jpg
Fot. Freepic
Pestycydy w jabłkach z Lidla i Biedronki. Te mają najwięcej „chemii” Te warzywa i owoce mają najwięcej pestycydów. Tak prezentuje się "chemiczna dwunastka"

Klienci poproszeni zostali o niespożywanie owoca

Auchan poinformował w swoim komunikacie, o który produkt konkretnie chodzi:

Nazwa produktu: Grapefruit POMELO LUZ
Kod EAN: 2212084000007
Numer partii: i68335
Kraj pochodzenia: Chiny

Na stronie internetowej Auchan można przeczytać, że klienci którzy zakupili powyższą  partię owoców poproszeni są o to, by nie spożywać owoców, wyrzucić lub też zwrócić do sklepu. Jak wyjaśnia Auchan, oddany produkt zostanie całkowicie zrefundowany.

Zobacz też: Polacy na potęgę dodają ją do rosołu. Niestety, może być szkodliwa dla zdrowia

Truskawki na podium tzw. "chemicznej dwunastki"

Przypomnijmy, że niedawno amerykańska organizacja EWG przeanalizowała zawartość pozostałości pestycydów w 46 owocach i warzywach, wybierając następnie 12 owoców i warzyw, które są najbardziej zanieczyszczone ze wszystkich. 

Akurat pomelo nie było obecne się wśród tzw. "chemicznej dwunastki”. Na podium znalazły się sezonowe owoce - truskawki. Dalsze miejsca zajęły winogrona, brzoskwinie oraz gruszki. Pestycydy stosowane są na owocach i warzywach w celu zapobiegania lub też zabijania chorób grzybiczych, jak mączniak prawdziwy. 

Źródło: Auchan.pl

Czytaj też:

Te warzywa i owoce mają najwięcej pestycydów. Tak prezentuje się "chemiczna dwunastka"

Pestycydy w jabłkach z Lidla i Biedronki. Te mają najwięcej „chemii”

Otyłość - przyczyny, leczenie, skutki. Ekspert tłumaczy

Polecane