Pierwsze objawy raka szyjki macicy mogą zmylić. Bywa, że kojarzone są z menopauzą
Każdego roku w Polsce około 3000 kobiet słyszy diagnozę: rak szyjki macicy. Choć to podstępna choroba, która często rozwija się bezobjawowo przez długi czas, to w przypadku raka przedinwazyjnego można osiągnąć niemal stuprocentową szansę na wyleczenie – aż 99,9 proc. Kluczowe jest więc regularne badanie się oraz wyczulenie na pierwsze symptomy.
Niestety, te wczesne objawy raka szyjki macicy bywają subtelne i mylące. Mogą być przypisywane innym schorzeniom, np. zmianom hormonalnym związanym z menopauzą. Dlatego każda kobieta, niezależnie od wieku, powinna być czujna i regularnie odwiedzać ginekologa, aby w porę wykryć wszelkie niepokojące zmiany.
Rak szyjki macicy – podstępna choroba
Rak szyjki macicy to jeden z najczęstszych nowotworów kobiecych. Rocznie zapada na niego około 570 tysięcy kobiet na świecie, z których około 60 proc. umiera. W Polsce tych zachorowań notuje się około 3000 rocznie, przy czym, niestety, wiele przypadków diagnozowanych jest dopiero na zaawansowanym etapie choroby. A im bardziej zaawansowany rak, tym gorsze rokowania. W przypadku wczesnego wykrycia, szanse na całkowite wyleczenie są bardzo wysokie, natomiast w zaawansowanych stadiach, leczenie może być trudniejsze, a szanse na przeżycie znacząco się zmniejszają.
Bardzo ważne jest więc, by każda kobieta pamiętała o regularnych badaniach cytologicznych , które pozwalają wykryć zmiany przedrakowe lub raka we wczesnym stadium. Warto dodać, że szczepienie przeciwko HPV zmniejsza ryzyko infekcji wirusem o ponad 75 proc. Dzięki wczesnej diagnozie można w pełni pokonać chorobę i uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Objawy raka szyjki macicy
Najbardziej typowe objawy raka szyjki macicy to te, które pojawiają się już w bardziej zaawansowanych stadiach choroby. Pacjentki najczęściej zgłaszają się do lekarza z takimi symptomami jak:
- krwawienia międzymiesiączkowe lub po stosunku,
- bóle w dolnej części brzucha,
- obfite upławy o nieprzyjemnym zapachu,
- krwawienia po menopauzie,
- nadciśnienie ,
- krew w moczu i stolcu, bolesne parcia na stolec i mocz,
- obrzęki kończyn dolnych.
Te objawy są zazwyczaj sygnałem, że choroba rozwija się już od pewnego czasu i wymaga natychmiastowego leczenia. Niestety, w wielu przypadkach rak szyjki macicy przez długi czas nie daje wyraźnych symptomów , co sprawia, że bywa wykrywany zbyt późno.
W początkowych stadiach choroby objawy mogą być bardzo subtelne i łatwo je zignorować lub przypisać innym dolegliwościom. Wiele kobiet, zwłaszcza w okresie przedmenopauzalnym, może uznać drobne krwawienia czy zaburzenia miesiączkowania za naturalne zmiany hormonalne związane z wiekiem. Inne wczesne symptomy to:
- niewielkie krwawienia między miesiączkami,
- lekkie bóle w dolnej części pleców,
- uczucie dyskomfortu podczas oddawania moczu.
Kobiety w wieku okołomenopauzalnym, które doświadczają takich objawów, naprawdę mogą je bagatelizować, tymczasem, mogą to być pierwsze sygnały rozwijającego się raka szyjki macicy.
Jakie badania należy robić i jak często, by uchronić się przed rakiem szyjki macicy?
Badania profilaktyczne są tu podstawą. Cytologia, czyli badanie komórek szyjki macicy, powinna być wykonywana co najmniej raz na trzy lata u kobiet, które są w grupie niskiego ryzyka. Natomiast kobiety, które są w grupie podwyższonego ryzyka, np. te, które miały wyniki cytologii wskazujące na nieprawidłowości lub mają rodzinne obciążenie nowotworem, powinny wykonywać to badanie częściej, zgodnie z zaleceniami lekarza.
Cytologia to prosty, szybki i bezbolesny sposób na wykrycie nieprawidłowych zmian komórkowych, które mogą świadczyć o rozwoju raka. Dodatkowo test na obecność wirusa HPV, który jest główną przyczyną raka szyjki macicy, może być wykonywany u kobiet w wieku powyżej 30 lat co 5 lat.
W przypadku nieprawidłowego wyniku badania cytologicznego często przeprowadzane zostaje badanie kolposkopowe. Wykonuje się je za pomocą specjalnego aparatu wyposażonego w lupę, która umożliwia oglądanie szyjki macicy w od 3 – 40 krotnym powiększeniu. W ten sposób lekarz może określić stan nabłonka szyjki czy też jego strukturę. Dopiero po przeprowadzeniu wszystkich niezbędnych badań i otrzymaniu potwierdzenia w postaci wyniku histopatologicznego możliwe jest ustalenie ostatecznej diagnozy oraz podjęcie odpowiedniego leczenia. Jeżeli kobieta dba o swoje zdrowie i regularnie poddaje się kontrolnemu badaniu ginekologicznemu, może czuć się spokojnie, że nie przeoczy niepokojących zmian – mówi dla zwrotnikraka.pl dr n. med. Ewa Surynt ,specjalista ginekolog, onkolog z Europejskiego Centrum Zdrowia Otwock.
Leczenie raka szyjki macicy
Leczenie raka szyjki macicy zależy od stopnia zaawansowania choroby w momencie diagnozy. W przypadku wczesnego wykrycia możliwe jest leczenie operacyjne, które polega na usunięciu zmienionych chorobowo tkanek. W niektórych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie histerektomii, czyli całkowitego usunięcia macicy.
W zaawansowanych stadiach raka szyjki macicy stosuje się radioterapię, chemioterapię lub leczenie skojarzone. Rokowania są tym lepsze, im wcześniej zostanie postawiona diagnoza. Dlatego tak ważna jest regularna kontrola u ginekologa i świadomość pierwszych objawów choroby.
Zobacz także:
Co roku z powodu tego raka umiera 1600 Polek. Obiecany lek nie pomaga
Po tym poznasz, że możesz mieć wirusa HPV. Wenerolog o typowych objawach u kobiet
Pięć kobiet dziennie umiera na ten nowotwór. Jak go rozpoznać?