Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Uroda i pielęgnacja > Co jeść, gdy wypadają włosy? To powinno znaleźć się w codziennym menu
Marta Uler
Marta Uler 29.08.2024 12:34

Co jeść, gdy wypadają włosy? To powinno znaleźć się w codziennym menu

Dieta przeciwko wypadaniu włosów
Fot. Shutterstock/Pormezz

Ten problem dotyka wielu osób i zawsze jest niepokojący. Może być źródłem znacznego stresu, a także kompleksów. Choć przyczyny tego zjawiska są różnorodne – od niezdrowego trybu życia, przez hormony, aż po genetykę – często to dieta odgrywa kluczową rolę.

Właściwe odżywianie może wspomóc włosy, wpłynąć na ich wzrost, wzmocnić strukturę i zapobiec nadmiernemu wypadaniu. Jeśli zależy nam na zdrowych, mocnych włosach, w naszym codziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć kilku ważnych produktów.

Włosy wypadają z wielu powodów

Przyjęło się, że każdego dnia tracimy ok. 100 włosów i to jest normalne i naturalne. Gdy jednak wypada ich więcej, często zaczynamy się zastanawiać, czy coś nam nie dolega, ponieważ taki stan rzeczy przeważnie jest objawem jakiegoś procesu, który toczy się w organizmie. Istnieją choroby, jak choćby niedoczynność tarczycy, które właśnie tak, m.in., się objawiają. Również niektóre leki (heparyna, antydepresanty, leki na nadciśnienie, statyny) mogą być powodem łysienia.

Przyczyn wypadania włosów jest wiele – genetyczne, hormonalne, środowiskowe, a nawet związane z niewłaściwą pielęgnacją i stylizacją. Istotnym czynnikiem jest tu także stres. Nadmierne wypadanie włosów często jest także objawem niedoborów niektórych witamin lub mikroelementów. Ten problem można starać się rozwiązać odpowiednim odżywianiem.

Fot. Pixabay/UniqueMarfa
Tych produktów lepiej nie kupuj. Lekarz wskazuje te, które tylko udają zdrowe W tym ryżu jest od groma toksyn. Wybierz ten – jest tańszy i zdrowszy

Co jeść, by włosy nie wypadały?

Jest kilka takich produktów spożywczych, które jeśli włączymy do diety, mogą sprawić, że problem wypadania włosów odejdzie do przeszłości. Są to:

Jajka – źródło białka i biotyny

Budulcem naszych włosów jest keratyna, rodzaj białka, a niedobór białka w diecie może prowadzić do osłabienia włosów i ich wypadania. A zatem należy jeść jajka, bo to bogactwo białka. Jajka zawierają również biotynę (witaminę B7), która z kolei jest niezbędna do produkcji keratyny. Biotyna wspiera zdrowy wzrost włosów, a jej niedobór może prowadzić do ich osłabienia i wypadania.
Jajka można spożywać w różnych formach – na twardo, jako omlet, jajecznicę, czy dodatek do sałatek. Można je także łączyć z innymi produktami wspierającymi zdrowie włosów, np. z awokado na pełnoziarnistym toście.

Szpinak – bogactwo żelaza i witamin

Szpinak jest prawdziwą skarbnicą składników odżywczych ważnych dla zdrowia włosów. Zawiera duże ilości żelaza, które jest niezbędne do prawidłowego krążenia krwi i dostarczania tlenu do mieszków włosowych. Niedobór żelaza, czyli anemia, jest jedną z głównych przyczyn wypadania włosów, zwłaszcza u kobiet. Oprócz żelaza szpinak dostarcza witaminę A, C oraz kwas foliowy, które wspierają produkcję sebum – naturalnego oleju nawilżającego skórę głowy i chroniącego włosy przed wysuszeniem.
Szpinak można dodawać do sałatek, smoothie, zup, kanapek i dań głównych. Warto łączyć go z produktami bogatymi w witaminę C, która wspomaga przyswajanie żelaza.

Łosoś – bogactwo kwasów omega-3

Łosoś to ryba, która jest znana ze swoich właściwości prozdrowotnych, a w szczególności z wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3. Te zdrowe tłuszcze dbają o skórę głowy, poprawiając jej nawilżenie i elastyczność, a to z kolei przekłada się na wygląd i zdrowie włosów. Omega-3 mają również działanie przeciwzapalne, co może pomóc w redukcji problemów skórnych, które prowadzą do wypadania włosów.
Łosoś świetnie sprawdza się jako danie główne na obiad lub kolację, podawany z warzywami, ryżem lub w sałatce. Można go także włączyć do diety w formie kanapek lub sushi.

Orzechy włoskie – witamina E i biotyna

To prawdziwy superfood dla włosów! Orzechy włoskie są bogate w witaminę E, która jest silnym antyoksydantem chroniącym komórki przed uszkodzeniami. Witamina E wspiera również krążenie krwi w skórze głowy, co jest kluczowe dla wzrostu włosów. Orzechy włoskie zawierają także biotynę, kwasy tłuszczowe omega-3 oraz miedź, która wzmacnia naturalny kolor włosów i zapobiega ich siwieniu.
Orzechy włoskie można dodawać do musli, owsianki, sałatek, a także spożywać jako zdrową przekąskę w ciągu dnia.

Pestki dyni – cynk dla mocnych włosów

Cynk to chyba najważniejszy i najbardziej popularny minerał, jeśli chodzi o zdrowie włosów, skóry czy paznokci. Gdy spytamy w aptece o "coś na włosy", prawdopodobnie polecony nam zostanie właśnie cynk! Jest on niezbędny do prawidłowego wzrostu komórek i produkcji sebum, co chroni włosy przed wysuszeniem i wypadaniem. Jednym z najlepszych źródeł cynku w diecie są natomiast pestki dyni.
Można je dodawać do sałatek, jogurtów, smoothie, a także spożywać samodzielnie jako przekąskę. Można nimi także posypywać pieczone warzywa lub dodawać do wypieków – bułeczek czy domowego chleba.

Awokado – zdrowe tłuszcze i witamina E

Awokado jest źródłem zdrowych tłuszczów jednonienasyconych – dbają one o dobre nawilżenie skóry głowy i elastyczność włosów. Jest również bogate w witaminę E, która chroni włosy przed uszkodzeniami i wspiera ich zdrowy wzrost. Awokado dostarcza także witaminy z grupy B, niezbędnych do prawidłowego metabolizmu komórek włosów.
Awokado można dodawać do sałatek, smoothie, czy przygotować z niego guacamole. Jest także świetnym dodatkiem do dań z jajkami, na przykład w postaci pasty na pełnoziarnistym toście.

Jesienią tracimy więcej włosów

Warto pamiętać, że jesienią – która właśnie nadchodzi – tracimy więcej włosów niż przez pozostałą część roku. Dlaczego tak się dzieje? Jest kilka czynników, które mogą na to wpływać. Przede wszystkim chodzi jednak o to, że latem włosy dłużej pozostają w fazie wzrostu, aby chronić skórę głowy, a jesienią więcej włosów przechodzi do fazy spoczynku, co skutkuje ich wypadaniem.

Krótsze dni i mniej słońca obniżają poziom witaminy D i melatoniny, co także zakłóca cykl wzrostu włosów. Dodatkowo dochodzi stres związany z tym, że kończy się lato (a z nim "wszystko, co dobre"), zaczyna się też noszenie czapek i szalików, które mogą mechanicznie uszkadzać włosy. Aby zminimalizować to jesienne wypadanie włosów, warto zadbać o ich delikatną pielęgnację, pamiętać o suplementacji witaminy D i oczywiście – stosować właściwą dietę.

Zobacz także:

Te witaminy na porost włosów zdziałały cuda. Nie wypadają i nareszcie są mocne i piękne

Myjesz włosy codziennie i nadal są przetłuszczone? Nie spodziewasz się, gdzie może leżeć problem

Czy keratynowe prostowanie niszczy włosy? Wyjaśnia trycholog